Cesta k vítězství je lemována mnoha chybami a porážkami


V pondělí v noci se 24 hráčů vrátilo z instruktážního kempu mužské baseballové reprezentace. Byli mezi nimi i tři hráči, kteří v březnu reprezentovali český baseball na World Baseball Classic v Tokiu. S nimi vybraní hráči z reprezentací do 23 a 18 let a k nim přibyli, z důvodu nemoci, na skutečně poslední chvíli dva patnáctiletí hráči z Národního baseballového programu. A co skutečně musíme vyzdvihnout je to, že nikdy v minulosti nebyli tak mladí hráči schopni fyzicky ani mentálně zvládnout účast na takovéto akci. Byli jsme velmi mile překvapeni jak Honzou Mulačem, tak Lukášem Chromým. Rozhodně nechceme, aby jim to stouplo do hlavy, musí nejdříve ukázat své schopnosti v mladších kategoriích a tam se stát pozitivními lídry. Ale projekty podpory talentované mládeže určitě dávají výsledky. Tímto bych chtěl veřejně poděkovat Petru Barochovi a všem trenérům, kteří pomáhají v projektech NBP. Dává to smysl!        

Protože byl kemp zaměřen na vytvoření skupiny hráčů, ze které můžeme v budoucnu čerpat při generační výměně národního týmu, byl také náročnější.  Většina dnů byla dvoufázová, kondiční program vytvořen Radimem Jebavým. I toto zatížení se zřejmě projevilo na množství chyb, kterých jsme se v závěrečných dvou zápasech dopustili.

Dalším z cílů podzimního soustředění bylo vytvořit 2 skupiny nadhazovačů, kterým se budeme v zimním období věnovat. Věříme, že intenzivní přípravou můžeme nejen rozšířit portfolio možností, ale i urychlit rozvoj nejtalentovanější mládeže. Jsme malá baseballová země a není jednoduché získávat hotové nadhazovače z jiných částí světa. Za českou reprezentaci jsem také rád, že i samy elitní kluby si uvědomují potřebu podpory českých nadhazovačů a že samy na letošní schůzce STK navrhly zvýšení jejich podílu v soutěži. Z loňských povinných sedmi zápasů v základní části to díky rozumným návrhům příští rok vypadá na dvojnásobek, tedy 14 zápasů a dokonce v první části Extraligy zastoupení zápasů, které musí celé házet čeští nadhazovači, je padesátiprocentní! Tímto bychom chtěli elitním klubům českého baseballu poděkovat, jsme rádi za progresivní myšlenky nové generace zástupců klubů, kteří nejsou zahleděni jen sami do sebe, v daleko menší míře řeší žabomyší války a dívají se na český baseball v širší perspektivě. To je naše jediná šance, jsme na jedné lodi. A my zase na oplátku chceme přispět k tomu, aby kluby měly k dispozici co nejvyšší kvalitu českých nadhazovačů. 

Jak zmiňujeme výše ohledně dvou českých skupin nadhazovačů, John Hussey, pitching coach NT, povede v zimním období jednou měsíčně skupinu nadhazovačů „středního věku“ a Ondra Furko jednou týdně mladší skupinu projektu Los Angeles 2028. Vybraní nadhazovači viz níže. Jednou měsíčně se i obě skupiny setkají, z důvodu motivace i zdravé konkurence. Kromě těchto dvou skupin máme v hledáčku ještě skupinu cca šesti veteránů nad 30 let a skupinu nadhazovačů, kteří trénují v zahraničí. Celkově věřím, že před World Baseball Classic 2026 budeme vybírat nejméně z 30 kvalitních nadhazovačů. Tuto pozici vidíme jako klíčovou a já osobně si pamatuji, jak se stala současná hvězda reprezentace Ondřej Satoria, bez kterého by se nám letos velmi těžko podařilo obhájit naše evropské pozice na ME, ze zadního polaře v klubu, vůbec nadhazovačem. 

Kromě tréninků jsme na Tenerife, v listopadovém baseballovém ráji, absolvovali 3 zápasy s mistrem země Mistrů Evropy a rozhodně nebyly jednoduché. Všichni hráči dostali příležitost a naprostá většina se jí chopila velmi dobře. Pro nás ale cenné nebyly jen výkony fyzické, ale i jak se hráči vyrovnali s námahou a očekáváními. Stejně jako vytvořili tým pro tuto akci a podporovali se vzájemně.  I to je součástí naší vize úspěšného národního týmu na vrcholných evropských a světových akcí. Přát si navzájem a být maximálně připraven, když hráč dostane šanci. Současné pojetí fotbalové Slavie je nám sportovně velmi blízké. Věříme také, že to může být naší zbraní i proti týmům s hráči, kteří hrají kvalitativně vyšší ligy, ale v dané zemi třeba nikdy nebyli a se spoluhráči se seznamují až během turnaje. Každá země si musí najít svou silnou stránku, na které může stavět, a svou cestu, po které se musí vydat, a my nejsme výjimkou. Pozorný fanoušek si také musel všimnout, že nominací jsme také chtěli ukázat všem hráčům, že národní tým není žádná uzavřená sekta, že je to otevřený tým. Že to není jen o podpoře talentované mládeže, ale že pílí a výsledky v Extralize (či podobně kvalitní lize) se lze dostat k pozvánce do národního týmu i v pozdějším věku (viz nejméně 5 hráčů na letošní soupisce na Tenerife). Omlouvám se jen trochu polařům, že jsme v tomto období hodně zaměřeni na klíčovou pozici v baseballu, na nadhazovače. Chceme využít maximálně tohoto dvouletého období. 

Teď krátce k zápasům. Zvláště víkendové zápasy byly vyrovnané. Sobotní zápas jsme těsně prohráli, všichni španělští nadhazovači svou úrovní a rychlostí splňovali naše trenérské představy. Prohra 5:7, ale soustředěná a bojovná týmová hra. Nedělní zápas jsme celý tahali za kratší provaz, ale opět týmová bojovnost do posledního outu, kdy v dohrávce Marek Krejčiřík svým druhým homerunem v zápase otáčí výsledek v náš prospěch 12:11 a tím „vyhráváme“ sérii se španělskými mistry 2:1 tento týden a celkově 3:2 za poslední dva roky. Třetí naše soustředění na Tenerife stojí za pozornost i z pohledu toho, že zde před 18 měsíci naše pouť za WBC začala dvěma remízami s národním týmem Francie. Naše nedělní výhra také znamenala zakulacení celkových výsledků národního týmu za toto období na 35 výher, 5 remíz a 20 proher, z toho pět proher s absolutní špičkou světa, týmy TOP 10 světového rankingu. Všech cca 60 hráčů, kteří se na výsledcích těchto zápasů podíleli, se nemusí za nic stydět.

Na kopci a na pálce jsme vzhledem k ročnímu období, výběru hráčů a zacílení přípravy naprosto spokojeni, starosti nám dělá pouze množství chyb v poli. Víme, že každý dělá chyby, ale my se z nich chceme poučit, zlepšit se a dělat na hřišti radost hrdým a věrným fanouškům. Cítíme k vám zodpovědnost a snažíme se dělat maximum.   

Poslední poznámka k nadhazovačům. Do konce roku vyjde informativní článek o ucelené komplexní podpoře talentovaných nadhazovačů, privátní podpoře nejdůležitějších projektů, ale naším prvním přáním je, aby nadhazovači alespoň ve více než polovině klubů Extraligy měli svého trenéra. Určitě budete překvapeni informací, že tomu tak v současné době není. Proto i my se chceme k tomuto problému postavit čelem a nabídnou možnost bezplatného vzdělávání a sdílení informací s pitching coachi celé republiky ve všech projektech, které na podporu nadhazovačů děláme (viz výše). Jsme naprosto otevření, chceme se poučit ze všech chyb, které se stanou, chceme maximálně využít podpory ČBA, které se nám dostává, a soukromého kapitálu, jehož příslib jsme získali během pobytu na Tenerife.  

Skupina LA 2028: Ondřej Vank, Albert Pražák, Filip Kollmann, Matyáš Trčka, Jan Kozel, Matěj Netopilík, Matyáš Novotný, Vojtěch Ventruba, Vít Staněk, Lukáš Chromý

Skupina MNT: Ondřej Satoria, Tomáš Ondra, Lukáš Ercoli, Lukáš Hlouch, Filip Čapka, Lukáš Pacal, David Mergans, Jan Vašoušek, Štěpán Dupal 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací