Rozhodčí Havlík o Světové sérii LL Intermediate 50/70


Po dvou letech odkladů kvůli covidovým restrikcím se letos mohla uskutečnit Světová Série Little League Intermediate 50/70 v kalifornském Livermore, na kterou jsem byl již v roce 2020 nominován společně s dalšími 11 kolegy. Většina rozhodčích byla z USA a skupinu doplňovali 3 mezinárodní rozhodčí, kromě mě kolega z Kanady a Portorika.

Do Kalifornie jsem přiletěl v několikadenním předstihu. Kromě našeho turnaje jsem navštívil regionální kvalifikační turnaj Junior League v Oaklandu, Minor League v Modestu, kde jsem měl možnost setkat se i s rozhodčími, a dva zápasy MLB, první na Giants a druhý v Oaklandu na Athletics.

Náš program začínal v pátek odpoledne, kdy byl naplánován crew meeting spojený s projitím celého areálu a hřiště. Během meetingu jsme obdrželi nominace na první tři dny turnaje, tedy neděli až úterý, každý den dva zápasy. Novinkou pro mě bylo rozhodování v systému 6 rozhodčích a také možnost video review. Byli jsme rozděleni na dvě šestičlenné skupiny tak, aby každý byl jednou na všech pozicích. Naše crew byla přidělena na zápasy USA turnaje a já dostal první zápas za domácí metou. Po konci našich pátečních aktivit na hřišti jsme měli večeři pro rozhodčí a jejich rodiny, což byla úžasná akce zaměřená na team building.

Sobotní program byl celkem nabitý, brzy ráno proběhl technický meeting se zástupci všech týmů, ze kterého se pokračovalo na hřiště, kde jsme provedli kontrolu týmového vybavení. Večer nás čekala večeře s vedením turnaje.

Hned během mého prvního zápasu jsme využili review, které bylo nastaveno tak, že pouze hlavní rozhodčí měl možnost komunikovat s Williamsportem, kde se všechna review rozhodovala. Manažeři měli možnost dvou neúspěšných review na utkání.
Velice zajímavý byl zápas další den večer, který jsem rozhodoval na třetí metě. Indiana hrála proti Texasu celých 10 směn, zápas byl naprosto vyrovnaný po všech stránkách a připomínal mi letošní finále Mistrovství Evropy U12.

Od středy dále jsme dostávali rozpis na každý den nový. Už jsme neměli stejné skupiny, naopak, promíchali jsme se a vyšlo to tak, že jsme byli každý na hřišti alespoň jednou s každým. Já a kolegové z Kanady a Portorika jsme zůstali na zápasech týmů z USA a u nás se točili američtí kolegové. Dostával jsem nominace převážně do outfieldu a na třetí metu, což mi dávalo naděje na pěknou nominaci v sobotu nebo v neděli, protože nám Umpire Director před turnajem řekl, že každý budeme mít dvě nominace na domácí metu.

A nominace předčila má očekávání. Dostal jsem nominaci jako hlavní rozhodčí na nedělní finálový zápas mezi domácím týmem z kalifornského Danvilu a Jižní Koreou. Vstup byl volný, a tak nejsou přesné informace o počtu diváků, ale policie z Livermore nám po zápase říkala, že podle jejich informací bylo na stadionu minimálně 6000 diváků, atmosféra byla úžasná. Zápas skončil výhrou domácího týmu 4:2, což bylo historicky poprvé, kdy tým hostící Světovou sérii ji i vyhrál.

Na závěr bych chtěl moc poděkovat ČBA, že mi tuto cestu umožnila.
Bylo mi ctí reprezentovat český baseball a naši rozhodcovskou školu.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací