Filip Procházka: "Vše si sedlo, jak mělo..."


Před začátkem další sezóny u žákovské reprezentace se s námi o své dojmy z ME 2018 podělil Filip Procházka, hlavní reprezentační trenér.

Filipe, s jakými cíli jste odjížděli do Maďarska?
Letošní mistrovství Evropy žáků mělo rekordní účast čtrnácti týmů a nechyběli hlavní favorité. Prvním cílem byl postup ze sedmičlenné skupiny do semifinále a druhým získat medaili z ME.

Maďarsko je netradiční destinace pro konání turnajů, zjišťoval sis o hřištích před turnajem nějaké info?
Dopředu jsem zjišťoval přesnou lokalitu, kde se bude hrát, abychom nemuseli z hotelu cestovat na zápasy přes metropoli. Od Petra Dittricha jsme měli informaci, že hřiště budou připravená. Na satelitní mapě najdete pouze hřiště pro dospělé a vedle softballové. Nicméně organizátoři dokázali vybudovat za 3 měsíce zcela nové žákovské hřiště špičkové kvality, které na mapách nenajdete. To bylo velmi příjemné překvapení.

Jaká byla organizace v Maďarsku?
Jak jsem již zmiňoval, kvalita obou hřišť a jejich údržba byla na skvělé úrovni. Přestože organizátoři neměli žádné zkušenosti s turnajem takového formátu, zvládli to na výbornou. Jeden podvečer přijel na dospělé hřiště natáčet štáb jedné televize reklamu, takže trávník byl jak na golfu :). 

Základní skupinu jste zvládli bez porážky, čekal jsi podobný průběh?
Když vyhrajete skupinu bez porážky a jdete z prvního místa s tím, že máte všechny nadhazovače připravené na semifinále, je to chvilkový příjemný pocit nad splněným plánem po odehrané první části turnaje. Naši největší soupeři ve skupině byli Rusko a Francie. V obou zápasech jsme museli otáčet nepříznivý stav, s Ruskem jsme se dostali nahoru v polovině zápasu a poté již stav kontrolovali, ale s Francií jsme byli pod tlakem celé utkání. Je dobré si něčím takovým projít již ve skupině a být připraven lépe na semifinále, kdy se vám plány a představy mohou rychle rozplynout. 

Po výsledkově jasných zápasech přišlo na řadu semifinále s Holandskem, probíhala nějaká speciální příprava?
Semifinále je vždy specifické, a navíc proti Holandsku. Vrátím se zpět k zápasu s Francií, kde se nám na pálce příliš nedařilo, hlavně první polovině našeho lineupu. Kluci při pálkařském tréninku švihali celý týden dobře a bylo potřeba to prodat v ten správný moment. Věřit si, že to i za nepříznivého stavu dokáži tvrdě trefit. Žáci jsou nejmladší reprezentační kategorií a na této úrovni nemají odehráno tolik zápasů a nemají tolik zkušeností, aby se dokázali s těžkými situacemi rychle vyrovnat. V pozdějším věku, kdy navléknete reprezentační dres znovu, již můžete čerpat z předchozích zkušeností a lépe dané situace vyhodnotit. Baseball je krásná hra a navíc, když máte možnost hrát proti skvělým týmům, kde se přetahujete o každý bod. Je to součástí hry a naší snahou bylo hráče připravit na tyto situace, kdy se zápas překlápí z jedné strany na druhou. 

Po vítězství přišel na řadu další evropský gigant Itálie. Co chybělo k zisku zlaté medaile?
K zisku chybělo 12 bodů :). Itálie měla silný tým, manažer Borato si dal hodně práce objet lokální kluby, kterých je nejvíce v Evropě, a dokázal vybrat fyzicky vyspělé hráče. Velký rozdíl byl mezi nadhazovači, italští byli schopni házet o 15–20 km/h rychleji než naši. Soupeřovi pálkaře bylo možné zaskočit technickými nadhozy, jako to udělali Němci a Rusové, když nasadili „točkaře“. To je však krátkodobá cesta k úspěchu. Podívejte se na kategorii U18, kteří na letošním ME skončili na třetím místě, když v přímém souboji porazili právě domácí Itálii. V našem výběru se objevila vět šina hráčů, kteří byli v uzším či širším žákovském výběru před 5–6 lety. Je skvělé vidět tyhle kluky hrát na hřišti. Vidět, že na sobě pracují a chtěji něco dokázat. Tahle cesta má smysl. To by měla být motivace pro mladší kluky, že až dorostou, mohou to Italům vrátit i s úroky :).

Postup na MS, stříbrné medaile, hodnotíš turnaj pozitivně?
Vše si sedlo, jak mělo. Podařilo se nám dát dohromady výbornou partu, a to byl základ k úspěchu. Hráči mohou být na sebe hrdí a doufám, že tyto příjemné vzpomínky je budou dál motivovat v budoucnu, až se posunou do starších kategorií. Stříbrné medaile jsou zasloužené, podařilo se nám vyhrát sedm zápasů a podlehli jsme až ve finále. Postup na MS je skvělá zpráva pro nadcházející ročník 2007 a 2008. Hráči, kteří se probojují do závěrečné sestavy, čeká náročná sezóna a léto, kde budou dvě vrcholné akce, ME na začátku července a MS na Tchaj-wanu na přelomu července a srpna. Na MS budou t ýmy z baseballových velmocí, kvalita a vyspělost hráčů je na vysoké úrovni. O pořadatelství si můžete udělat představu v krátkém sestřihu: https://www.youtube.com/watch?v=6DK2xjbb7Ms 

Je něco, čím tě tým mile i nemile překvapil?
Začnu tím nemile. Myslel jsem si, že na konci budou všichni mluvit plynule maďarsky :). Doufám, že na Tchaj-wanu to bude lepší a hráči pochytí něco z mandarínštiny a z ostrovních dialektů. Milé překvapení bylo, když jsme všichni vylezli na nádraží v Budapešti a nikdo nepokračoval dál do Srbska a nikdo nic neztratil :). Turnaj jsme si užili a byl tím správným vyvrcholením reprezentační sezóny žáků.

Jaký je další program reprezentace U12?
Program odstartoval prvními výběry pro ročník 2007 a 2008, které se uskutečnily šestého října v Třebíči. Formát bude podobný jako v letošním roce s bonusem MS na Tchaj-wanu.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací