KDY NÁM BYLO NEJHŮŘ – Tokio 2023


Po zářijovém Regensburgu jsme měli 5 měsíců na přípravu, do které se zapojilo 34 hráčů. Nakonec jsme letěli se 17ti polaři a 14ti nadhazovači. Pro představu o celkové náročnosti přípravy jen připomínám, že spolu se zápasy na WBC národní tým za kalendářních 12 měsíců odehrál 35 zápasů (23 výher, 3 remízy a 9 proher). Průměrně tedy 3 zápasy na každý měsíc!  

Po sérii oslavných článků, rozhovorů, podcastů by se možná hodilo ukázat i trochu jiný úhel pohledu. 

Cílili jsme na první a poslední zápas ve skupině, ale zároveň jsme nechtěli odehrát špatně ani zabijácký dvojzápas s domácími a Koreou. A podle toho jsme také chtěli postavit nadhazovače. Pitchcounty nebyly na naší straně, ale všechny týmy to měly stejné. Jedním z cílů bylo neztratit v prvním zápase žádného nadhazovače pro zápasy s Koreou a Austrálií. Tedy limit 49 nadhozů.

Na zápas s Čínou jsme počítali s našimi papírově nejlepšími. Chtěli jsme začít s rychlostí, v polovině zápasu mít možnost zápas zklidnit, získat směny a mít na kopci dobrého polaře. Končit jsme chtěli opět s rychlostí. Ne vše nám vyšlo, přáním byly 3 směny od každého nadhazovače. Začali jsme dobře, Dan Padyšák dokonce díky dvoj outu odházel na limit 4 směny. První komplikace začaly s nepřesnými nadhozy Schneidyho a metami zdarma, přesto ale téměř celé 2 směny nakonec jen s jedním bodem. Takže v průměru přání splněno a zbývaly tři směny. Ale skutečné komplikace měly přijít až v sedmé směně. Jak tenká je hranice mezi úspěchem a neúspěchem poznal Michal Kovala. Místo outu na první metě po úspěšném pickoffu přišel podhoz, místo hozeného strike outu meta zdarma. V předchozí směně se nám z obsazených met díky dobré obraně podařilo vybruslit, v této směně už jsme takové štěstí neměli. Dalším nadhazovačem v pořadí byl Marek Minařík, který ale v přípravě neházel pro zánět šlachy. Vzhledem k brzkému využití čínského bullpenu a sundání jejich esa Cartera před 49. nadhozem, jsme věřili, že se ještě do konce utkání náš útok prosadí. Míňa nakonec doházel zápas velmi dobře, a i v limitu, na 46 nadhozů. V útoku meta zdarma Martina Červenky a 4 hity Matěje Menšíka, Martina Mužíka, Petra Zýmy a Filipa Smoly za sebou vrátilo utkání do našich rukou. Ten příběh již znáte, ale byl to první velký krizový okamžik turnaje.

Do zápasu s Japonskem jsme nasadili jako startéra Ondru Satoriu, o jeho vymazání a strike outech prvních tří nejlepších japonských pálkařů se napsalo také hodně. Druhým v pořadí byl Lukáš Hlouch, který neházel špatně, ale tlak desetitisíců fanoušků ho rozhodil. Nepřesnosti nás stály pár bodů, ale Honza Tomek a Tomáš Duffek nám opět dali šanci odehrát s nejlepším týmem světa všech devět směn. Do poslední půl směny japonského útoku jsme šli za lichotivého stavu 2:8. Ale když jsme měli bez outu plné mety, stav 2:9, tak první, co vás napadne, že tříhodinové statečné úsilí přijde vniveč. Díky skvělému vystoupení Jake Rabinowitze k tomu nedošlo, ale byl to náš druhý krizový okamžik na turnaji.

Málokdo si zpětně uvědomí, že většina hráčů spala 3-5 hodin po zápase s Japonskem do odjezdu na polední zápas s Koreou. Regenerace ani fyzická ani psychická. A k tomu začátek jak z černého snu. Korejci po pátečním debaklu od Japonců měli den volna a velmi dobře se na nás připravili. Chvíli trvalo, než jsme na jejich disciplinovanost na pálce, společně s Arnym Dubovým, zareagovali naším zadopolařským shiftem. Podobně jako v prvním zápase Michal Kovala, tentokrát Lukáš Ercoli zažil odvrácenou stranu našeho sportu. Vypadnutí míče po nádherném skoku Marka Chlupa v zadním poli, rozhozená obrana a stav 0:3 při dvou outech. To byl náš třetí krizový okamžik. Ale zase by nedošlo k tragikomické konverzaci, kdy si s Johnem Husseym říkáme, že je na pálce devátý pálkař, že bychom už mohli jejich tlak zastavit. Až jsme se tomu absurdnímu dialogu zasmáli. Na pálce byl hráč St. Louis Cardinals Edman. Na pár dní se nám prostě změnily baseballové úrovně. Dokončení naší plánované lefty show proti korejskému lineupu díky Jeffovi Bartovi a Honzovi Novákovi dopadlo na výbornou.

Do posledního zápasu jsme šli se všemi nadhazovači, tak jak jsme si představovali. A protože jsme s Koreou hráli do deseti bodů a rozdíl vzájemných bodů byl jen čtyřbodový, měli jsme reálnou šanci dokonce hrát o 100 tisíc dolarů za postup do čtvrtfinále. Věřili jsme, že Schneidy dostane maximálně bod a jen jsem se modlil, aby zvládl 5 směn během limitu 65ti nadhozů na den. Druhý Míňa nás dostal do sedmé směny, přáli jsme si, aby předával také maximálně s jedním obdrženým bodem. Škoda jednoho vyššího nadhozu na 2 outy. Ale pořád jsme byli ve hře a zbývaly jak dva útoky, tak dvě obrany. A taky náš poslední krizový okamžik. Jak málo stačí, aby místo dominantního výkonu jako proti Číně, létaly nadhozy o trochu výše a pálkařům zachutnaly. Málem se nám ani nepodařilo rozjeté Australany zastavit. Je to krásná, ale i krutá hra zároveň. 

Na turnaji se stalo tolik dalších příběhů, že bychom mohli napsat i tlustou knihu.

Po návratu, když jsme si pustili naše zápasy a hlas Roberta Záruby hlásil první hit, první stažený bod a první homerun České republiky, když trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný nám skládal hold za náš profesionální přístup, když přilétne do Miami nejlepší baseballista světa s českou čepicí, tak to jsou pocity, které za celou přípravu a námahu stály.  

Před námi je domácí ME, doufáme, že jsme si svými výsledky na sebe neupletli příliš velký bič. Medaili slíbit nemůžeme, ale uděláme maximum. Zvláště když nám pomohou věrné tribuny.

Také bych chtěl, aby zaznělo, že národní tým není a nebude navěky uzavřená skupina. A i přestože na závěrečné soupisce může být jen 24 hráčů mohu s čistým svědomím říci, že vybíráme reálně až z trojnásobku možných hráčů a já osobně mám na ploše počítače soubor s pracovním názvem 100 MAN ROSTER. Věřím, že je to dostatečná motivace pro další hráče i pro tento rok. Prosazení se v české Extralize je první podmínkou pozvánky.

Vzhledem k tomu, že jsem již poděkoval hráčům, trenérům, vedení asociace a všem, kteří nám pomáhali, chtěl bych ještě poděkovat své ženě Radce a obecně všem přítelkyním a ženám výše zmíněných. Nebyl to pro ně jednoduchý čas a ani v září nebude. Děkujeme.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací