Komise rozhodčích ČBA uspořádala ve spolupráci s regionem Severozápad tradiční školení rozhodčích „Rookie“, letos však k termínu 26.3.2023 přidala i druhý termín, 5.4.2023, který byl zaměřen na školení pro kategorii U11 a mladší.
První školení „Rookie“ proběhlo pod vedením Tomáše Špilauera a Filipa Havlíka, zkušených rozhodčích z českých i mezinárodních soutěží a turnajů, a v areálu Tempo Praha se v neděli 26.3.2023 sešlo celkem 38 posluchačů, přičemž pro toto školení byl stanoven věkový limit 12+. Dopolední část zahrnovala individuální představení lektorů a účastníků, na kterou navázal obecný vstup do pravidel baseballu, doplněný videoukázkami a rozborem vybraných situací. Důraz byl kladen pouze na obecné seznámení s pravidly, s ohledem na omezený časový rozsah bylo cílem posluchače nasměrovat k vlastnímu sebevzdělávání a rozvoji v této oblasti. Závěrem teoretické části byl krátký vstup ohledně samotného fungování rozhodčích v regionu SZ, systému jejich nominací a vzájemné komunikace, seznámení s regionálními koordinátory rozhodčích a prostor pro praktické dotazy v tomto směru.
Po obědové pauza následovala praktická část v hale, kde byli účastníci seznámeni se základy signalizace rozhodčího na domácí metě a v poli, dále pokračoval praktický nácvik rozehry na první metě s mechanikou správného pohybu na hřišti. Všichni účastníci prošli během tří hodin několika stanovišti, kde si vyzkoušeli rovněž signalizaci a mechaniku rozhodčího na domácí metě, přičemž byl kladen důraz především na správný pohyb a časování.
Jako nadstandard mohli posluchači využít nabídky účasti na Jarním turnaji U13, který byl dozorován zkušenými lektory z řad rozhodčích ČBA a nováčci na hřišti v pozici rozhodčího tak měli možnost získat feedback a hodnocení bezprostředně po zápase, což několik účastníků školení využilo a jejich projev na hřišti provázel viditelný progres během celého turnaje.
Školení pro kategorii U11 a mladší proběhlo v ZŠ Smolkova, nedaleko areálu Tempo Praha, a tentokrát jej měl ve své režii František Přibyl, mnohonásobný vítěz ankety „Rozhodčí roku“ a člen Komise rozhodčích ČBA. Na tomto školení se sešlo celkem 28 posluchačů, na rozdíl od školení „Rookie“ bylo o poznání kratší a jeho náplň byla složena čistě z praktických bloků a formou hry. Nutno podotknout, že několik účastníků se již pravidelně zapojuje ve svých oddílech a soutěžích ČBA v rozhodování nejmladších kategorií (U7 – U10) a věříme, že další mladí rozhodčí budou díky tomuto školení následovat.
Děkujeme všem lektorům za jejich přípravu a věnovaný čas, všem proškoleným rozhodčím pak děkujeme za účast a věříme, že se společně potkáme na hřišti.
Školení "Rookie", 26.3.2023 | ||
Jméno a příjmení | Klubová příslušnost | |
1. | Adam Sobotík | Tempo Praha |
2. | Albert Sobotík | Eagles Praha |
3. | Alex Tatranský | Miners Kladno |
4. | Anika Justová | Praotci Roudnice nad Labem |
5. | Antonín Císař | SaBaT Praha |
6. | Antonín Karpíšek | Praotci Roudnice nad Labem |
7. | David Nalos | Baseball Plzeň |
8. | Dominik Durlin | Tempo Praha |
9. | František Valentin | Tempo Praha |
10. | Jacob Whitten | Tempo Praha |
11. | Jáchym Klenka | Eagles Praha |
12. | Jáchym Lexa | SaBaT Praha |
13. | Jakub Posselt | Miners Kladno |
14. | Jan Svoboda | Miners Kladno |
15. | Jan Šidlo | Tempo Praha |
16. | Jiří Dostál | Bez klubové příslušnosti |
17. | Karel Lhoták | Miners Kladno |
18. | Kristýna Šašková | Praotci Roudnice nad Labem |
19. | Lukáš Lev | Miners Kladno |
20. | Lukáš Mehes | Miners Kladno |
21. | Lukáš Vrba | SaBaT Praha |
22. | Marek Weiss | SaBaT Praha |
23. | Martin Drábek | Miners Kladno |
24. | Martin Herget | Miners Kladno |
25. | Matěj Haluza | Tempo Praha |
26. | Matěj Hoření | Praotci Roudnice nad Labem |
27. | Matěj Šašek | Praotci Roudnice nad Labem |
28. | Matyáš Brožek | Eagles Praha |
29. | Milan Aubrecht | Kotlářka Praha |
30. | Ondřej Labuť | Miners Kladno |
31. | Ondřej Novák | Praotci Roudnice nad Labem |
32. | Ondřej Puš | Kotlářka Praha |
33. | Samuel Kareš | Praotci Roudnice nad Labem |
34. | Švanda Matěj | SaBaT Praha |
35. | Tomáš Hejl | Eagles Praha |
36. | Vilém Vančura | Kotlářka Praha |
37. | Vítek Číž | Tempo Praha |
38. | Vojtěch Kučera | Kotlářka Praha |
Školení "U11 a mladší", 5.4.2023 | ||
Jméno a příjmení | Klubová příslušnost | |
1. | Adam Jakubov | Miners Kladno |
2. | Aleš Hilscher | Tempo Praha |
3. | Antonín Besperát | SaBaT Praha |
4. | Barbora Šulcová | Eagles Praha |
5. | Barbora Vanišová | SaBaT Praha |
6. | Bartoloměj Franz | Eagles Praha |
7. | Damian Plis | Eagles Praha |
8. | Dominic Whitten | Tempo Praha |
9. | Dominik Bernard | Miners Kladno |
10. | Dominik Číž | Tempo Praha |
11. | Filip Drábek | Eagles Praha |
12. | George Hays III. | Eagles Praha |
13. | Jakub Hokeš | Eagles Praha |
14. | Jakub Kašák | Tempo Praha |
15. | Jeroným Mikšík | Eagles Praha |
16. | Jeroným Raphael Bartulík | Eagles Praha |
17. | Johan Minks | SaBaT Praha |
18. | Lukáš Přibyl | Tempo Praha |
19. | Marek Hilscher | Tempo Praha |
20. | Mila Kunešová | SaBaT Praha |
21. | Samuel Lendor | Eagles Praha |
22. | Sofie Šafrová | Tempo Praha |
23. | Šimon Štěpánek | Eagles Praha |
24. | Tadeáš Kapciug | SaBaT Praha |
25. | Tobiáš Beneš | Eagles Praha |
26. | Vojtěch Mňuk | Miners Kladno |
27. | Vojtěch Mottl | Tempo Praha |
28. | Žofie Englova | SaBaT Praha |