Fond potřebným 2022


Fond potřebným je projekt, který vznikl již před deseti lety, v roce 2012. Prostřednictvím tohoto projektu může kdokoliv z baseballové komunity přispět na podporu talentované mládeže ze sociálně znevýhodněného prostředí, ke které směřují veškeré finance tímto fondem získané.

Zdrojů pro tento projekt je vícero. Peníze do projektu putují z prodeje triček, čepic a odznaků s logem Baseball Czech. Dále sem patří výtěžky z dražeb, které se uskutečňují na trenérských klinikách RCC a Horské klinice a v neposlední řadě také přímé dary od Vás, našich věrných fanoušků. Díky všem!  

Na samém začátku vznikl projekt hlavně pro finanční podporu rodičů při nákupu letenek na mládežnické světové šampionáty, které v tu dobu nemohly být plně hrazeny ze zdrojů ČBA. Později došlo ke změně a z Fondu je poskytována pomoc individuálně žádajícím rodičům hráčů, kterým je možné prostřednictvím Fondu přispět na účast na významných turnajích, na baseballové vybavení nebo na oddílové příspěvky.

Skrze tento fond se za dobu jeho desetileté existence podařilo přispět na výše zmíněné aktivity hráčům celkem téměř 800 000,- korunami. Podporu zatím obdrželo 112 hráčů. Za to patří obrovské díky všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na financování fondu. Velmi populární jsou příspěvky pomocí dražby na Horské klinice. Zde historicky nejvyšší částku zatím stále drží již zesnulý Rosťa Vedlich, který na PBT 2013 koupil podepsaný dres Rodneyho za neuvěřitelných 16000,- Kč. Za zmínku ale stojí i příspěvky Igora Kratochvíla za dres Geoff Samuelse (7200,-), Jan Drábek vydražil Little league dres (7000,-) a Zdeněk Chlubna dres Pavla Chadima (6000,-). Zapomenout ale samozřejmě nesmíme také na štědré přispěvatele, kteří pomohli hráčům rovnou finančním příspěvkem do fondu. Je skvělé psát o těchto báječných lidech a je to skvělý pocit být součástí komunity, která si navzájem pomáhá. Nedílnou součástí tohoto projektu je také předseda Síně slávy českého baseballu Igor Gargoš, který osobně všechny žádosti prověřuje a schvaluje. Moc si toho vážíme.

V letošním roce jsme podpořili Jana Kozla, a jsme moc rádi, že to mohl být tento nadějný český hráč. „Honza a Matyáš jsou bratři, co hrají baseball ve Frýdku-Místku, maminka je samoživitelka, Matyáš hrál letos Extraligu za Arrows. Honza vloni vyházel semifinále Mistrovství Evropy proti Holandsku a v pondělí 7. listopadu. byl pozván, aby letěl s mužským národním tymem na tzv. Instructional camp pro mladé talentované hráče. Podpora je tedy na správném místě,“ komentuje příběh reprezentačního mládežnického nadhazovače jeden ze zakladatelů projektu Pavel Chadim. Právě příspěvek na letenku do Tenerife byl účelem letošní žádosti pro Honzu, a my jsme velmi rádi, že i díky tomuto příspěvku může frýdecko-místecký odchovanec odcestovat, sbírat zkušenosti a nadále se zlepšovat.

Honza byl velmi výraznou osobností loňské kadetské reprezentace, která vyhrála domácí evropský šampionát a tím vybojovala pro letošní reprezentanty U15 účast na MS v Mexiku. A takhle na jeho výkon v semifinále s Nizozemskem vzpomíná trenér U15 Filip Procházka: „Honza Kozel předvedl v semifinále fenomenální výkon. To je to utkání, ve kterém když vyhrajete jste úspěšný tým, když prohrajete, tak je to zklamání. Šel na Nizozemsko, dal kompletní shut out na pět inningů, nedal jim vůbec šanci. Prostě parádní výkon.“ Honza odházel na turnaji 7 směn, rozdal 9 strike outů a nepovolil žádný bod. Tento výkon mu tak zajistil cenu pro nejlepšího nadhazovače celého turnaje. V letošním roce se pak v reprezentačním dresu představil o kategorii výše, a s juniory získal na ME bronzové medaile. V říjnu pak absolvoval MLB camp ve Phoenixu.

Toto je pouze jeden z mnoha příběhů napsaných díky Fondu potřebným. Bez vás by ale nevznikl ani jeden. V roce 2022 se díky dražbám na RCC a Horské klinice podařilo vybrat přes 25000,- Kč, dalších, zatím, 15000,- Kč pak putuje do Fondu díky prodeji produktů baseball czech v našem e-shopu.

Ještě jednou vám všem moc děkujeme, věřte, že vaše pomoc má smysl. A kdybychom někoho oslovili a chtěl by se stát dalším mecenášem, budeme strašně rádi. Vše jde odepsat z daní jako dar. Jak od právnické, tak od fyzické osoby. Stačí napsat na mail richard.jarosik@baseball.cz, Předem děkujeme!       

V únoru 2023 bude vypsána výzva pro podávání žádostí na rok 2023. Doufáme, že do té doby se nám podaří částku ve Fondu ještě navýšit, a prostředky z Fondu najdou své příjemce, kteří nám přinesou další zajímavé baseballové příběhy.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací