Cíl: Road to Tokyo


Český baseball čeká přelomový rok. V zámoří odstartovala slavná Major League Baseball (MLB) a díky Martinu Červenkovi se v ní možná poprvé objeví český hráč. Tuzemská Extraliga začala zajímavými výsledky a bude hlavní přípravou pro většinu reprezentantů k boji o Letní olympijské hry v Tokiu 2020. 

Pod křídly sloganu 'Road to Tokyo' se ponese celá baseballová sezona. "Přichází nejvýznamnější rok baseballu. Hrajeme o olympijský sen a věřím, že máme šanci o letenky do Tokia bojovat," říká na prahu sezony předseda České baseballové asociace (ČBA) Petr Ditrich. "Zažil jsem už kvalifikaci o hry v Aténách a tentokrát věřím, že to dotáhneme až na olympiádu."

Prošlapat si 'Road to Tokyo' mezi šestici šťastných nebude snadné. Konkurence Italů, Nizozemců, či Britů posílených americkými profesionály je velká. První krok by ale měli Češi splnit. Matematika mluví jasně, na mistrovství Evropy v Německu (6.- 15. září) skončit do pátého místa, což se baseballistům na poslední třech ME vždy podařilo: pátí byli v roce 2016, čtvrtí o dva roky dříve a zase pátí v roce 2012.

Umístěním do pátého místa na ME se dostanou do evropsko-africké olympijské kvalifikace, která se hraje v Itálii (18.- 22. září). Do Tokia z ní postoupí vítěz. Druhý tým ještě bude mít šanci bojovat v dodatečné kvalifikaci na Tchaj-wanu. Jeden Čech má olympijskou kvalifikaci jistou, jedním ze sudích na turnaji bude František Přibyl.

"Hráče kvalitně připraví česká Extraliga. Některé extraligové týmy mají v klubech profesionály, kteří dokážou reprezentanty během sezóny herně prověřit." věří manažer reprezentace Petr Baroch.
Největší hvězdu mají Draci Brno, kteří angažovali australského nadhazovače Petera Moylana, jenž ještě loni působil v MLB, v zámořské lize (převážně v Atlantě Braves) strávil 12 let a odehrál skoro 500 zápasů. Cizince má ve svých řadách všech 10 extraligových týmů. Jedná se hlavně o Američany, Australany a Japonce. 

Extraligový základ sestavy pro evropský šampionát i olympijskou kvalifikaci vyztuží hráči působící v zahraničí. Největší hvězdou by mohl být Martin Červenka, který jako první Čech okusil hlavní jarní kemp celku MLB - bojoval o sestavu Baltimoru Orioles, zahrál si za hlavní tým deset zápasů a může být do MLB kdykoli povolán. Rok začne v tzv. Minor League a podle vývoje roku by mohl v září přijet.
Nadhazovač Jan Tomek hrával v Nizozemsku a letos je v německém Regensburgu. Zvýšit naděje na Tokio můžou Česku pomoci i právníci. Jejích úkolem je zajistit, aby bratři Alex a Eric Sogardovi získali včas český pas. Alex už startoval v českém týmu v Kvalifikaci na World Baseball Classic v roce 2016.

Reprezentace má za sebou herní kemp v Arizoně, kde odehrála šest zápasů i proti celkům z Minor League. "Ukázali jsme sílu v útoku, ve kterém jsme se dokázali prosazovat proti kvalitním nadhazovačům," chválil Baroch. V červenci čeká výběr soustředění v Praze, po kterém bude jasná nominace.

Baseball se navíc po mnoha letech vrací na české obrazovky. Televize O2 Sport odvysílá dva přenosy MLB týdně, třeba i s Červenkou.

Přehled hlavních událostí sezony:
4.-9.6. Poháry CEB (Ostrava - Pohár mistrů, Draci Brno - CEB Cup)
22. 6. All Star Game (Ostrava)
23.-28.6. Pražský baseballový týden (tým U23)
7.-11.8. ME do 23 let v Praze
16.-25.8. finálová série Extraligy - Czech Series
6.- 15.9. Mistrovství Evropy (Německo - Bonn, Solingen) - ČR mají ve skupině A domácí Německo, Nizozemsko, Švédsko, Velkou Británii a vítěze kvalifikace.
18.- 22.9. olympijská kvalifikace (Itálie - Bologna, Parma).

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací