„Mužik, Magic“ a zbytek už je historie


Fanoušci, kteří sledovali World Baseball Classic, nebo alespoň na České televizi stihli jeden z prostřihů zápasu s Čínou, určitě zaznamenali stupňované halasení Roberta Záruby: „A Mužík odpálil hodně daleko, hodně daleko, leť, leť, je to tam, je to tam, je to homerun. Martin Mužík, to je chlapák.“ Nejdůležitější odpal v kariéře hlubockého odchovance velkou měrou přispěl k úspěchu českého týmu na turnaji.

Slova Roberta Záruby o chlapákovi Martinovi byla výstižná, protože první metař reprezentace platí za silového pálkaře. Když se potká jeho síla a míč letící z ruky nadhazovače, často končí homerunem. Svůj nejdůležitější odpal za plot v kariéře poslal na uplynulém World Baseball Classic. Ránou za hrazení levého zadního pole překlopil misky vah v duelu s Čínou ve prospěch českého týmu a zásadně se podílel na vítězství 8:5. Právě toto vítězství pomohlo reprezentačnímu týmu k zajištění si místenky na příštím hlavním turnaji World Baseball Classic v roce 2026.


Martin Mužík odpaluje v dresu Sokol Hluboká v extraligovém utkání (zdroj: fotobanka ČBA)

Martinův baseballový příběh začal na Hluboké nad Vltavou, když mu bylo 8 let. „Mamka hledala sport, u kterého se vybiju, protože jsem byl strašně aktivní dítě. Jednou jsme přišli na baseball, bylo to pět kiláků od baráku, nemusela mě daleko vozit. Hned první trénink jsem si to zamiloval a od té doby hraju,“ přibližuje své baseballové začátky v podcastu YouTubera Tomáše Touhy.

Postupem času vyrostl v oporu nejen na Hluboké, ale i v mládežnických reprezentačních výběrech. Díky svému talentu a píli stoupal také hierarchií repre výběrů a okusil, jaké to je zahrát si v americkém školním systému. S pražskou Kotlářkou vyhrál její historicky první extraligový titul, aby se posléze vrátil tam, kde všechno začalo, na Hlubokou.

„Mužik, Mužik drive, deep left field, it is goooone. Mužik, magic, and the Czech Republic lead 7:5.“ jsou slova jednoho z amerických komentátorů při World Baseball Classic. Když je vám 13, 14 možná 15 let a přemýšlíte, tak jako před lety přemýšlel sám Martin, zda u baseballu vytrvat, a najednou vidíte kluka z jihu Čech, jak na jednom z největších světových baseballových jevišť žije svůj sen, možná vám to do žil vlije taky kus nové motivace. Možná pocházíte z malé země, malého města, ale můžete mít ty velké sny, které nejsou tak daleko, jak se možná na první pohled zdá.


Martin Mužík chytá míč a přihazuje na out v zápase s Japonskem (zdroj: Twitter - @BaseballCzech, foto by: Sam Cooper)

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací