Sen o postupu se prohrou s Austrálií rozplynul


Český národní tým podlehl Austrálii 3:8, ale opět předvedl jaké má charisma, jak se nevzdává a jak skvělé hráče má. O výsledku rozhodly poslední tři směny, ve kterých získali Australané sedm bodů. Vítězstvím si tak zajistili premiérový postup ze skupiny na WBC a ve čtvrtfinále vyzvou Kubu.

Základní sestava českého týmu se nezměnila, startujícím nadhazovačem byl hrdina z Regensburgu Martin Schneider. Český tým poprvé v turnaji nastoupil jako domácí v bílých dresech, začínal v poli a měl výhodu dohrávky.

Utkání dlouho kralovali nadhazovači a také pevné obrany obou týmů. V závěru naopak začali, zejména na australské straně, úřadovat pálkaři. Jako první bodovali v zápase Australané. Alex Hall, suplující pálkař, odpálil v první směně daleký homerun do pravého pole. Další míčky už skončily v českých rukavicích. V dohrávce kontaktoval lead off českého týmu Vojtěch Menšík již tradičně první nadhoz startéra O’Louglina, ale jeho dlouhý odpal zvládl zachytit Tim Kennelly, a ani další hráči nebyli úspěšní.

I v následujících směnách australští hráči dokázali nadhozy Schneidera kontaktovat, všechny pokusy ale zkrotila pozorná česká obrana. I australské pole však pracovalo dobře. Prvním českým hráčem, který se dostal na metu byl po hitu do pravého pole Petr Zýma v dohrávce 3.směny. Line drive následujícího Filipa Smoly skončil v rukavici druhé mety, avšak australský manažer se rozhodl k vystřídání nadhazovače, byť jeho startér ještě nevyčerpal nadhazovačský limit. Na kopec se postavil Mitch Neunborn, jemuž se začátek práce na kopci, naštěstí pro český tým, nevydařil. Meta zdarma pro Vojtu Menšíka a nepřesné nadhozy dostaly Zýmu až na 3. metu. Následoval hit Erica Sogarda a český tým se mohl radovat z vyrovnání.

V dalších dvou směnách se žádný z pálkařů obou týmů na metu nedostal. Na českém kopci byl stále skvěle házející Martin Schneider, na australském se střídající Neunborn srovnal a počastoval české pálkaře pěti strike outy. Martinu Mužíkovi pak sebral dvoumetový odpal opět skvělý Kennelly v pravém poli.

V šestém inningu se Schneider dostal na limit 65 nadhozů, a posledního svého pálkaře pustil po boji na metu. Byl to teprve druhý hráč Austrálie, který se do této doby dostal do hry. Střídající Marek Minařík koncovku směny zvládl a Češi se ubránili. Do dohrávky vystřídali nadhazovače i Australané. Českým pálkařům se postavil McGrath a začal strike outem. Na dva outy se Marku Chlupovi podařilo odpálit do pravého pole, více však čeští hráči z této situace nevytěžili.

Sedmá hra nezačala pro český tým dobře, když teprve druhý hit Australanů dostal na metu hned prvního pálkaře jejich lineupu. Další pálkař byl aut, avšak následovala meta zdarma a dvě obsazené mety. První nebezpečí zažehnal strike out Wingrova, Logan Wade už se ale trefil. Jeho odpal se odrazil od plotu v levém poli a na domácí metu se dostali oba běžci. Třetí strike out Minaříka pak směnu za stavu 1:3 ukončil. Český tým se v dohrávce směny neprosadil.

Austrálie začala vývoj utkání překlápět ještě více na svou stranu hned v dalším inningu. Marek Minařík začal metou zdarma a na nadhozu ho nahradil Daniel Padyšák. Jeho nadhozy však soupeři velmi vyhovovaly. Daleký odpal Halla do pravého růžku znamenal další dva doběhy australského týmu, byť akce na domácí metě v podobě pokusu o tečování byla po výborných příhozech z vnějšího pole velmi těsná. Šestý bod přidala Austrálie po dalším hitu a Padyšáka střídal Michal Kovala. Double play útočný tlak otupila a závěr směny již česká obrana zvládla.

Poučku, že na dva outy se nejlépe pálí potvrdili čeští baseballisté v dohrávce. Zýma ani střídající Prokop se na metu nedostali. Vojtěch Menšík se už prosadil a výborná útočná ulívka poslala na metu také Erica Sogarda. Své pálkařské kvality pak potvrdil Marek Chlup a svým druhým hitem v utkání poslal oba běžce pro dva české body. Červenka bohužel nadhoz McGratha netrefil dobře, ale i tak český tým snížil stavu utkání na 3:6 a byl stále ve hře o druhou výhru v turnaji.

Jeho naděje bohužel začaly trochu uvadat na začátku poslední hry. Meta zdarma a hit poslali za hry Kovalu, jehož nahradil Jan Tomek. Ulívku česká obrana zahrála, ale pak přišel singl Kennely mezi vnitřní a vnější pole a doběh Wadeho. Osmý bod přidal Perkins při druhém outu českého týmu.

Čeští hráči tak potřebovali v posledním útoku získat minimálně pět bodů, aby skóre utkání srovnali a vynutili si tie-break. Jejich aktivitu přišel za Austrálii zastavit Jon Kennedy, který hrál v loňském roce část sezóny za Hrochy Brno. Matěj Menšík byl out ze vzduchu, ale Martin Mužík už se trefil a obsadil první metu. Střídající Jakub Grepl vybojoval metu zdarma, střídající Jakub Hajtmar odpálil single do středního pole a rázem měl český tým obsazené všechny mety s jedním autem. Snahy bohužel pro český tým ukončila double play po odpalu Jakuba Kubici na spojku.

Sen o postupu tak nebyl naplněn, ale sen o účasti na World Baseball Classic v roce 2026 stále žije. Stačí když Korea porazí Čínu. V případě vítězství Číny by pak rozhodovala pomocná kritéria a záleželo by na konkrétním výsledku utkání.

Český baseball se představil na takto velké mezinárodní scéně poprvé v historii. Příběhy hráčů, kteří vedle baseballu pracují či studují a navíc předvádějí skvělý baseball, si získaly srdce a pozornost a repekt všech baseballových fanoušků po celém světě.

Fotogalerie z utkání zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací