Česko bude hrát na WBC 2026


Čeští reprezentanti se mohou těšit na pozvánku na hlavní turnaj World Baseball Classic, který by se měl konat v roce 2026. Jedná se o historický úspěch, neboť hned při své první účasti v turnaji se může těšit na další akci. 

O českém postupu rozhodla vysoká porážka Číny s Koreou (2:22) v posledním duelu skupiny B v Tokiu. Češi s jednou výhrou obsadili kýžené 4.místo a splnili jeden z cílů, se kterým do Tokia jeli a nyní už přemýšlí o úspěchu na domácím ME. "Jsem na kluky maximálně hrdý. Ukázali velké srdce a velký talent a věřím, že tohle nebyl poslední turnaj, na kterém jsem se ukázali, a že i na ME ukážeme podobnou tvář a pokusíme se splnit sen mnoha baseballových generací a získat medaili," řekl manažer českého týmu Pavel Chadim.

První postupující ze skupiny B, Japonsko, byl znám ještě před posledním hracím dnem. O tom druhém, Austrálii, rozhodly pondělní zápasy. Austrálie postoupila do dalších bojů poprvé v historii, při své páté účasti na turnaji.Po Tchaj-wanu ze skupiny A musí ze skupiny B do kvalifikace Čína. 

Ve čtvrtfinálových zápasech se střetnou Japonsko s Itálií a Kuba s Austrálií. Hrát se bude v Tokyo Domu.

K velkému překvapení došlo ve skupině C, kde domácí mega favorit USA podlehl Mexiku 5:11. Vše si ale následně vynahradil v zápase s Kanadou, který vyhrál rozdílem po 7 směnách 12:1. O vývoji zápasu rozhodla hned první směna, ve které Spojené státy získaly 9 bodů. Teprve devatenáctiletý kanadský nadhazovač Mitch Bratt začal metami zdarma a pak nedokázal čelit americké ofenzivě a musel bý ještě v první směně za stavu 0:4 vystřídán. Američané pak přidali dva homeruny a o zápase bylo rozhodnuta. USA mají nyní bilanci W-L 2-1. 
Ale i Kanada má zapsánu jednu výhru, neboť se jí podařilo, rovněž rozdílem, porazit Velkou Británii 18:8. V divokém utkání si přišli na své fanoušci útočného  baseballu, už po první směně byl stav zápasu 5:3 ve prospěch Kanady.
Výhru má na svém kontě i Velká Británie, která si zajistila účast na hlavním turnaji vítězstvím v kvalifikaci v Regensburgu. Zvládla totiž porazit Kolumbii 7:5, když prohrávala už 0:3. Kolumbie přitom hned v prvním utkání této skupiny porazila Mexiko....Je jasné, že i tato skuina bude vyrovnaná a i zde mohou rozhodovat pomocná kritéria, stejně jako ve skupinách A a B. 

Odehrát zbývají tyto zápasy: Kanada vs. Kolumbie, Velká Británie vs. Mexiko, Mexiko vs. Kanada a USA vs. Kolumbie.

Ve skupině D je zatím bez porážky Venezuela. Po Dominikánské republice porazila také Portoriko 9:6. Svou bilanci vylepšila Dominikánská republika, jež se po prohře s Venezuelou oklepala a vyhrála nad Nikaraguou 6:1. Nikaragua naopak na první výhru stále čeká a zatím má na svém kontě tři porážky a pouze tři získané body.
Výborné utkání se povedlo odehrát Portoriku. Po prohře s Venezuelou bylo proti Izraeli excelentní. Nejen, že vyhrálo 10:0 po osmé směně, odpálilo 11 hitů, ale hlavně jejich nadhazovači De León, Ríos, Díaz a Underwood odházel perfect game a dohromady zaznamenali 12 strike outů. V izraelském dresu nastoupil do utkání také českým divákům známý Joey Wagman, jenž hrál v roce 2021 Extraligu za Tempo Praha a ve stejném roce pomohl své zemi porazit český tým ve čtvrtfinále ME v Itálii.

Ve skupině D zbývají odehrát tato utkání: Nikaragua vs. Venezuela, Izrael vs. Dominikánská rep., Venezuela vs. Izrael a Portoriko vs. Dominikánská rep.

Tabulky skupin zde
Utkání můžete sledovat na ČT sport a ČT sport plus 

 

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací