Viktor Večerka podepsal profesionální kontrakt s Kansas City Royals


Viktor Večerka v pondělí (15. července) podepsal profesionální smlouvu s americkým týmem Kansas City Royals. Je to tedy po dlouhé době další čech který míří do Minor League systému. Vždyť poslední čech, který podepsal smlouvu s americkým týmem byl Marek Minařík v roce 2013 (Pittsburgh Pirates), rok před ním podepsal Jan Novák (Baltimore Orioles). 

Při této výjmečné příložitosti jsme Viktorovi položili několik otázek:

Viktore jsi po několika letech první český hráč, který podepsal profesionální kontrakt, jaký to je pocit?

Pocit je to naprosto úžasný, tohle vlastně vždycky byl můj sen. Je to skvělý pocit udělat první krok, ke splnění mého největšího snu, a to hrát Major League Baseball (MLB). Uvědomuji si ale, že je to teprve začátek, takže nesmím usnout na vavřínech, ale stále tvrdě pracovat jako doteď.


Jak dlouho se celá smlouva domlouvala a byl jsi už delší dobu v kontaktu se skauty?

Bylo to celé takové zvláštní (smích). Byl jsem v kontaktu asi se čtyřmi skauty již od začátku letošního roku, ale z naprosto jiných organizací. Celou dobu se ale čekalo, jak se mi bude dařit v Londýně na Showcasu, který tam byl v rámci MLB London series. První den v Londýně jsem nadhazoval v zápase a vyšlo mi to. Následující proces byl už velmi rychlý, kdy mi hned další den nabídli smlouvu a já ji přijal.


V jaký moment jsi o tom začal přemýšlet, že to opravdu vyjde a staneš se hráčem Kansas City Royals?

Jak už jsem říkal, bylo to celé velmi rychlé, takže jsem si to pořádně uvědomil až ve chvíli, kdy jsme si podali ruce. Celé se to uskutečnilo během několika hodin.


Měl jsi i jiné nabídky než jen od Kansasu? Popřípadě čím tě Kansas přesvědčil, že oni jsou ta pravá volba?

Jiné oficiální nabídky jsem neměl, jak jsem již říkal, mluvil jsem asi se čtyřmi jinými organizacemi, ale oficiální nabídka přišla jen od Kansasu. Přesvědčila mě okamžitě, jelikož splňovala jak moje finanční představy, ale co je nejdůležitější tak je to klub, který má zájem o to se mnou pracovat a nabízí velmi dobré podmínky a zázemí.

Martin Červenka je jediný Čech, který se dlouhodobě udržel v Minor League systému, v čem vidíš jeho úspěch?

 

Já teda musím říct pravdu, že Martina vůbec neznám, vlastně jsem se sním ani nikdy nesetkal. Ale řekl bych, že Martin je určitě obrovský dříč, a hlavně to zvládá psychicky, protože to musí být také velmi náročné.

 

Většina mladých českých baseballistů sní o podpisu profesionální smlouvy, jaké jsou tvé cíle poté, co jsi si toto splnil?

 

Největším snem je určitě dostat se až na tu nejvyšší metu, a to zahrát si v Major League Baseball (MLB), která je nejlepší ligou světa. Já budu pokračovat v té těžké dřině, kterou jsou podával až do teď. Budu také pracovat s trenéry v organizaci Kansasu a doufám, že mi pomůžou stát se nejlepším nadhazovačem, jakým jen můžu být. Poté uvidíme, jestli to na tu nejvyšší metu bude stačit (smích).


Co by jsi doporučil mladým baseballistům, kteří jsou na cestě za podpisem Minor League smlouvy?

 

Určitě bych jim doporučil ať si věří a jdou si tvrdě za tím, co chtějí. Pokud je to opravdu to, co chtějí, tak tomu samozřejmě musí něco obětovat. Není to zadarmo, ale pokud zvládnou se každý den zlepšovat, tak to není vůbec nesplnitelné.


Komu nejvíce vděčíš za tento obrovský úspěch?

 

Vděčím jednat svojí rodině, která mě obrovsky podporuje. Také vděčím brněnské baseballové akademii, kde jsem baseballově vyrůstal. Největší práci se mnou za poslední dobu odvedl John Hussey (trenér nadhazovačů Draků Brno), kterému jsem nadosmrti zavázaný. Nakonec za to vděčím ale také sobě, protože jsem nikdy neskončil a vždycky dřel naplno.


V týmu máš několik spoluhráčů, kteří si zkusili zahrát v Minor League systému, bavil jsi se s nima o tom, dostal jsi nějaké rady?

 

Určitě jsem rady dostal, bavil jsem se vlastně se všemi z nich. Mám tedy určitou představu, co mě čeká v Minor League systému. Nejvíce jsem se bavil s těmi, kteří se tam udrželi delší dobu jako je právě John Hussey a Peter Moylan.

Trenér seniorského národního týmu Mike Griffin: "Obrovská gratulace Viktorovi Večerkovi k podpisu smlouvy s KC Royals. Viktor pracoval extrémně tvrdě, aby se dostal do tohoto bodu své kariéry, je to důkaz jeho charakteru a pracovní morálky. Věřím že před sebou má skvělou kariéru. Také bych chtěl pogratulovat trenérům českého národního týmu do 18 let, vedeným Davidem Winklerem, také Drakům Brno vedeným Arnoštem Nesňalem, MLB Europe programu vedeným Billem Holmbergem a v neposlední řadě trenérům nadhazovačů - John Hussey a Corey Lee."

Přejeme hodně úspěchů v Kansasu a také v Minor League.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací