Kvalifikace na ČBP U13 - postupují Klasik, Technika, Hluboká a Blesk


O víkendu 18.-19.5. proběhly na Hluboké a ve Frýdku-Místku dva kvalifikační turnaje ČBP U13, ze kterých postoupilo po 2 týmech do finálového turnaje na Hluboké (7.-9.6.).
Podrobnosti o tom, jak vše probíhalo najdete níže.

Klasik Frýdek-Místek
Turnaj se konal na krásném hřišti ve Frýdku-Místku, počasí vyšlo a týmy KLASIK Frýdek-Místek, ARROWS Ostrava, ORLI Choceň a TECHNIKA Brno přijely s elánem zahrát si pěkný baseball.
První zápas = derby mezi Klasikem a Arrows již dopředu sliboval nelítostný boj. Na kopci startoval Adrián Mück, který byl dokonale připravený a soustředěný. Hráči Arrows na něj nenašli recept, stejně tak na další nadhazovače Klasiku – Matyáše Novotného a Samuela Rušitoviče. Zřejmě jim sebral vítr z plachet svým homerunem Marián Harig. Domácímu Klasiku, i přes drobné chyby, fungovala obrana a zápas skončil rozdílem 12:2.
V následujícím zápase se utkali Arrows s Orly. Celý zápas Arrows odházel Saša Pigula. Orli, ač přijeli v omezeném počtu hráčů a pouze s jedním trenérem, byli velmi dobře připraveni a všechny přítomné překvapovali dlouhými odpaly k plotu. Na kopci Orlů startoval zápas Tonda Urban, kterého pak vystřídala drobná Terezka Kučerová která se zasloužila o to, že zápas byl do třetí směny velmi vyrovnaný. Orli střídali nadhazovače i catchery, tak aby využili stanovené limity na maximum. V dohrávce 4 směny přišel pětibodový útok Ostravanů, na který Choceňští zareagovali pouze jediným doběhem, a tak Arrows po vypršení časového limitu zvítězili 10:6.
V třetím zápase si to rozdal Klasik s Technikou, která rovněž přijela velmi dobře připravená. Klasik nasadil svého nejvyššího a nejrychlejšího nadhazovače Honzu Kozla. Technika proti němu nasadila Martina Pánka. Vývoj zápasu byl velmi vyrovnaný. Chyby v obraně Klasiku i Techniky vedly k doběhům obou týmů. Technika zavelela k útoku v 5. Směně, kdy přidali 4 body. Klasik, hnán domácími fanoušky, v dohrávce přidává 3 body, srovnává na 7:7. Dohrávka však pokračuje a vítězný bod zajistí Adrián Mück atraktivním slajdem po břiše. Klasik vítězí 8:7.
Posledním zápasem dne byl souboj Techniky a Orlů. Na hráčích již byla znát únava z celodenního náročného turnaje. Přesto oba týmy sebraly sílu, šli do zápasu s energií a odhodláním zvítězit. Na kopci oba týmy nasadily zkušené nadhazovače. Za Techniku zápas odházeli Filip Halámek a Martin Šenk. Na kopci za Orly nastoupila Aneta Rambousková a David Záruba. V poli byly vidět krásné zákroky i krádeže met. Techniku hnali vpřed hlasitým fanděním hráči ze střídačky. Bohužel k vítězství to nestačilo a výhru 8:5 brali Orli.
V neděli ráno měly šanci na postup do finále všechny týmy. V úvodním zápase se utkal Klasik s Orly. Ty zaskočil hned druhý pálkař Klasiku - Štěpán Švarný, který odpálil svůj první homerun. Orli se ale rychle otřepali a v dohrávce první směny uhráli 3 body. Orli vsadili všechno na jediného nadhazovače Tondu Urbana, na kterého však Klasik našel recept a postupně přidával body a po 4. směně vedl 7:4.  I zásluhou nadhazovače Adriána Mücka. V páté směně svůj první homerun na domácím hřišti odpálil na „plný stav“ Matěj Chorobik. Orli v dohrávce přidali 3 body, na vítězství to však nestačilo. Do finále postupuje se třemi vítězstvími Klasik.
O druhém postupujícím či případném „kolečku“ má rozhodnout poslední zápas základní části mezi Technikou a Arrows. Technika je hnána střídačkou. Martin Šenk odpálí homerun a v první směně Technika uhraje 3 body. Zápas je pak soubojem nadhazovačů. Za Arrows háže letošní reprezentant Jonáš Martinčák a za Techniku Martin Šenk.  Rychlé nadhozy však jsou často nepřesné. Odpaly pak zahraje obrana. Body týmy získávají až ve 4. Směně. Více bodů uhrála Technika a tak vítězí 6:1 a postupuje do finále.
Zápas o 3. a 4. místo mezi Arrows a Orly je ovlivněn bouřkou, po které je nutné vysušit hřiště. Z časových důvodů se odehrají pouze 2. směny. Po kterých vítězí Arrows 6:2.
Ve finálovém zápase nastupuje Klasik proti Technice s pozměněnou sestavou. Příležitost dostávají méně zkušení hráči. Přesto postupně přidávají body. Klasik po třetí směně vede 7:3. Technika rovněž přidává body a boj nevzdává. Po třetí směně však Technika střídá rychlého nadhazovače Patrika Skokana. Bohužel jejich další nadhazovač Antonín Fišer při jednoduchých příhozech na 1. metu opakovaně chybuje, což oslabuje tým a ani jindy hlasitá střídačka není příliš slyšet. Otázkou je, zda to nebyl záměr Techniky… Klasik si ale hru užívá. V průběhu hry si odpálí homerun Adrián Mück i Honza Kozel. Klasik vítězí 13:6.
I když se nový systém kvalifikace na ČBP mnohým týmům nelíbí, tak o víkendu byly na hřišti ve Frýdku-Místku vidět nádherné zápasy. Hráči do hry dávali vše. Byly vidět úsměvy i slzy. Fantastickou atmosféru na hřišti dokreslovalo slunečné počasí a fandění diváků. Díky vše a přeji „DOBROU HRU…“
Aleš Haladej, foto Pavel Chorobik

Sokol Hluboká
Na Hluboké se o postup utkalo 6 týmů - domácí Sokol, Rytíři Trutnov, Wolfs Domažlice, Baseball Plzeň, Blesk Jablonec a Piranhas Beroun. Týmy se utkaly ve dvou skupinách a do semifinále nakonec postoupili Plzeň proti Hluboké a Blesk s Rytíři. Hluboká i jablonečtí si dokázali se soupeři relativně snadno poradit a zaslouženě se tak utkali ve finále a vybojovali si postup do závěrečného turnaje.
Hlavní myšlenkou letošního zavedení kvalifikačních turnajů bylo, aby ve finálovém  poháru na sebe narazily vyrovnanější týmy a předešlo se tak výsledkům, které bývají  bohaté na body pouze z jedné strany. I týmy, které neměly ambici postoupit, dokázaly potrápit každého soupeře a turnaj tak neztrácel na své atraktivitě. Zápasy, které papírově vypadaly nezajímavé, byly nakonec pestré a pro obě strany přínosnéNepostupující týmy mohly také vidět, na čem mají pracovat a  finálová skupina 12 nejlepších bude poměrně vyrovnaná. 
Ondřej Konvalinka, foto Karel Chromý

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací