Mužík, Satoria, Smola tvářemi All Star Game


Česká baseballová reprezentace má ve svém jádru celou řadu skvělých hráčů. Řeč je často o profesionalitě Martina Červenky, který byl nejblíže do MLB. Máme tu fantastický příběh talentu a píle hasiče Martina Schneidera. A je zde i Arnošt Dubový, inteligentní učitel formující mladé mozky. Tvářemi All Star Game 2023 jsou ovšem tři kluci, kteří spolu procházeli postupně reprezentační mládeží a stávají se nastupující generací. Martin Mužík, Ondřej Satoria a Filip Smola.

Pro zmíněné trio jsou příznačné domácí evropské šampionáty, kterých si za dobu své mládežnické kariéry zahráli několik. Ačkoliv je Martin ročník 1996, často se potkával s Ondrou i Filipem, protože se prolínal s jejich ročníkem 1997. Společně v letech 2008 až 2019 pobrali tři evropská zlata a tři stříbra. Zároveň bok po boku zažili tři světové šampionáty do 21 a 23 let na Taiwanu (5. místo), v Mexiku (12. místo) a v Kolumbii (12. místo).


Ondřej Satoria (pátý zleva), Filip Smola (šestý zleva), Martin Mužík (třetí zprava) při nástupu k utkání na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2014 (zdroj: archiv Filipa Smoly)

Na zlatém domácím mistrovství Evropy do 21 let v roce 2014 jim bylo 17, resp. 18 let a patřili k nejmladším v týmu. Naopak na zlatém evropském turnaji do 23 let v roce 2019 patřili k mazákům, ať už věkem nebo zkušenostmi. V jejich kariérách šlo o zlomové turnaje, zejména pak ten poslední v září 2019.

Martin za své výborné výkony v poli i na pálce obdržel cenu nejužitečnějšího hráče turnaje a Filip díky důležitým odpalům (5 zápasů, 17 startů na pálce, 9 hitů, 7 stažených doběhů) získal cenu nejlepšího pálkaře turnaje. Připočteme-li Ondrův kvalitní start v semifinále s Francií, máme budoucí reprezentační osu týmu.


Filip Smola (vlevo) a Ondřej Satoria (vpravo) po triumfu na domácím mistrovství Evropy do 23 let v roce 2019 

Trio reprezentantů sehrálo silnou sekvenci akcí v úvodu utkání s Japonskem na World Baseball Classic 2023. Ondra sypal svoje pověstné dělníky, jak přezdívá changeupům, a první tři směny dělal domácím samurajům problémy. Martin s Filipem pro změnu vystřihli vynikající obranné zákroky a ve vzájemné kooperaci i s Ondrou, zahráli několik důležitých outů při japonském tlaku.

V baseballu nejde vyzdvihnout jednoho hráče, který by sám udělal utkání. Každý z devíti borců na hřišti musí přidat kus ze sebe, ať je to v obraně, nebo v útoku. Maximální koncentrace a splnění role, pro kterou toho kterého hráče trenér určí. Jeden bez druhého nemá šanci na úspěch. Zdá se, že osa třicátníků reprezentačního týmu Červenka – Schneider – Dubový má zdatné nástupce.

Nezapomeňte hlasovat o týmu hvězd, který v sobotu 17. června vyzve reprezentační tým, který pro tuto akci sestavil Pavel Chadim.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací