Filip Havlík. "Důležité je znát dobře pravidla..."


Čeští baseballový rozhodčí mají v Evropě i ve světě dobrý zvuk a kredit. Kromě stálic, které se pohybují na mezinárodních turnajích již delší dobu a komety Zdeňka Židka, vyrůstají v ČR také mladé rozhodcovské naděje. Jednou z nich je Filip Havlík, který obdržel nominaci na Světovou sérii organizace Intermediate League, která se koná v Livermore v USA. 

Filipe na letošní rok jsi dostal nominaci na WS IL do USA, překvapilo tě to?Překvapilo, přeci jen jsem ještě dost mladý. V loňském roce jsem nemohl rozhodovat v Kutnu, protože mi nebylo 18. A najednou tento turnaj.

Ty máš s touto věkovou kategorií (11-13 let) ale už hodně zkušeností. Rozhodoval jsi na třech kvalifikačních turnajích regionu Europe-Africa, které se konaly v ČR.
Přesně tak, dvakrát to bylo v Praze na Tempu a vloni poprvé v Jablonci.

Jaké zápasy rozhoduješ v českých soutěžích?
Vloni jsem začal pískat Extraligu a doufám, že u ní zůstanu i v roce 2020 (úsměv).

A máš nějaké další mezinárodní rozhodcovské zkušenosti?
Kromě turnajů IL, jsem byl ještě v roce 2018 na turnaji pro hráče U17 Moskvich Baseball Cup.

Co studuješ?
Studuji na SPŠE V Úžlabině na Praze 10. Škola mi s rozhodcováním vychází vstříc, bez problému mě uvolňují na celodenní turnaje ve všední dny, nebo teď třeba na kliniku LL v Kutně. Každopádně mě letos ještě čeká stáž na 3 týdny v Irsku, kde budu skoro celý červen, takže bohužel vynechám část sezóny.

Je ti teprve 18, jak dlouho už jsi rozhodčí?
Letos to bude již 6. rok.

Proč ses rozhodl vyzkoušet a dát se na tuto baseballovou disciplínu?
Mě to lákalo už když jsem byl mladý hráč. A někdy od 13 let jsem začal chodit na školení a pískat mládežnické zápasy a začalo mi to jít. Pak mi to šlo i lépe než hraní. Byl jsem nadhazovač, ale nic moc, pálení taky nic moc. A když jsem začal být lepší rozhodčí než hráč, tak jsem se rozhodl věnovat jenom pískání.

Co jsi musel vše absolvovat, aby ses během pěti let takhle vypracoval až na World Series?
Každý rok jsem byl na školení rozhodčích, které pořádá KR ČBA pro začínající rozhodčí. Poslední dva roky jsem tam byl i lektorem. Podílím se také na nominacích rozhodčích pro region Severozápad. Byl jsem v Nymburce na klinikách, na školení WBSC, které bylo v Praze. V poslední době jsou to tréninky se Zdeňkem Židkem, které mě za poslední dva roky opravdu hodně posunuly. Ten skok je tam opravdu rapidní.

Co tě na tom baví?
Při zápase není žádný volný čas. Jste celou dobu v zápřahu. Hráč má chvilky, kdy sedí na lavičce a není úplně ve hře. A je tam nejlepší výhled na hru (smích).

Je nějaký rozdíl mezi rozhodováním dětí a dospělých? Jsou tam nějaká specifika?
Musíte se soustředit na všechno. V mužské kategorii se už dá odhadnout co asi budou hráči hrát. Děti naopak dokáží vytvořit situaci, která se normálně nemůže stát. Je to trochu složitější, ale je to dobrý trénink právě na Extraligu.

Jak se budeš připravovat na WS. Většinou je tam hodně diváků, zájem médii apod.
IL není tak sledovaná jako hlavní turnaj LL, ale všechny zápasy by měly být živě na streamu ESPN. Má příprava bude spočívat v tom, že se chci určitě zapojit do rozhodování na ČBP a MČR věkové kategorie U13. Být na regionální kvalifikaci IL v ČR a teď mi hodně pomáhají bullpeny, kdy chodím na tréninky nadhazovačů Extraligy. Rád bych pískal co nejintenzívněji, abych měl dobré základy.

Řešíš třeba i fyzickou kondici?
Chodím běhat, chodím do posilovny. V sezóně pak, když jsem na zápasech, tak se ta fyzička buduje sama celkem dost (úsměv).

Co psychická příprava? Reakce na trenéry, diváky atd.?
To spíš nedělám. Průběžně se zoceluji v zápasech. Pokřiky diváků mi nevadí. Ale musím být dobře připravený na případnou argumentaci od trenérů. Vše sledovat, vědět, co je hranice, co ještě trenér může a co ne. Důležité je znát dobře pravidla (smích).

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací