Hodnocení ME juniorů


Domácí juniorský evropský šampionát skončil ziskem bronzových medailí pro český tým. Je to první medaile od roku 2018 a celkově osmá z ME této věkové kategorie.

A co všechno se na cestě k medaili událo?

13.8.2022 zápas s Belgii
Jsme domácí a jak se později ukazuje, být domácí není úplně výhoda. Na kopec jsme zvolili jako startujícího nadhazovače Marka Štefku, který celý rok předváděl skvělé výkony jak v kategorii U18, tak U21. Byl to jeho debut v reprezentačním dresu na ME. Belgie na nás nastoupila, a hned v první směně po sérii hitů skórovala. Ve druhé směně zapnuli na vyšší stupeň a hned devětkrát bodovali, což se ukázalo jako klíčové pro celý zápas. Konečný výsledek tak byl 15-5 v náš prospěch. Na hity jsme vyhráli 11:8 a věřili, že jsme nachystáni na druhý zápas ME, důležité utkání proti Itálii. Michal Zelenka odpálil 3 hity a na kopci se postupně vystřídali Štefka (3IP), Kalčev (2IP) a Trčka (1IP).

14.8.2022 zápas s Itálii
Na večerní utkání s Itálií se všichni těšili a již od PBT jsme věděli, že chceme jít do soupeře naplno a  poprat se o co možná nejlepší výsledek. Jsme hosté a hned v první směně jsme skórovali třemi body  po homerunu Nicholase O’Rourka. Skvělý start do zápasu jsme si připsali i v obraně, kde Albert Pražák Itálii k ničemu nepustil a připsal si první nulu. Ve třetí směně jsme šli po dalším homerunu od Viktora Hluchého do vedení 5:0. Ve čtvrté Itálie snížila na 1:5 a až do 6. inningu se stav nezměnil. V něm jsme ale opět na italského nadhazovače nastoupili a získali po sérii hitů hned 4 body. Dlouhým homerunem do levého pole se předvedl Matouš Bubeník. Bylo to neuvěřitelné, ale do poslední obrany jsme šli s vedením 9:1. Tento zápas se hrál kvůli úpravě programu po dešti na dvě hodiny plus dohrávku. Poslali jsme na kopec na první start v turnaji Ondřeje Vanka, kterému se úplně nedaří, jak bychom si všichni představovali a tak zápas nakonec skončil výsledkem 9:3. Byl to krásný game, a ještě krásnější vítězství nad baseballovou velmocí, které nás přiblížilo k semifinále. Celý tým odvedl neskutečnou práci na pálce a Albert Pražák si na 75 nadhozů odházel celých 5 směn.

15.8.2022 zápas s Irskem
V pondělí nás čekal papírově nejslabší tým. Nenechali jsme nic náhodě a hned ve druhé směně získali 7 důležitých bodů a následně ve třetí přidali rovnou dalších 11. Celkové skóre zápasu tak bylo 18:2 a konec po 3,5 směnách. Na hity jsme vyhráli 14:4, na kopci se představili Kozel (3IP) a Votava (1IP).

16.8.2022 zápas s Izraelem
V ranním vzájemné zápase porazila Itálie Německo 7:6 a tím dala Německu nůž na krk. Loňský bronzový tým by nás musel k postupu do semifinále v posledním utkání skupiny porazit. My jsme byli opět domácí tým a Izrael si hned prvních dvou směnách připsala 3 doběhy proti našemu startujícímu nadhazovači Kolevovi. V dohrávce druhé směny jsme ale opět ukázali, že patříme k nejvíce útočnému týmu na turnaji. Doběhli jsme pro 8 bodů, a následně ještě pro tři. Zápas tak skončil výsledkem 13:3, na kopci se postupně vystřídali Kolev (2IP), Beránek (2IP) a Kalčev (1IP).

17.8.2022 den volna
Na středu byl naplánován den volna a přesun z Ostravy do Brna. Na odpoledne jsme pro hráče nachystali regeneraci v kryo komoře a dobrovolné kino. Někteří hráči si vybrali film Mimoni 2 aneb na návrat do dětských časů není nikdy pozdě.

18.8. zápas proti Neměcku
Německo muselo vyhrát, jedině vítězství by mu zaručilo postup do semifinále. Jakožto hostující tým jsme do zápasu nastoupili jak se patří, a hned v první směně po homerunu Michala zelenky vedli 3:0. Ve druhé směně se nám podařilo získat dalších 6 bodů a rázem vedli 9:0. Homerun si připsal Matouš Bubeník a pro jistou si vybral nejdelší stranu přes střední pole. V dohrávce jsme si na kopci vybrali slabší chvilku a německý útok zastavil až déšť na plné mety bez autu. Po přestávce jsme poslali na kopec Filipa Votavu, aby tlak Němců otupil. Skóre zápasu je po dvou směnách 9:4. My ale dokázali odpovědět, získat další tři body a německé nadšení rázem opadlo. Zato věříme, že na hotelu fandí Italové našemu týmu. Ve 4. a 5. směně však Němci získali celkem 4 body a snížili na 8:12. My naštěstí opět dobře zaútočili a navýšili vedení na 15:8. Německo ale nesložilo zbraně a divoké utkání nakonec skončilo výsledkem 15:10. Koncovku utkání skvěle zvládl Matyáš Trčka. Své role na tomto turnaji se zhostil dokonale. Na hity jsme vyhráli 16-3, německá obrana udělala 4 chyby, a to díky velkému tlaku našich pálkařů. Čtyři hity si připsal Matouš Bubeník, tři pak Nicholas O’Rourke. Na kopci se prostřídali Vank (1IP), Votava (2IP), Kozel (2IP) a Trčka (1IP).

 

19.8. semifinále proti Nizozemsku
Na tento zápas jsme se celý rok těšili. Ve vzduchu byla místenka na MS a za námi pět výher ve skupině. Nizozemsko smolně prohrálo ve skupině se Španělskem, ale i to tento krásný sport přináší. Byla to výzva porazit jeden z nejlepších týmů v Evropě a postoupit na MS.
Jako domácí tým jsme začali na kopci s Albertem Pražákem. Na tomto turnaji ale nebylo vůbec výhodou být domácí. Nizozemsko se hned v první směně po sérii hitů a našich dvou errorech ujalo vedení 7:0, na což my nedokázali po celý zápas odpovědět a dotáhnout zápas do vítězného konce. Dva body jsme ve druhé směně díky hitů Michala Antoně. To bylo z naší strany vše. Druhý nizozemský nadhazovač nás k ničemu nepustil a žádný tlak z naší strany už nedovolil. Zápas a sen o MS jsme prohráli 2:8. Na hity jsme prohráli poprvé v turnaji 3:13. Za zmínku určitě stojí skvělý výkon Viktora Beránka, který na 3.2 směny nedovolil Nizozemsku skórovat.

Museli jsme spolknout trpkou pilulku a další den být mentálně nachystaní na zápas o 3.místo. Tak abychom pro naše fanoušky, kteří nás na tribunách hnali dopředu a pro český baseball nenechali doma padnout bronzové medaile.

20.8. zápas o třetí místo s Itálii
Itálie prohrála v semifinále v poslední směně se Španělskem v době, kdy se už viděla jednou nohou ve finále. Utkání o bronz jsme začali s Ondřejem Vankem na kopci a jeho třetí start na ME byl ten nejlepší. Za pět odházených směn byla Itálie schopna odpálit pouze dva hity a body získala proti Ondrovi pouze v první směně. Vanka vystřídal Tadeáš Kalčev, který dvě směny kromě dvou bodů Itálii k ničemu nepustil. Byl to skvělý výkon obou českých nadhazovačů. Michal Zelenka odpálil v první směně tříbodový homerun a dodal nám potřebný klid a sebedůvěru. Ve druhé směně doběhl pro náš další bod rychlonohý Šimo Klacl. Utkání skončilo výsledkem 4:2 v náš prospěch a my mohli slavit třetí místo pro český baseball.

Top statistiky
Odpálili jsme celkově 10 HR (5 různých hráčů) , Michal Zelenka měl 12 RBI, Viktor Hluchý doběhl pro 12 bodů.
Týmový pálkařský průměr 350, slugging 596, obp 483 jsou rozhodně skvělá čísla.
Na pálce bylo vidět zkušenosti z extraligy a i díky tomu jsme byli schopni potrápit skoro všechny nadhazovače hlavně tím, že jsme si do dvou striku drželi svůj plán a nešvihali balony kolem strike zóny.
Týmovou ERU jsme měli 4.17, což je vysoké číslo a do budoucna se tady musíme, jestli chceme pomýšlet na postup na MS, zlepšit. Nadhazovači budou muset více zapracovat na dobře umístněných dvou nadhozů a ideálně ve výšku kolen.
Týmová obrana s průměrem (FLDP jsme měli 951) bohužel v nejdůležitejší okamžiky nezabrala tak, jak bylo v zápase proti Nizozemsku potřeba.
Právě těžké zápasy jak proti Itálii, Německu či proti Nizozemsku posouvají každého hráče tím správným směrem a jako tým, reprezentace, můžeme růst právě v těchto těžkých zápasech.

Všechny statistiky
https://www.wbsceurope.org/en/events/2022-u-18-european-baseball-championship/stats/leaders/all
Finále nakonec vyhrála reprezentace Španelska a jako jediný tým zůstala neporažena.

Závěrečné slovo
Jediný krůček nám chyběl k tomu, aby tento tým mohl za rok cestovat na MS. Celkově 10 hráčů z letošního týmu tak mohlo na tomto turnaji příští rok startovat. Bohužel, pomyslný poslední krůček jsme neudělali.
Osobně jsme hrdí na každého hráče a trenéra, který byl na ME a reprezentoval Česko. Ukázali jsme, že v ČR baseball hrát umíme, a že se s námi do dalších let musí počítat.
Bylo neskutečné sledovat, jak celý tým pracuje jako jeden celek. Nebyl rozdíl mezi kluky, rozdíl mezi těmi, kteří hráli a kteří ne. Všichni žili jako jeden tým.
Budu s nadšením sledovat kroky každého jednotlivého hráče v dalších kategoriích a reprezentacích. Věřím, že každý z nich může hrát českou Extraligu a dostat se do mužské reprezentace.
Na druhou stránku jsme nastavili laťku pro tým, který bude na ME U18 Česko  reprezentovat za dva roky. Uvidíme, jak se s tím každý popere, a jak se bude chtít zapsat do historie ME.
Nakonec bych rád poděkoval všem hráčům za vzornou reprezentaci nejenom na hřišti, ale také mimo něj. Jsme rádi, že hráči přistupovali ke všem zápasům i soupeřům s pokorou. Byli vzorným a příkladným týmem, který by chtěl každý na evropském šampionátu vést.
Také chci poděkovat trenérům, kteří věnovali svůj čas rozvoji hráčů nejenom na turnaji, ale také v době přípravy na samotný letošní reprezentační juniorský vrchol.
Velké díky patří klubovým trenérům, který se celý rok neustále věnují nejenom této dvacítce hráčů. Jsem velmi rád, že v Extralize se objevuje každý rok tolik mladých hráčů, kteří hráli na ME a pevně věřím, že manažeři budou mít v budoucnu odvahu dávat možnosti a příležitosti svým mladým hráčům. Právě Extraliga je ta pravá soutěž pro růst hráčů a přípravu na vrchol jako bylo ME.
V neposlední řadě děkuji ČBA, že mně a mému realizačnímu týmu dala příležitost vést českou reprezentaci, a že připravila skvělý šampionát.

Za realizační tým
HC Jan Jablonka

Fotografie z ME si můžete prohlédnout ve Fotobance
Na všechny zápasy české reprezentace se pak můžete podívat na YouTube baseballczech

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací