Podpora nejen olympijského snu - LA2028


Konec loňského roku byl plný až neuvěřitelně pozitivních událostí pro náš sport. Návrat baseballu do olympijské rodiny, jmenování mezi 30 prioritních sportů s podporou Národní sportovní agentury, historické čtvrté místo české reprezentace v anketě Sportovec roku 2023 v kategorii kolektivů. Máme být na co hrdi a vážit si čeho jsme dosáhli, ale nesmíme se nechat ukolébat. Ostatní sporty i ostatní týmy nespí a těmito úspěchy jsme si i dali trochu terč na záda.

Ale za vším výše jmenovaným je sportovní příprava a nasazení mnoha hráčů, trenérů i funkcionářů. Nic nepadá samo z nebe. Jsme rádi, že hlasy pochybovačů o cestě s maximálním nasazením na chvíli utichly. Výsledky a úroveň hry se tvoří v přípravě a v době kdy tě nikdo nevidí. Bez maximálního nasazení každého hráče a člena realizačního týmu málokdy dosáhne tým vůbec šance na úspěch. Určitě se nám nepodaří splnit všechny naše cíle a sny, ale je to stejné jak s chybami. Chcete-li dosáhnout maxima, velmi pravděpodobně budete i chybovat. Důležité je, jak s nimi naložíte.

Po skončení zápasu s Izraelem národní tým absolvoval s dvacítkou prospektů podzimní soustředění na Tenerife, kde proběhla i poslední nominace do projektů podpory nadhazovačů pro rok 2024. U příležitosti podzimního potvrzení účasti baseballu v programu Olympijských her 2028 jsme ohlásili zintensivnění projektu LA2028. Zintensivnění projektu dostal na starosti trenér nadhazovačů Ondřej Furko pod záštitou mužské reprezentace a podpora této olympijské myšlenky by se nepodařila bez finanční podpory mecenášů českého baseballu. Jsme moc rádi, když se zástupci více úspěšných generací postaví čelem k potřebám současné generace a nabídnou pomocnou ruku. A naopak současní lídři si uvědomují, že kdo nezná svou minulost, nemá budoucnost.   

Víme, že jsme o tom, jak důležití jsou nadhazovači a kečři, psali a mluvili opakovaně, ale prostě bez nich se nedá úspěšně udělat žádná výměna generací. Proto naše úsilí i úsilí lidí, kterým záleží na českém baseballu, je zamířeno hlavně tímto směrem, viz podrobný popis komplexního mnohaletého projektu Pitching prospect program.

Pro připomenutí: cílem všech těchto projektů na podporu českých nadhazovačů je nejen účast našich nejlepších nadhazovačů na Olympiádě a zvýšení průměrné rychlosti mladých nadhazovačů, ale také každoroční objevení  jednoho mladého nadhazovače házejícího stabilně s rychlostí nad 140 km/hod. (88MPH)A všechny tyto cíle při maximální snaze o zachování zdraví a předcházení zraněním i díky zapojení fysioterapeutické péče. 

Kromě těchto popsaných projektů má každoměsíční program i dalších osm nadhazovačů (seznam na konci článku) s Johnem Husseym, trenérem nadhazovačů mužské reprezentace (MNT). Kromě nich věříme, že se uzdraví i někteří veteráni, kteří odvedli pro český baseball neocenitelné služby v minulosti a mají stále co nabídnout. Pro WBC 2026 máme v hledáčku cca 25 nadhazovačů. Jestli to bude stačit nevíme, ale snažíme se udělat maximum.

Všechny projekty jsou otevřené, možní zájemci o spolupráci z řad klubových trenérů jsou vítáni, jedním z našich cílů je i pomoci klubům s pozicí pitching coachů, cítíme to jako velkou slabinu českého prostředí.  

Kdo by chtěl více informací může se přímo spojit s trenéry nadhazovačů všech věkových kategorií o kterých jsme psali: 

Tomáš Ondra – tomasondra57@gmail.com

Tomáš  Duffek – tomas.duffek@seznam.cz

Ondřej Furko - ondrejfurko@gmail.com

John Hussey - johnhenryhussey@gmail.com                   

 

Skupina LA 28 (10): Vank Onřej, Pražák Albert, Kollmann Filip, Trčka Matyáš, Kozel Jan, Netopilík Matěj, Novotný Matyáš, Ventruba Vojtěch, Staněk Vít, Chromý Lukáš

 

Skupina MNT (8): Satoria Ondřej, Ondra Tomáš, Ercoli Lukáš, Hlouch Lukáš, Čapka Filip, Pacal Lukáš, Vašourek Jan, Dupal Štěpán 

 

Na závěr chceme poděkovat za podporu kromě České baseballové asociaci, která se k podpoře sportovního talentu staví čelem, hlavně mecenášům v čele s Jiřím Maršálkem, členem Síně slávy ČBA, bývalým nadhazovačem a hlavním trenérem mužské reprezentace. Ten dokonce za námi přilétl na podzim na Tenerife a nabídl nám svou pomoc. Jsme moc rádi, že nejen nám leží rozvoj nadhazovačů na srdci.                                              

Děkujeme také za podporu všem, kteří mají baseball rádi a věříme, že si užíváte dalších pozitivních událostí začátku letošního roku. Ať už je to potvrzená účast českých hráčů ve výběru Evropy na akci Global baseball games, podepsání profesionální smlouvy Milana Prokopa v Japonsku či Panasonicem podporovaná účast hitting coache Alexe Derhaka na Spring trainingu klubu NPB Chiba Lotte Marines. Za vším je tvrdá práce mnoha lidí, nic nepadá samo z nebe!

 

Pavel Chadim,

manažer MNT

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací