Arrows i Draci vybojovali dvě místa v Poháru místrů pro rok 2023


Poprvé v historii měl český baseball na nejprestižnějším evropském klubovém turnaji Pohár Mistrů dva zástupce. Ti se postarali o to, že tomu tak bude i v nadcházející sezoně.

Po zápasech základních skupin to přitom s brněnskými Draky a ani s Arrows Ostrava nevypadalo nijak růžově. Oba týmy totiž prohrály všechny tři utkání ve skupině. Zejména ostravští ale nebyli daleko k výhrám, když jejich soupeři dvakrát dokázali otočit skóre až v samotném závěru. Arrows tak postupně podlehli San Marinu (0:4), Bonn Capitals (3:6) a Curacao Neptunus (4:9). Draci sbírali ještě výraznější prohry a po třech zápasech měli skóre 3:28, když podlehli Parmě (1:11), Amesterdamu (0:9) a Heidenheimu (2:8). Oba české celky tak skončily ve svých skupinách na posledním čtvrtém místě a jasně jim unikl postup do semifinále. V další fázi tak bojovali o to, aby neskončily na posledním místě a nepřipravily Česko o místo na Poháru Mistrů.

Jako první čekal důležitý zápas na baseballisty Arrows. Ti svedli souboj s německým Heidenheimem. Ostravští hráči vstoupili do zápasu velmi dobře, když dokázali využít nepříliš dobré kontroly nadhozů německého startéra a postupně si vypracovali náskok tří doběhů. Naopak Ondřej Satoria na jejich kopci pět směn nepovolil ani jeden doběh. V šesté směně ale Němci na něj dokázalinajít recept a třemi doběhy vyrovnali skóre na 3:3. I proto Arrows raději poslali na kopec Aleca Lemmona, aby duel dovedl do vítězného konce. Navíc hned v další směně si Ostrava dokázala čtyřmi doběhy slušný bodový polštář, který navýšila jedním doběhem v deváté směně. Ten se nakonec ukázal jako rozhodující. Heidenheim totiž dokázal v dohrávce grand slam homerunem stáhnout skóre 7:8. Trenéři Ostravy proto poslali na kopec Marka Vykoukala, aby zařídil poslední dva outy, což se povedlo a Arrows mohli slavit první výhru na turnaji. „Myslím si, že celý turnaj jsme odehráli nad naše očekávání. Ukázali jsme, že dokážeme hrát s kýmkoliv a doufáme, že si formu přeneseme i do zbytku sezóny,“ kvitoval působení Arrows na turnaji dvacetiletý Matyáš Kozel.

Na Draky čekal ještě zvučnější soupeř, když se jim do cesty postavil desetinásobný vítěz turnaje Curacao Neptunus. Ten je vždy považován za velkého favorita na celkové vítězství a tentokrát Nizozemcům postup do semifinále unikl pouze díky nepříznivému skóre. Brňané se ale inspirovali u svých ostravských kolegů a nastoupili proti soupeři bez respektu. Hned v prvních třech směnách dokázali odskočit na rozdíl šesti doběhů. Soupeř ale ukazoval své kvality a nadhazovači Draků byli pod neustálým tlakem. Jak Juan Jaime, tak Martin Schneider ale tento tlak zvládli. Ačkoliv Neptunus dokázal stáhnout na domácí metu celkem 6 běžců, tak jich na metách nechal dalších patnáct. Naopak Drakům se dařilo mnohem více, když je táhla zejména druhá polovina lineupu. Nestárnoucí Pavel Budský byl se čtyřmi odpaly a čtyřmi staženými doběhy dokonce nejlepším pálkařem duelu. Brněnský tým nakonec dokázal utkání dovést až k vítězství 12:6 a poslal nizozemský tým do boje o udržení v Poháru Mistrů.

Oba čeští zástupci se tak na Poháru Mistrů podělily o celkové 5. a 6. místo. V příštím roce tak česko bude mít na tomto turnaji dvojité zastoupení. Tentokrát na něj nepostoupí oba finalisté Extraligy, ale pouze její vítěz. Druhé místo si vyslouží celkový vítěz českého baseballového poháru.

Velké pocty se na turnaji dostalo českým rozhodčím. Marek Vičar rozhodoval finálové utkání mezi Parmou a Amsterdamem na domácí metě, David Kulhánek na metě druhé. Z výhry se nakonec radovali hráči Parmy, kteří vyhráli 7:6. V utkání o sestup podlehli německý Heindenheim Neptunusu až v nastavené směně 8:10. Více zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací