První žena mezi muži


V pátek večer na stadionu Strawberry Field v Blansku se psala historie. Poprvé v dějinách českého baseballu totiž do soutěžního utkání druhé nejvyšší soutěže nastoupila žena. Prvenství si připsala v dresu Bučovic Eva Ventrubová.

Dlouhé roky platilo v českém baseballu pravidlo, že pokud dívky překročily věk patnácti let a chtěly zůstat u pálkovacích sportů, tak musely hrát softball. To se letos změnilo, když Česká baseballová asociace umožnila ženám hrát i mužské soutěže. Bylo tak otázkou, kdy poprvé některá z nich dostane příležitost.

Došlo k tomu až na závěr základní části První ligy, kdy ve večerním utkání šla do hry Eva Ventrubová jako střídající hráčka. A hned při svém prvním stavu na pálce byla úspěšná, když si vybojovala metu zdarma. „Nikdy dopředu nevím, jestli nastoupím. Je to věc trenéra a já se to vždy dozvím až na místě,“ přiznala Ventrubová a ke svému prvnímu vystoupení na pálce dodala. „Do jisté míry tam byla zdravá nervozita. V poslední době jsem kvůli nemoci moc netrénovala, tak jsem byla sama zvědavá, jak mi to půjde. Nakonec to dopadlo dobře. Myslím si ale, že to byl jeden z mých slabších výkonů a mám na čem ještě pracovat. Mám co ještě zlepšovat.“

Tím samozřejmě vystoupení hráčky Pelikans Bučovice neskončilo. Eva zápas dohrála v obraně na druhé metě a svým dílem se podílela na výborné druhé polovině utkání ze strany jejího týmu. Když šla do hry v páté směně, tak Bučovice prohrávali s Blanskem 7:14, aby následně dokázaly skóre srovnat na 15:15. Poslední pálku ale měly k dispozici blanenští a ti nakonec duel zlomili ve svůj prospěch.

Ventrubová si ale pochvaluje možnost hrát baseball s muži. Je si vědomá toho, že nyní bude věnována pozornost na její výkony. „Jsem vděčná za tuto možnost a musím ji chytnout za pačesy. Vím, že musím ukázat, že holky na to mají,“ dodává odhodlaně.

Kdo pozorněji sleduje český baseball, tak jméno Ventruba mu nebude úplně neznámé. Letos například za třiadvacetinásobné mistry Draky Brno nastoupil její synovec Vojtěch Ventruba. Na možnost, že by si s ním zahrála v nejvyšší soutěži se ještě Eva příliš neupíná. „Mně jde o to, abych si zahrála. Extraligu bych prozatím přenechala zkušenějším. První liga je pro mě momentálně ideální,“ přiznává.

Co jí již nikdo nevezme je to, že se stala průkopnicí v českém baseballu. Do historie se zapsala jako první žena v První lize. Kromě toho nastupuje za ženskou baseballovou reprezentaci a může se tak pochlubit bronzovou i stříbrnou medailí z ME v baseballu žen. Stává se tak vzorem pro mnohé mladé baseballistky. „Neberu to tak, že jsem pro někoho vzor,“ říká skromně Ventrubová. „Stále totiž musím na sobě makat. Ale mladým holkám bych vzkázala, ať se nevzdávají a jdou si za baseballovým snem. Když je baseball tolik naplňuje, ať si jdou za ním a neposlouchají okolí, že mají jít do softballu,“ dodává na závěr hráčka Pelikans Bučovice.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací