Nejlepší rozhodčí v Evropě? Ti z Česka!

KR ČBA, 26.10. 2023 Aktuality

Odvážné tvrzení, viďte? Podpoříme jej jasnými daty. Čeští rozhodčí mají za sebou nejlepší sezónu v historii.

Český baseball má momentálně továrnu na výrobu kvalitních rozhodčích. Kromě rozhodčích, kteří patří v systému WBSC Europe mezi stálice a dlouhodobě ukazují svou kvalitu, zařazujeme pravidelně nové rozhodčí na mezinárodní listinu a ti hned září na turnajích, kam je WBSC Europe nominuje. Ukazují to výsledky, kde naši rozhodčí sbírají nominace na nejdůležitější zápasy daných turnajů. Pojďme popořadě, letos jsme na mezinárodní listinu zapsali 10 českých rozhodčích, všichni v Evropě obdrželi turnaj, 2 rozhodčí dostali nominaci na Mistrovství světa.

Marek Vičar se představil na Champions Cupu v Amsterdamu, byl to jeho 3. Champions Cup v řadě a Marek rozhodoval semifinále mezi holandskými rivaly Pirates a HCAW za domácí metou. Následně obdržel nominaci ve finále na 1. metě.

Ondřej Beneš se nenápadně posouvá vzhůru a letos cestoval do Karlovacu na turnaj Confederation Cup, což je 2. nejlepší klubový turnaj v Evropě. V semifinále nechyběl Ondřej na 1. metě v zápase mezi francouzskými Lions a Tenerife Marlins. Stejnou pozici pak obdržel i ve finále a viděl postup španělského mistra Marlins do top skupiny.

Pro Milana Nováčka byla letošní sezóna premiérová v jeho mezinárodní kariéře. Od evropské komise rozhodčích obdržel nominaci na turnaj Federation Cup, který se hrál v Bratislavě. Svými výkony přesvědčil supervisora a ten mu udělil nominaci ve finále mezi belgickými Spartans a rakouskými Indians za domácí metou.

Filip Havlík a Tomáš Špilauer byli vysláni na mistrovství Evropy U15, které se hrálo ve slovenské Trnavě. Kromě toho, že nechyběli na metách v semifinále mezi Itálií a Francií, získali oba nominaci ve finále mezi Holandskem a Itálií. Havlík na domácí metě, Špilauer na metě první.

František Přibyl se vloni po sezóně představil na kvalifikaci WBC v Panamě a bylo jasné, že jej WBSC Europe pošle na jeden z top turnajů letošní sezóny. Stalo se a František zamířil do Rakouska na mistrovství Evropy U23. Semifinále mezi Německem a Velkou Británií rozhodoval na 3. metě a o den později nechyběl ve finále mezi Holandskem a Velkou Británií. Ptáte se na jaké pozici? Za domácí metou!

Vladimír Richter cestoval na Tchaj-wan, kde se hrálo mistrovství světa U12. V tzv. super round, tedy té nejdůležitější fázi turnaje, rozhodoval např. prestižní utkání mezi Japonskem a USA za domácí metou a ve finále byl na 3. metě u výhry USA nad Tchaj-wanem.

Po Miroslavu Kaiglovi, který rozhodoval Univerzitní mistrovství světa na domácí metě v roce 2017, se vloni Marek Vičar stal dalším českým rozhodčím, který rozhodoval finále mistrovství světa za domácí metou. Byl to turnaj U12 na Tchaj-wanu a letos obdržel nominaci na MS U18 rovněž na Tchaj-wau. Turnaj se hrál na dvou místech a Marek se díky svým výkonům udržel v Taipei, kde se hrál super round. V něm rozhodoval třeba důležitý zápas Tchaj-wanu s Nizozemskem za domácí metou, který rozhodl o postupu domácích do finále. Turnaj zakončil v zápase o bronz jako rozhodčí v levém poli.

Mistrovství Evropy mužů konané v České republice rozhodovala hned čtveřice našich rozhodčích. Miroslav Kaigl, Jiří Kroupa, David Kulhánek a Vladimír Richter. V semifinále mezi Holandskem a Španělskem nechyběl Jiří Kroupa na třetí metě. Druhé semifinále mezi Velkou Británií a Německem rozhodoval David Kulhánek za domácí metou a Miroslav Kaigl byl na metě druhé. O dva dny později mohli diváci v Brně vidět Miroslava Kaigla za domácí metou v zápase o bronz a David Kulhánek stál na druhé metě ve finále.

Nejsou na mezinárodní listině, ale v rámci organizace Little League rozhodoval Mikuláš Draxler finále regionálního turnaje Little League a Jan Pokorný se představil v evropské kvalifikaci Little League Intermediate.

Pro pořádek zmíníme ještě některé zahraniční rozhodčí, kteří rozhodují zápasy ČBA. Mojmír Jankovič (SVK) byl ve finále mistrovství Evropy na 3. metě. Martin Hadzima (SVK) nejdřív zazářil na Pražském Baseballovém Týdnu a obdržel nominaci ve finále za domácí metou, aby následně podával podobné výkony i na MEU15, kde z toho byla domácí meta v semifinále v utkání Česka s Holandskem. Cesar Quintana (AUT) rozhodoval zápas o bronz mezi Čechy a Itálií na ME U12 na první metě a Tomasz Kosak (POL) byl za domácí metou v utkání o bronz mezi Čechy a Francií na ME U15.

Český a evropský baseball má jedno jméno, které vyčnívá nad všemi ostatními. Zdeněk Židek je profesionální rozhodčí, který letos strávil celou sezónu v americké Minor League v soutěži AA, kde rozhodoval zápasy Eastern League.

Tímto výkony českých rozhodčích nekončí. WBSC Europe zavedla letos funkci tzv. supervisora pro rozhodčí. Je to člověk zodpovědný za nominace, zpětnou vazbu a hodnocení rozhodčích na turnajích. Evropská komise rozhodčích vybírala do téhle funkce nejzkušenější evropské rozhodčí jak ty aktivní, tak ty, kteří již kariéru ukončili. V téhle funkci se představil Vladimír Richter na turnaji ME U12 a kvalifikaci na Federation Cup, Marek Vičar na ME U15 a také na ME mužů, Zdeněk Židek se po návratu z USA zapojil jako supervisor na Mistrovství Evropy mužů.

Počítáte dobře, každý z našich rozhodčích byl na nějakém svém turnaji ve finále a pokud v něm nebyl za domácí metou, tak byl často v téhle nejdůležitější pozici v semifinále. Takovou bilanci nemá žádná jiná evropská země a to ani ty baseballově nejvyspělejší.

Čím to je? Komise rozhodčích vybírá na mezinárodní listinu skutečně ty nejlepší rozhodčí, které český baseball má. Tito rozhodčí v mimosezónním období pravidelně trénují pod dohledem našich nejzkušenějších rozhodčích, do tréninku jsme nově zapojili i naše extraligové manažery, kteří nám pomáhají vytvářet situace, které rozhodčí musí následně řešit. Během sezóny dostávají zpětnou vazbu přímo od komise rozhodčích, která sleduje zápasy Extraligy a z těch vybírá nejzajímavější momenty, komentuje je, a posílá všem extraligovým rozhodčím. V neposlední řadě zmiňme kliniku rozhodčích, která splňuje standardy profesionálních rozhodcovských škol v USA.

S jistotou se dá říct, že český baseball míří vzhůru. Potvrzuje to především postup národního týmu na hlavní turnaj WBC, kde se Češi navíc udrželi a mají jistotu, že budou hrát i následující turnaj. Naši rozhodčí jsou evropská i světová špička, ale pro soutěže ČBA je rozhodčích zoufale málo. Potřebujeme nové rozhodčí, kteří naskočí do našich soutěží a s jistotou se dá říct, že pokud má někdo snahu a chce se zlepšovat, naše komise rozhodčích jim umí vytvořit ty nejlepší podmínky, aby se z nich stali v krátké době top evropští rozhodčí.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací