Čeští rozhodčí na mezinárodní scéně v roce 2019


Čeští rozhodčí obdrželi v uplynulých dnech nominace na evropské turnaje roku 2019. Evropský kalendář je opět nabitý a čeští arbitři budou vidět na všech úrovních. Žáci hrají rovněž na MS na Tchaj-wanu, a tak budeme vidět i na světovém šampionátu.

Všichni věříme, že čeští reprezentanti budou bojovat o účast na OH v zářijové kvalifikaci. Minimálně jednoho zástupce český baseball ale mít bude – nominaci na tento prestižní turnaj dostal František Přibyl. Dalším rozhodčím, který dostal příležitost rozhodovat na tomto důležitém turnaji, a kterého znáte z Extraligy, je slovenský zástupce Mojmír Jankovič „V prvom rade je to pre mňa veľká pocta zúčastniť sa tak významného turnaja akou je kvalifikácia na OH. Chcem sa poďakovať za dôveru, ktorú mi dali predstavitelia WBSC a samozrejme tým, ktorí ma ako rozhodcu na ňu nominovali. Vnímam to ako ocenenie dlhoročnej práce a lásky k tomuto športu. Je to podľa mňa dôkaz, že aj z malej "nebaseballovej" krajiny sa dá dlhodobou prácou dostať na významné turnaje. Tiež poďakovanie ČBA - klubom a mojim kolegom rozhodcom, ktorí mi umožňujú sa zúčastňovať na kvalitných súťažiach a školeniach organizovaných ČBA.“

Prvním turnajem, na kterém se čeští rozhodčí představí je CEB Cupu v Brně. Zde budou rozhodovat Jiří Kroupa a Zdeněk Židek. Zdeněk vlétl do baseballové rozhodcovské komunity v loňském roce a stal se rozhodcovským objevem roku 2018. Zároveň je také prvním evropských rozhodčím, který bude rozhodovat v soutěžích v systému MiLB v USA. Tento turnaj je ale pro Zdeňka vlastně prvním mezinárodním představením se v Evropě.

Dva rozhodčí budeme mít rovněž na Champions Cupu v Bologni, kde nás budou reprezentovat David Kulhánek a František Přibyl.

Prvním z domácích turnajů ME bude to žákovské v Třebíči. Zde dostanou příležitost dva mladí rozhodčí – Tomáš Špilauer a Ondřej Beneš. Oba jsou držiteli ocenění Rozhodcovský objev roku a nyní se tedy mohou ukázat také na evropské vrcholné scéně. Tomáš má za sebou již zkušenosti z kvalifikací Junior League v Kutně a také premiéru ve stejné kategorii na World Series v USA: „Určitě se těším a slibuji, že se na akci budeme s Ondrou tvrdě připravovat v soutěžích ČBA.“ Pro Ondřeje se koná o první velký mezinárodní turnaj.

Rozhodčí roku Marek Vičar bude tentokrát působit na ME kadetů v italském Nettunu: „Za jakoukoliv nominaci od CEB jsem nesmírně rád, ale říkal jsem si, že bych se po dvou ME U12 v řadě, mohl posunout na vyšší úroveň. Podařilo se a já se velmi těším na kategorii U15 v Itálii.“ Věříme, že Marek opět předvede svůj vysoký standard.

Ani na ME U23, které se hraje začátkem srpna v Praze, samozřejmě nemohou chybět naši rozhodčí. Důvěru dostali Jiří Kroupa a Vladimír Richter. Vladimír má ve svém rozhodcovském portfoliu např. ME kadetů, ale také MS žáků, a kromě tohoto turnaje bude pískat také na kvalifikační turnaji Federations Cupu v Bulharsku.

Novinkou v evropském kalendáři je ME žen, které se koná ve Francii. České rozhodčí zde bude zastupovat Ondřej Beneš: „Velkým překvapením pro mě bylo, že jsem vůbec dostal nějakou nominaci od CEB, ale že mi dojdou rovnou dvě jsem opravdu nečekal. Na oba turnaje se velmi těším. Určitě pro mě budou přínosem a velkou zkušeností. Také se těším na nové kolegy z celé Evropy.“ Baseball žen je neznámou nejen pro hráčky, trenéry, ale samozřejmě také rozhodčí: „Zatím si nedovedu pořádně představit, jak zde bude baseball vypadat, ale nominaci jsem přijal s radostí a očekáváním.“

Žákovské MS se hraje opět na Tchaj-wanu. Po Vladimíru Richterovi, který na něm rozhodoval v roce 2017, tentokrát dostal nominaci aktuální Rozhodčí roku Marek Vičar. Marek má s touto věkovou kategorií hodně zkušeností, a nyní je může prodat na světovém šampionátu.

Kvalifikaci o OH bude předcházet ME mužů v Německu. Tam budou české rozhodčí zastupovat Miroslav Kaigl a Jiří Kroupa. Jiřího Kroupu tedy čeká velmi nabitý rozhodcovský rok – zúčastní se hned 4 evropských akcí: CEB Cup, ME U23, ME muži a zápas o postup ze skupiny B ME mužů, který bude rozhodovat také o našem prvním soupeři na ME. Miroslav Kaigl si v uplynulých letech zapískal třeba na Univerziádě nebo na ME juniorů, a nechyběl ani na turnajích Champions Cup.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací