Jan Žlábek: "Do dětské hlavy, stejně jako do melounu, nevidíš."


Jan Žlábek byl začátkem října jmenován novýn head coachem národní reprezentace U12. Tu v roce 2023 čeká nejen Mistrovství Evropy, ale také světový šampionát, na který se žáci kvalifikovali druhým místem na ME 2022 ve Vídni. Letos pětačtyřicetiletý odchovanec Orlů Choceň byl součástí předchozího realizačního tým, a tak bude mít určitě na co navazovat. Jaké vize má se dozvíte z krátkého rozhovoru.

Co tě vedlo k tomu přihlásit se do VŘ na repre trenéra U12?
Dva roky jsem strávil v realizačním týmu Matouše Procházky jako hitting coach a coach na první a následně na třetí metě. Dvakrát jsme přivezli stříbro z ME – bohužel dvakrát jsme prohráli v nastavení. A tak bychom se rádi pokusili ten nastavený kurz dotáhnout až ke zlaté :). Protože se Matouš rozhodl už nepokračovat v roli manažera národního týmu U12, tak jsme se v rámci realizačního týmu dohodli, že zkusím podat kandidaturu na manažera já.

Co jsi říkal bezprostředně po informaci, že jsi uspěl?
Jasně, že jsem měl radost. A hned samozřejmě i starost, protože bylo potřeba rychle zorganizovat první kolo výběrů, které jsme chtěli stihnout ještě venku. To se nám nakonec povedlo tak na půl. Výběry proběhly minulou neděli 23.října na Tempu. Část jsme absolvovali v hale a druhou část venku. Akci hodnotím jako velmi dobře zvládnutou vzhledem ke krátkému času od potvrzení, že byl náš realizační tým vybraný a podzimnímu počasí k tomu.

Můžeš trochu více představit svůj realizační tým?
Část týmu zůstala stejná a zajišťuje kontinuitu s předchozím programem. A část týmu je nová přinášející svěží pohled na věc a velké zkušenosti z klubového baseballu. Na pozici trenéra nadhazovačů zůstal Tomáš Zachoval, který působil v týmu již u Filipa Procházky a u národního týmu žáků bude působit již šestou sezonu. Dále zůstala Lenka Landová, která se bude starat o zdraví a kondici hráčů a dbát na to, aby byli dobře fyzicky připraveni zvládnout oba náročné turnaje. Nově do týmu přichází Robert Medřický na pozici hitting coache a bull-pen coache během zápasů. Robert je dlouholetým trenérem mládeže v oddíle Tempo Praha. Za svou trenérskou kariéru mu rukama prošlo již dost hráčů, kteří byli, nebo nyní jsou členy národních týmů v různých věkových kategoriích. Druhou novou tváří v našem týmu je Zdeněk Josefus. Tomu, kdo se kolem baseballu pohybuje, tak myslím, že není potřeba Zdeňka představovat. Je to dlouholetý trenér, školitel a instruktor. Jeho primární role bude bench-coach a koordinátor obrany během zápasů. Zároveň ale věřím, že bude fungovat i jako mentor, klidná síla a zároveň autorita pro naše hráče. Na pozici technického vedoucího zůstal Pavel Míka.

Na co se mohou budoucí reprezentanti v rámci přípravy těšit?
Do jara nás čekají ještě 3 akce, ze kterých vybereme finální 18-man roster na ME a MS. V únoru nás čeká druhé kolo výběrů, kde plánujeme tým zúžit na cca 35 hráčů. Následovat bude soustředění širšího týmu v březnu, které (budu doufat) zvládneme alespoň částečně venku. Po tomto soustředění si vybereme 28 hráčů na jarní turnaj na Eagles, kde chceme mít 2 týmy po 14 hráčích, abychom viděli co nejvíce hráčů v herním režimu. Pevně věřím, že turnaj už konečně proběhne. Vloni ho zhatil ještě dozvuk covidu, letos počasí. Po Eagles Cupu chceme soupisku zkompletovat a zbytek přípravy již absolvovat s konečným týmem. Do ME pak máme v plánu ještě 4 akce z nichž jedna by měla být výjezd do Německa – buď na turnaj, nebo na přátelské zápasy s německou reprezentací. Příprava se bude letos více zaměřovat na MS, které je pro nás v roce 2023 důležitější. ME není v roce 2023 kvalifikační, a tak ho budeme chtít využít i jako přípravu na MS. No a těšit se můžou na dřinu, pot, krev a slzy :-D. Každý jednotlivý hráč si bude muset svoje místo vybojovat. Ale určitě najdeme i nějaký čas na zábavu a odreagování.

Co bys chtěl budoucí reprezentanty hlavně naučit?
Samozřejmě, že i trochu baseballu…. Ale také úctě a respektu nejen k soupeřům, rozhodčím, ale i ke svým spoluhráčům, trenérům a taky k sobě samotným. Hrát naplno za každého stavu a bojovat o každý míč, nadhoz či odpal. Zvednout sebevědomí, kde je to třeba a na druhé straně i sem tam srazit hřebínek. Být hvězdou ve svém klubu neznamená v národním týmu vůbec nic. Národní tým se, podobně jako hodinový strojek, skládá ze spousty „koleček“, a aby celý mechanismus dobře fungoval, tak musí ta kolečka do sebe správně zapadat. V minulých dvou letech se nám to celkem dařilo, a tak věřím, že letos se to opět podaří.

A co ty sám ses o žákovském baseballu za poslední roky naučil?
Že do dětské hlavy, stejně jako do melounu, nevidíš :-D. Že Yogi Berra měl pravdu, když řekl: „It ain’t over till it’s over“ a jásat můžeme, až když je to opravdu over. Že můžeme 18hráčům ukázat baseball, který na klubové úrovni nepoznají. ME je první stupínek, kde se někteří potkají s mezinárodním baseballem. A MS je o další stupínek, s některými týmy i o dva, či tři, výše. Letošní MS mi ukázalo, že dokážeme hrát s každým. Že je dokážeme potrápit. Konečné výsledky to sice nenaznačují, ale dokázali jsme uhrát několik směn bez bodu s týmy z TOP10 žebříčku WBSC. Týmy ze světové špičky nebudeme porážet hned. Ale snažíme se s nimi srovnávat krok. Hrát co nejvyrovnanější zápasy, mít co nejvíc směn bez obdržených bodů, hrát bez chyb, sebevědomě a pokračovat ve vzestupu. To nám ukázal i seniorský národní tým, který po debaklu s favoritem kvalifikace na WBC v úvodu turnaje, dokázal ten samý tým v rozhodujícím okamžiku porazit a zaslouženě si zahrají v březnu v Japonsku na hlavním turnaji. A já věřím, že se dočkáme doby, kdy český baseball bude pravidelným účastníkem nejen tohoto turnaje, ale i Premier12.

 

Přejeme novému realizačnímu týmu i žákům hodně zdaru v sezóně 2023 a už nyní se těšíme na jejich skvělé výkony. 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací