Nejlepší hráči a trenéři oceněni


Nejlepší hráči letošního ročníku baseballové Extraligy, rozhodčí a trenéři byli vyhlášení na slavnostním večeru BASEBALL CZECH GALA. Dvě ceny, za nejvíce homerunů a nejlepšího pálkaře play-off, si odnesl Martin Červenka. Trenérem roku se stal Pavel Chadim, který postoupil s týmem na turnaj World Baseball Classic. O další dva členy se rozšířila také baseballová Síň slávy, do které byli uvedeni Petr Aubrecht a Jiří Víšek.

Ceny za dlouhodobou část (ZČ + TOP) si rozdělili hráči ze čtyř klubů. Nejlepším pálkařem byl vyhlášen Matěj Menšík z Techniky Brno, nejlepším nadhazovačem Boris Bokaj z Arrows Ostrava. Oba na základě daných statistických pravidel. Manažery a trenéry klubů byl pak vyhlášen jako nejlepší polař Arnošt Dubový z Draků Brno, který si dobrou formu z Extraligy přenesl také do reprezentace. „Večer jsem si moc užil,“ říkal bezprostředně po skončení akce vnější polař letošních mistrů. A proč byl letos tak úspěšný? „Učil jsem se od legend, jako Karel Hrušovský, Martin Veselý. Hodně pracujeme s postavením a s nadhazovači, je to systematická práce a týmový výsledek.“ Celkem 12 homerunů vyneslo cenu Martinu Červenkovi z Eagles Praha.

Z hlasování trenérů pak vzešla také nejlepší sestava extraligového ročníku 2022

I ceny za play-off si podělili hráči z více klubů, což jen dokazuje, že i přes vítězství a zisk 23. mistrovského titulu Draků Brno, předváděli výborné výkony i hráči z ostatních klubů. Nejlepším pálkařem play-off byl vyhlášen Martin Červenka, nejlepším nadhazovačem Lukáš Ercoli. „Mám radost. Za sebe i za Hrochy, kde jsem letos hrál. Došli jsme až do finále a myslím, že jsme Drakům v Czech Series zatopili a byl to skvělý brněnský souboj,“ řekl ke svému ocenění levoruký nadhazovač, jenž letos v brněnském klubu hostoval z Kotlářky Praha. Cenu pro nejužitečnějšího hráče si odnesl Juan Jaime, letošní výrazná zahraniční nadhazovačská posila Draků.

Sami hráči si pak v hlasování zvolili za osobnost roku Jana Homolku, jenž po zisku bronzových medailí vyhlásil konec své bohaté a dlouhé baseballové kariéry. „Nečekal jsem to. Poslední rok jsem si moc užil. Sezóna se nám povedla, jsem nadšený,“ řekla legenda Eagles Praha a potvrdila, že vítězné utkání s Tempem Praha v sérii o 3.místo, byla jeho posledním extraligovým představením. Juniorem roku byl trenéry a manažery zvolen nadhazovač Ondřej Vank z Tempa Praha, který byl kromě výborných extraligových výkonů, také oporou bronzové reprezentace U18.

Trenérem roku se asi nemohl stát nikdo jiný než lodivod mužského národního týmu, Pavel Chadim. Ten zdárně dovedl české reprezentanty do finálového turnaje World Baseball Classic, neoficiálního MS, který se bude hrát v březnu v Tokiu. Cenu za dlouholetý trenérský přínos pak obdržel Roman Lipavský. Jsme rádi, že na vyhlašování opět nechyběla cena Fair play. Tu si právem odnesla trenérka Hrochů Brno Martina Hánová, která na turnaji SuperCup zaskočila za zraněného trenéra Techniky Brno. Tomáš Špilauer, jeden z mladé nastupující rozhodcovské generace, obhájil cenu pro Rozhodčího roku.

Síň slávy českého baseballu se na Galavečeru rozrostla o další dva členy. Petr Aubrecht byl dlouholetým mládežnickým trenérem, se žákovskou reprezentací získal celkem 12 medailí na ME. Jiří Víšek stále je skvělý pálkař, člen Klubu homerunářů a držitel mnoha pálkařských rekordů a také ceny pro nejlepšího homerunáře ME v roce 2001.

Ovací se dostalo také mužské a ženské reprezentaci za jejich letošní výkony na Kvalifikacie WBC, resp. ME. Slavnostnímu gala večeru přihlížel prezident WBSC Europe Krunoslav Karin. Bylo nám opravdu velkou ctí, že večer navštívil také japonský velvyslanec jeho excelence Hideo Suzuki, jenž předal cenu Arnoštu Dubovému, popřál hodně úspěchů českému národnímu týmu v Tokiu a od hráčů obdržel podepsaný baseballový míček. Milým hostem, byl také stříbrný medailista z OH v Tokiu, rychlostní kanoista Lukáš Rohan. Celým večerem provázel Jakub Stařík.

Děkujeme partnerům večera - firmě Rawlings a firmě OnGlazz.

Fotogalerie od Lenky Brožové zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací