Aleš Navrátil: "Musí se věřit a bojovat do posledního autu."


Jedním z oceněných byl na BASEBALL CZECH GALA také Aleš Navrátil z Arrows, který získal cenu Osobnost Extraligy. Jak hodnotí sezónu, koho by sám nominoval na osobnost roku a jak vidí svou práci u repre U23?

Co jsi říkal na Gala večer?
Mě se to líbilo, bylo plno, neotřelý způsob, místo... a myslím že i lidi si to užili s filmem...

Takže jsi byl rád, že se akce po třech letech přesunula z Prahy do Ostravy?
Spíš jsem proti tomu nic nenamítal, Gala večery v Praze byly taky super a užil jsem si je, takže třeba myšlenka pořádání gala večerů ve městě vítězů by nemusela zapadnout

Jaká byla z tvého pohledu tvá hráčská sezóna 2018?
Užil jsem si ji se vším všudy, odehrál jsem spoustu zápasů jak v základní části, tak v nadstavbě, na pálce to taky šlo a završeno to bylo vítězstvím ve finále, takže se dá říct že velmi úspěšná

Pokud vím, budeš pokračovat i příští rok, měl tento tvůj pozitivní pocit z loňska nějaký vliv na to, že stále zůstáváš na hřišti jako hráč? Nebo prostě musíš dát těch 1000 odpalů v základní části?
'Ne úplně ale nějakou menší roli v tom hrál, jde spíš o celek, tým, který tu teď máme je něco, co člověka nabíjí a nutí ho do toho dávat vše a užívat si to se vším všudy, prostě to člověku nedá jen tak skončit. Já budu rád i za tu 900 stovku, člověk neví, co se vše stane v dalších letech, takže i když bych rád na ni dosáhl, bude se to odvíjet od věcí jako zdraví a zda už mě mladí nepřeválcují (smích).

Ty jsi vlastně získal cenu od hráčů, co to pro tebe znamená?
Dost mě překvapila a strašně moc si ji cením. Ani vlastně neumím popsat jak moc. Jedna věc jsou statistiky, které rozhodnou o nejlepších, ale pak jsou vlastní hráči, kteří vyberou jednoho člověka a toho si strašně moc vážím.

Vloni stejnou cenu obdržel Pavel Budský, myslíš, že to má nějaký větší důvod, že mladší hráči jsou rádi, že se mohou potkávat se zkušenými proti a spoluhráči, že se mají od koho učit?
A nebo spíš tím že jsme tak dlouho vydrželi a nutíme je se zlepšovat, aby nemuseli poslouchat, že my to zvládáme a stále je proháníme (smích)….Trénoval jsem seniory, kadety a U23 reprezentace a hodně kluků jsem poznal a viděl jak jdou nahoru, snažil se jim pomoct a teď proti nim hraju, což asi zapůsobilo

Kdo byl podle tebe osobností extraligy v roce 2018?
Strašně těžce by se vybíralo, je to spousta kluků, kteří dělají hodně ať už pro tým nebo nároďák nebo si vybojovali cestu zpět...

Budeš konkrétní?
Jedno jméno bych měl. Kuba Malík, jelikož vím, jaké to je dojíždět na zápasy do jiného města, pracovat vlastně sám se sebou a připravovat se na sezonu a reprezentaci a být tahounem týmu...

Ty jsi zároveň členem ostravského realizačního týmu a také jsi působil u repre U23. Co nejvíce, z tvého pohledu, českým mladým baseballistům chybí?
Máme velmi talentované mladé hráče, kteří už mají hodně možností sbírat zkušenosti i mimo Extraligu na školách ve Státech a tam se herně rozvíjet. Ale neměla by to být jen čistě basebalová průprava ale i fyzická připravenost na turnaje, kde se hraje několik zápasů za sebou v podmínkách, ve kterých spousta kluků nikdy nehrála a tím i psychická připravenost. Vědět, co si můžu dovolit, abych byl připravený na další den v tom zápřahu...

Jaký vliv myslíš, na toto mají v současné době tak oblíbené sociální sítě? Různé „odborné“ články, rady apod. Nejsou pak hráči spíše zahlceni všemi těmi informacemi?
Jako skoro vše to má dvojí stránku a jde o využití... Jedna stránka je, že mám přístup k informacím a můžu si najít co potřebuji, ať už drily nebo cvičení a srovnávat. Pak jde o selský rozum, kdy musím pochopit, že nejsem ten daný člověk, na kterého se dívám, a že nemůžu být jako on, protože má jiný talent jinou váhu výšku sílu. Ale můžu se podívat co a jak dělá, a přizpůsobit si to. A od toho jsou tu pak trenéři, kteří by měli pomoct selektovat to správné pro daného člověka, aby nepřebíral něco, co může vlastně uškodit....

Podobně je to s jídlem a stravováním, což je poslední dobou také oblast, o které se nejen ve spojení se sportovci hodně mluví. Jak velký vliv, myslíš, má správné jídlo, jeho načasování apod. na výkon. Ty jsi přeci jen vyrůstal v době, kdy nebyly žádné iontové nápoje, proteinové tyčinky apod., ale výkony jste podávali podobné.
Pokud to budu brát pro vyšší kategorie, což by mělo být snazší, tak každý z hráčů by měl znát své tělo natolik, aby věděl, co mu dodá energii před zápasem, aby nebyl nafouklý a nemohl se hýbat a nebyl ospalý. A pak během zápasu mít tu možnost si dát něco co mi energii rychle doplní a zažene pocit hladu... Za nás to byla obyčejná čokoláda, nějaká sladká tyčinka a ovoce a hodně vody. U dětí je to složitější, i když základ, že svíčkovou asi ne zůstává.... Sní všechno a všechno spálí, takže spíš je potřeba hlídat, aby nebyli přejedení, anebo hladoví

Před několika dny byl vybrán realizační tým pro repre U23, kde opět nebudeš chybět. Těšíš se na další práci u této kategorie?
V loňské sezoně na to byl pouze rok, kdy jsem mohl s klukama pracovat a poznávat jejich přístup, takže letos už vím, na co přesně se zaměřit tak, aby byli připraveni. Líbí se mi, že už s nimi člověk může rozebírat proč a jak, a to mě u těch starších kategorií hodně baví.

Repre výběr U23 bude asi hodně totožný s tím, který absolvoval vloni MS v Kolumbii. Co budete chtít změnit nebo udělat jinak po zkušenosti z MS? Jaké jsou vaše cíle?
Kromě pár kluků, kteří už odrostli, tak kostra týmu zůstává a výhodou je, že kluci, co jsou v zahraničí budou moct být celou dobu. Cílem je vždy dosáhnout toho nejlepšího možného výsledku a na to se budeme i připravovat. Všiml jsem si u mladších kategorií, vlastně u všech kromě seniorské, že máme tendenci vzdávat zápas, když prohráváme o hodně bodů, ale zažil jsem nespočet zápasů, kdy stačila jedna směna a vše bylo naopak. A to bude jedna z věcí, kterou budu chtít u kluků změnit, aby věřili a bojovali do posledního autu.

ME se letos koná v Praze, tedy bez cestování apod., je to pro tým výhodné hrát "doma"?
Jak pro koho, z jedné stránky tu je výhoda domácího prostředí a z druhé tlak domácího prostředí J Někomu vyhovuje klid cizí země soustředění se na výkon a někdo potřebuje cítit ten tlak a užívat si ho. Ale myslím si, že naši fanoušci náš tým podpoří a donutí ho podat ten nejlepší výkon.

Reprezentaci mužů čeká nároční rok - ME, kvalifikace o OH…. Co myslíš, že bude na těchto akcích nejvíc potřebovat?
Bude třeba si věřit, že každý tým může být poražen, jít si za vítězstvím a bojovat do posledního autu. Držet při sobě a bojovat jeden za druhého a podporovat se a jít za tím snem.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací