Historická výhra nad Čínou


Dva homeruny, deset hitů, dvě double play, devět strike outů a skvělý útočný závěr zápasu, to vše dostalo české baseballisty k vítězství nad Čínou 8:5.

Český tým nastoupil do utkání ve vyzkoušené sestavě z Regensburgu, pouze Jakuba Hajtmara vystřídal na 2. metě Eric Sogard a zraněného Dubového ve vnějším poli Willie Escala.

Snový začátek prvního utkání Česka na WBC v historii dlouho držel akcie českého týmu vysoko. Čína se ale dokázala zvednout a otočit průběh duelu. Češi však potvrdili své kvality a v infarktovém závěru, v 9. směně, si vzali vedení zpět a nakonec to byli oni, kteří se mohli radovat. 

První nadhoz první hit pro český výběr. Vojtěch Menšík se opět ukázal jako skvělá volba prvního pálkaře lineupu a s chutí se opřel do úvodního nadhozu čínského startéra Fuyang Zhaa v utkání a poslal míček do levého pole. Další hit přidal Eric Sogard. Odpal Marka Chlupa přinesl první bod, sebeobětovací odpal Martina Mužíka pak druhý a Češi vedli po první půlsměně 2:0. To český startér Daniel Padyšák si vedl o poznání lépe, když první dva pálkaře vyautoval sám a se třetím mu pomohla obrana.  

Také ve druhé směně byli čeští hráči aktivní v útoku, když na dva auty po dvou metách zdarma a hitu Sogarda obsadili všechny mety, ale dlouhý odpal Červenky byl čínskou obranou zachycen ve vzduchu. Obrana pak pokračovala ve skvělé práci, a tak se ani ve druhém inningu čínští hráči na metu nepodívali.

Navýšení skóre na tři nula přinesl sólo homerun do levého pole Matěje Menšíka ve třetí směně, který skvěle využil vyššího nadhozu Zhenga. V dohrávce se poprvé v utkání dostal do hry po metě zdarma také čínský hráč, ale skvěle zahraná double play po ose Mužík - Menšík - Padyšák další snahy našeho soupeře zastavila.

Český útok se pak podařilo v další hře zastavit Alanu Carterovi, třetímu čínskému nadhazovači, kterého čeští trenéři původně očekávali jako startéra. Carter se rychlostí nadhozů dostal až na 96 mil, což dělalo našim pálkařům problémy. Na českém kopci pokračoval Daniel Padyšák blížící se limitu 50 nadhozů, jehož překročení by znamenalo, že by musel mít čtyřdenní odpočinek. I nyní ale pomohla českému týmu double play a po 4 směnách bylo skóre utkání stále 3:0.

Carter pokračoval v dobrých výkonech, a tak se podruhé za sebou čeští pálkaři nedostali na metu. Do dohrávky pak nastoupil na nadhoz Martin Schneider, hrdina postupového duelu se Španělskem. Úvod jeho mise mu ale úplně nevyšel, když pustil tři pálkaře na metu, navíc s velkým počtem použitých nadhozů.  Z těžké situace se nakonec český tým dostal s jedním obdrženým bodem, a bylo jasné, že ani Schneider proti Japonsku v sobotu nenastoupí.

Český tým ale bojoval dál a dokázal se nakonec bodově prosadit i proti Carterovi. Escala dostal metu zdarma, na druhou se posunul po PB, na třetí po ground ballu Zým a na domácí po hitu Filipa Smoly. I čínští trenéři museli začít kalkulovat s navyšujícím se počtem nadhozů svého esa, a nakonec se rozhodli ho stáhnout. Do hry se tedy dostal čtvrtý nadhazovač Lin, jenž další navýšení českého skóre nedovolil. Ani Čína v dohrávce 6. směny nebodovala, ale český tým musel z kopce stáhnout Schneidera, kterého nahradil Michal Kovala.

Naději na zvýšení náskoku měli čeští hráči v první polovině 7.směny, avšak z obsazených met nakonec nic nebylo. Čína se bohužel v dohrávce probrala, nadhozy Kovaly jí sedly a po hitech, metách zdarma a také naší chybě při pickoffu, srovnala stav utkání na 4:4. To bylo signálem pro Pavla Chadima k dalšímu střídání a na kopec se tak dostal Marek Minařík. Štěstí se ale v těchto momentech od českého týmu trochu odvrátilo a soupeř skončil 7. inning s jednobodovým vedením 5:4. Osmá směna změnu ve skóre nepřinesla.

Češi tak měli před sebou poslední pálku a poslední naději dobře rozehrané utkání přeci jen dovést do vítězného konce. Marek Chup byl strike out, Martin Červenka dostal metu zdarma, Matěj Menšík trefil míč krásně k levé lajně a rázem jsme měli obsazenou druhou a třetí metu s jedním autem. Čína se rozhodla vystřídat nadhoz a nového hráče pak přivítal homerunem do levého pole Martin Mužík. Češi se tak rázem dostali do vedení 7:4 a pokračovali v útočném tlaku. Petr Zýma se trefil mezi vnější polaře a následně ho napodobil Filip Smola. Na české konto tak přibyl další bod, a radost nemohl českým hráčům ani po celou dobu skvěle povzbuzujícím fanouškům, zhatit ani out Vojty Menšíka. 

Dohrávku pak skvěle dirigovali a řídili Marek Minařík s Martinem Červenkou a společně s jistou obranou nedovolili Číně více, než obsadit první metu. Závěrečný out na první metě v podání Martina Mužíka s Markem Minaříkem spustil gejzír radosti na hřišti i v hledišti a určitě také u obrazovek televizí, počítačů a mobilů v celém Česku.

Češi slaví první výhru nad World Baseball Classic v historii, splnili svůj cíl, vyhrát jedno utkání a mohou se již těšit na sobotní utkání s Japonskem před vyprodaným Tokyo Domem.

Fotogalerie z utkání zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací