Haarlem Week 2022

Pavel Chadim, 01.08. 2022 Aktuality

Turnaj, který se pořádá od roku 1961, navštívili v polovině července ředitel Pražského baseballového týdne Karel Jaksch a hlavní trenér mužské reprezentace Pavel Chadim. Oba absolvovali sérii schůzek s cílem dalšího zkvalitnění vlajkové lodi českého baseballu a z pohledu absolvovaných ročníků, nejstaršího evropského turnaje.

Haarlemský týden se od roku 1972 koná pouze každé 2 roky, proto při schůzce s hlavním mužem holandského turnaje opakovaně zaznělo, že 2 nejstarší evropské turnaje si musí pomáhat a v nejednoduché době nejen pro baseball, ale obecně pro sport, spojit své síly. Tato schůzka nám otevřela dveře k hlavnímu muži USA Baseball Ericu Campbellovi i japonskému manažerovi a jeho překladatelce. Přestože jednání s USA baseball probíhají často, není jednoduché spojit naše a jejich zájmy. Tentokrát obě dvě světové baseballové mocnosti, které startovaly na turnaji s juniory do 21 let (USA), respektive do 22 let (Japonsko) projevily velký zájem v roce 2024 startovat i na PBT, v případě, že upravíme data blíže k Haarlem Weeku. Jejich věk a jejich agresivní pojetí baseballu ostře kontrastovalo s přestárlým týmem Kuby (více jak polovina týmu přes 30 let, dva nejlepší hráči přes 40 let), Curacoa a nakonec i Nizozemska.

Další schůzka byla se zástupci Curacao, kde jsme byli velmi překvapeni, že oproti situaci, kterou známe s karibským Guadaloupe a evropskou Francií, kde stát podporuje „vnitrostátní“ lety se svou kolonií, tak letenky z Curacao jsou téměř na dvojnásobné ceně standardního letu do Ameriky. A vysvětlení bylo neméně zajímavé. Zástupci Curacao se dušovali, že již nejsou nizozemskou kolonií, že jsou již nezávislou autonomní oblastí a spadají jen pod nizozemské království, podobně jako Austrálie spadá pod království anglické…

Poslední schůzka byla stěžejní a byla jedním z hlavních důvodů letu do Amsterdamu. Není jednoduché se osobně setkat s hlavním trenérem Itálie. Země, se kterou chcete absolvovat každý rok sérii přátelských utkání. Zvláště, když jím je jedna z největších hvězd historie MLB, Mike Piazza. Nakonec k setkání došlo a alespoň k dnešnímu dni to vypadá, že cesta stála za to. Mike má v Evropě velké plány, od přetvoření MLB akademie po stavbu nového víceúčelového evropského stadionu u Říma. A vypadá to, že i Česká republika by mohla být toho součástí. Vše začalo jeho pozdravem „Ahoj, jak se máš?“ a informací, že je po babičce Hořejší Čechoslovák z Bratislavy. Poté následovalo pozvání do Messiny na začátek listopadu na dva přípravné zápasy s týmem, který se bude připravovat v listopadu na Sicílii na březnové WBC. Itálie velmi pečlivě připravuje 2 týmy na nadcházející rok. Plánuje v listopadu vytvořit ze všech svých, nejen amerických Italů, kteří po své sezóně přiletí ze světa, jak sami rádi říkají „very competitive team“. A podle jejich výrazu ve tvářích jsme tipovali, že už jsou domluveni i s Anthonym Rizzem z Yankees. Ale ani tým na ME 2023 nemá špatnou přípravu, právě absolvoval 6 skvělých utkání na Haarlem weeku. Přestože skončili poslední, prohráli těsně 1:2 s pozdějším vítězem Nizozemskem a porazili finalistu turnaje Curacao. Tyto zápasy a tento turnaj jim můžeme jen závidět. Anebo se pokusit o vytvoření menší kopie takhle kvalitního turnaje. Kvalitní Extraliga je jedna věc, ale bez dostatečného počtu zápasů s týmy úrovně TOP20 světového rankingu nemáme moc šancí na vrcholných turnajích, včetně ME, skutečně uspět. A Itálie to ví, poučila se z neúspěchů na mezinárodních turnajích posledních let.

Kromě spolupráce mužských týmů, tedy letošní podzimní krátké série a zápasů před ME 2023 děláme vše pro to, abychom Itálii viděli i na PBT 2024 spolu s USA a Japonskem. Také chceme spolupracovat v celé šíři mládeže a vzdělávání. Obdrželi jsme pozvání na podzimní setkání pitching coachů a manažerů do Messiny, nabídli jsme mladým italským Prospektům sérii zápasů s naším týmem do 23 let v příštím roce. V nejbližších dnech bychom měli se sportovním úsekem italského svazu doladit podrobnosti, věříme, že alespoň polovina plánovaných akcí by mohla vyjít.

Na závěr jsme si nechali skutečnou třešeň na dortu. Mike Piazza přijal pozvání přednášet na naší Horské trenérské klinice v příštím nebo v dalším roce. Plánuje vzít i své děti, které rády snowboardují. Tak snad bude dost sněhu. Pozvání na Horskou kliniku obdržel i Drew Saylor, hitting instruktor KC Royals, byla by to celkem dobrá mentorská dvojice, která by mohla, podobně jako Bill Homberg před pěti lety, pomoci nastartovat jednotnou pálkařskou školu pod křídly Národního baseballového programu. Jako druhý nosný pilíř mládežnického programu, díky němuž bychom mohli získat výhody a know how jak z malé baseballové země udělat reálného aspiranta nejen na evropské stupně vítězů.

Na závěr díky všem, kteří pomohli snaze zkvalitnit Pražský baseballový týden a přípravu mužské reprezentace. Příští rok by PBT měli navštívit dva nejvyšší činovníci Haarlemského týdne a pomoci nám zkvalitnit i zázemí našeho turnaje. Bylo inspirativní vidět přes 100 dobrovolníků, kteří se spolu s plnými tribunami každý den bavili hrou TOP týmů. Nikde ale baseball nemá ustláno na růžích. Nizozemská státní televize již přímé přenosy zápasů holandské televize přestala pro malý zájem vysílat a aby nemizeli i diváci z ochozů byly poprvé v historii všechny zápasy na Haarlem weeku zkráceny na 7 směn. I o vyhodnocení této změny bude setkání vedení obou nejstarších baseballových turnajů Evropy příští rok v Praze.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací