Školení WBSC zapisovatelů, rozhodčích a technických komisařů v USA


Ve dnech 5. až 9. června se v Americkém San Jose uskutečnilo školení pokročilých zapisovatelů WBSC a také školicí akce pro rozhodčí a technické komisaře. Zapisovatele zastupoval Alois Sečkár, rozhodčí Tomáš Špilauer a Marek Vičar a technické komisaře Ondřej Rypar. Výuka probíhala v areálu jedné z místních škol, teorie v učebnách a praxe při sledování zápasů mládeže na místním baseballovém hřišti. O tom, jak tato akce probíhala se dočtete v článku, který pro vás připravili Alois Sečkár a Tomáš Špilauer.

Primárním účelem bylo připravit účastníky na budoucí nasazení v rámci vrcholných WBSC turnajů. Tomu odpovídaly relativně vysoké nároky na dosavadní praxi, ačkoliv hned třeba mladý zapisovatel z Hong Kongu za sebou požadovaných 5 let zkušeností ještě zdaleka neměl. Hodně času jsem trávil s ním a dvěma staršími zapisovateli z Kanady, celkem nás bylo sedmnáct. Školení vedla Anna Maria Paini z Itálie, která rovněž předsedá zapisovatelské komisi WBSC.

Zapisovatelům byl v rámci teorie byl napřed v prvních dvou dnech představen systém zápisu na papír, který WBSC používá, vč. nejnovějších úprav, které teprve vstoupí v platnost, až bude v průběhu roku vydána aktualizovaná verze manuálu (poslední platná je z roku 2016, nová čeká na revizi a překlad do španělštiny). Jelikož systém známe už od roku 2012 (tehdy školení v Praze rovněž vedla Anna Maria), používá se na CEB a ESF turnajích, i jej poslední roky učíme při našich zimních školních pro zapisovatele úrovně Extraliga, nebyla to pro mě příliš velká novinka. Na rozdíl od kolegů z jiných zemí, kteří jsou zvyklí psát jinak (např. v Austrálii dokonce využívají k odlišení různých situací různé barvy). Vstřebal jsem však nové symboly a postupy a ujasnil si pár dílčích nepřesností, kterých jsem se při používání některých symbolů dosud dopouštěl. V zimní přestávce před sezónou 2020 připraví ZK seminář pro pokročilé zapisovatele, kde nabyté vědomosti předáme dál.

Třetí den dopoledne došlo na velkou chvíli a byl nám představen nový zapisovatelský program, jak všichni doufáme budoucí nástupce iScore. Funguje na tabletu a vypadá dost dobře. Vychází z veřejně dostupného MyBallClub, WBSC si jej však nechává upravovat přímo na míru. V těchto dnech se premiérově používá naostro při právě probíhajícím MS v softballu mužů v Praze a Havlíčkově Brodě. Dokonalý bohužel ještě není a stále se objevují drobné chyby či dokonce situace, jenž zatím nelze správně zapsat. Je to však rozhodně posun vpřed a snad se jej brzy dočkají i jednotlivé národní asociace. Budeme se snažit uvést jej do praxe jakmile to bude možné.

Pátek odpoledne a víkendové dny byly vyhrazeny praxi. Bylo to sice komplikovanější, protože týmy s námi nespolupracovaly, a hlavně na pálku chodilo více než 9 pálkařů. Šlo samozřejmě zapisovat akce jako takové, na vyhodnocování statistik a střídání bylo třeba rezignovat. Vždy tři nebo čtyři účastníci školení psali jako "oficiální" tým (papír, nadhozy a jeden a později dva s tabletem na play-by-play). Jelikož zápasů se za tři dny odehrálo jen deset, vyšla na mě řada jen dvakrát, jednou jsem sledoval nadhozy, podruhé obsluhoval tablet. Ostatní zápasy jsme mohli psát cvičně papír a nechat si výsledek opravit. Několikrát jsem tuto možnost využil, ale rovněž jsem využil volna ke dvěma poznávacím vycházkám po San Jose.

Závěrem bych chtěl organizátory pochválit za vzornou péči a zajištění večerních programů (baseballový zápas A-Advanced, pizza v centru města, all-you-can-eat barbecue, apod.). Zároveň jsme příležitost cesty do USA využili k prodloužení dovolené a poznávání na vlastní pěst - jeden den v San Franciscu a po skončení školení přejezd do parku Yosemite a pak do Los Angeles, kde jsme mimo jiné shlédli zdejší MLB derby.

Školení rozhodčích vedl Gus Rodriguez, který pořádal školení WBSC pro české rozhodčí minulý rok v Praze. Bylo příjemné, že nás Gus znal jménem a hned věděl o koho jde. Gusovi pomáhali další instruktoři, za zmínku určitě stojí, že jednou z nich byla Lisa Turbitt z Kanady. Rozhodčích bylo celkem 27 a byli rozděleni do 3 skupin, které potom utvořily "crew" na hřišti. Nároky pro rozhodčí byly stejné jako pro zapisovatele, 5 let zkušeností a znalost angličtiny nebo španělštiny. Nehledělo se vůbec na pravidla, ty každý musí umět a školení bylo postaveno na úroveň pokročilých.

Teorie rozhodčích spočívala v procvičení neobvyklých situací na hřišti. Probírali jsme témata jako balky, bránění, překážení, collision rule, pitch clock, game management a také novinku na turnajích WBSC a to replay. Nakoukali jsme spoustu videí, dostali oficiální pravidla a manuál rozhodčích WBSC. Celkově bych řekl, že mě osobně školení nedalo zas až tolik nového. Jeho cílem však bylo hlavně sjednotit mechaniku pro budoucí WBSC turnaje, a to se jistě provedlo.

V praxi při zápasech si na přišli i rozhodčí, kteří ve 4-man systému zápasy rozhodovali, a rovněž komisaři nacvičovali práci a vyplňování předepsaných formulářů během hry. Rozhodčí na domácí metě rozhodovali celý zápas, kdežto rozhodčí na metách se střídali každé 2 směny. V reálu to vypadalo tak, že jsem odpískal 2 směny na U1, pak se přesunul na další 2 směny na U2 a pak na U3. Bylo fajn, že každý rozhodčí si vyzkoušel různé pozice a mechaniky několikrát, někdy měl hodně rotací nebo vyhlášení jindy zase skoro nic, ale tak to v zápasech bývá. Občas se do toho rozhodčí zamotali, jelikož si zvykli na svojí pozici a za chvilku ji měnili. Ihned mezi směnami jsme dostávali feedback od instruktorů, kteří se na nás dívali celý zápas. Tudíž pokud jsme něco udělali špatně, hned druhou situaci jsme náš postup, naši mechaniku nebo úhel na posouzení situace mohli zlepšit.

Musím uznat, že školení rozhodčích u nás máme na skvělé úrovni. Z teorie jsme probírali více méně to samé, co na letošní nebo předešlé klinice. Chtělo by to pouze zavést tu praxi, která v Kalifornii byla obrovským přínosem, alespoň pro mě. Doufám, že naše účast s Markem se promění v budoucí možnou účast na akcích WBSC a také, že získané zkušenosti využijeme na hřišti a i mimo, třeba pro další kolegy.

Snad se naše účast v Kalifornii promění v budoucí nominace a tím možnost reprezentovat český baseball a softball na vrcholných světových akcí i z pozice funkcionářů a rozhodčích. Rádi bychom také poděkovali ČBA, která nám poskytla finanční příspěvek na cestu.

Alois Sečkár (zapisovatel) a Tomáš Špilauer (rozhodčí)

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací