Sladká výhra nad Holandskem


V prvním utkání skupiny o umístění na 7.-12.místě bylo soupeřem českého týmu Nizozemsko, tedy druhý evropský zástupce na šampionátu.

Nizozemci v základní skupině porazili Tchaj-wan a Jihoafrickou republiku. Základní sestava do odvety za ME v roce 2017 a s odhodláním získat první výhru byla tato: P-Hlouch, C-Mužík, 1B-Moštěk, 2B-Smola, 3B-Kubica, SS-Červinka, LF-Ondráček, CF-Novotný, RF-Grepl, DH-Trunkát. Pro Lukáše to byl druhý start na nadhozu v turnaji, začínal rovněž zápas s Austrálií.

Češi vstoupili do utkání skvěle. Filip Moštěk vybojoval první metu po HG, Smola byl sice SO, ale opozitní odpal Červinky poslal Moštěk až na 3.metu a sebeobětovací odpal Mužíka pro první český bod. Při dvou autech a obsazené první metě trefil druhý český homerun na turnaji Jakub Grepl. To, ze je to opravdu homerun muselo potvrdit video. Český výběr se tak ujal v zápase vedení 3:0.

Lukáš Hlouch předváděl na kopci výborný výkon, na metu pustil až 11. pálkaře holandského lineupu, první hit zaznamenal soupeř až v 5. směně. Češi si i v dalších směnách vypracovávali dobré pozice k zisku dalších bodů, ale vždy chyběl ten jeden dobrý odpal, který by poslal běžce pro další body.

Trest za toto „neproměňování šancí“ přišel v dohrávce 6. inningu. Nizozemci obsadili po dvou hitech první a druhou metu, když Sherten Apostel odpálil homerun za tři body a tím vyrovnal skóre utkání na 3:3. Po dalším hitu došlo ke střídání českého nadhozu – Hloucha nahradil Jiří Vavruša, který už další hity a body v této směně nepřipustil.

A nejen v této směně, ale i ve dvou následujících, kdy se ani jeden z nizozemských pálkařů nepodíval na metu. Češi i povyrovnání pokračovali na pálce i v obraně v dobrém výkonu a stále měli nějaké ty příležitosti ke skórování, ale stále je nedokázali využít.

O výsledku zápasu rozhodl poslední inning. Martin Kalábek se dostal na metu po chybě spojky (jediná chyba v celém utkání), do skórovací pozice ho posunul Filip Smola, který byl sám aut. Na pálku šel Martin Červinka stejně jako v první směně trefil hit do opozitu, čímž vybídl Kalábka k běhu na domácí metu. Soupeř hrál domů a hlavní rozhodčí vyhlásil aut. Vladimír Chlup však i díky jasné gestikulaci Kalábka požádal o call up. Rozhodnutí videorozhodčího opravilo výrok hlavního arbitra a český tým tak šel do vedení 4:3. Mužík pálil pouze do vzduchu a před českou obranou v čele s Jiřím Vavrušou tak byl jediný úkol – ubránit těsné vedení.

A to se podařilo! Po SO, luftu na třetí metu a autu po ose Kubica – Grepl, mohl český tým slavit první výhru v turnaji!
Jiří Vavruša odházel perfect game, Jakub Grepl to měl 2 ze 4, z toho homerun a 2RBI, Martin Červinka rovněž 2 ze 4 a vítěznou RBI.

V dalším utkání hraje reprezentace opět od 17:00 hod. našeho času s Jihoafrickou republikou.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací