World Baseball Classic je náš

Petr Ditrich, 26.09. 2022 Aktuality

V březnu odehrajeme jednu ze skupin hlavního turnaje. Dostali jsme se mezi 20 nejlepších zemí světa a díváme se dál.

Je to splnění snu nás všech. Český tým dokázal ve třech zápasech proti týmům doplněných nebo sestavených převážně z profesionálů dominovat a během čtyř dnů obrátil český baseball vzhůru nohama.

První výhra s nejslabší Francií, kdy jsme hráli o udržení v turnaji, nebyla jednoduchá. Další zápas byl proti Německu, které hrálo doma a hýřilo sebevědomím. Navíc šlo o kompletně jiný tým než na ME, hráčů narozených v Německu měli málo, a drželi tak v ruce všechny trumfy. Rozhoduje se ale na hřišti a tam jsme chtěli více. Vyřazení favorita rezonovalo na tribunách, ale faktem je, že ne všichni naši sousedé byli ztotožněni s týmem plných krajánků.

Zápas o postup na hlavní turnaj nám určil neoblíbeného soupeře, Španělsko, které nás v minulosti zastavilo v mnoha důležitých turnajích. Oficiální zápas jsme nevyhráli hodně dlouho, navíc v prvním zápase nás Španělé doslova přejeli 21:7. Ve středu 21. září se všechno změnilo. V první směně jsme dostali bod, který zůstal jediným! Neuvěřitelné. Navíc se opět ozval náš útok a dva homeruny nás poslaly do vedení!!!

Velké poděkování patří všem na hřišti a vedení týmu. Bylo skvělé vidět na vlastní oči práci realizačního týmu Pavla Chadima a úsilí všech hráčů. Tento úspěch se ale zrodil z práce všech minulých generací. Je to něco, v co jsme ani nedoufali a co se podařilo před pár dny!

Emoce byly silné a zasloužené, dorazila spousta gratulací, na které jsme ani nestíhali odpovídat. Velmi pozitivně všichni vnímají úspěch (téměř) ryze českého týmu, a to včetně vedení turnaje.

Postup na MS se nám v éře Mezinárodní baseballové asociace nedařil, většinou jsme skončili ve čtvrtfinále. Přesto jsme se dostali z pozice náhradníka na MS do Holandska, na které jsme tým museli sestavit doslova v několika dnech.

S nástupem předsedy Riccarda Fraccariho do světové federace, tehdy ještě IBAF, došlo k zásadní dohodě. Soutěž pro nejlepší mužské týmy bude pořádat MLB, která bude mít veškeré pravomoci včetně pravidel a výběru účastnických zemí. Dohoda už nedovoluje WBCS pořádat MS, které je teď plně v rukou MLB. Proto WBSC zavedla turnaj TOP 12. Dohoda je pořád pod kritikou, ale světový baseball příjmy potřeboval a dohoda zaplnila pokladnu. Světová federace pořádá všechny ostatní soutěže včetně MS do 23 let. World baseball Classic je tedy MS, a tak se také prezentuje. Oficiálně používáme termín profesionální MS.

Turnaj WBC se hraje po celém světě a je organizován MLB. Ročník 2023 se odehraje v USA, Japonsku a na Tchaj-wanu. Hrát na kterémkoliv místě pro nás bude velká čest. Původní informace o místě pro náš tým se nepotvrdila, naopak se zdá, že MLB bude rozhodovat  po kvalifikaci v Panamě na začátku října. Bude potřeba ještě vydržet.

Nějaké informace o turnaji máme z minulých edicí WBC, ale nikdy jsme tam nehráli. Všechny poznatky dáváme dohromady a těšíme se na další výzvu.

Máme co slavit a po slzách štěstí přijde čas oslav.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací