Tradiční baseballové Gala uzavře rok 2020

Petr Ditrich, 01.12. 2020 Aktuality

Na rok 2020 historie nezapomene, byl to z mnoha ohledů rok určitě výjimečný. Po mnoha letech stability přišlo výrazné ohrožení a omezení fungování společnosti, i když ještě začátkem března by tyto dopadly nehádal nikdo. 
Parlament jsme měli naplánovaný na neděli 15. března, v pátek měl náš tým odletět na Kvalifikaci na World Baseball Classic, k turnaji jsme uspořádali ve středu tiskovou konferenci... Nakonec jsme byli nuceni zrušit nejen tyto dvě akce, ale i všechny další v následujících dvou měsících, a nastalo období nejistoty. 

Konec první vlny přišel poměrně brzy, a podařilo se nám zahájit soutěže jako prvnímu sportu v republice. Nebylo to jednoduché období, děkujeme všem za velkou trpělivost, improvizaci a odhodlání. V těchto situacích není baseball tím nejdůležitějším v životě. Ale sportovat se musí, což se čím dál více projevuje a ukazuje v reálném životě.

Druhá vlna a její síla byla nepříjemným překvapením. Říjen zase všechno zastavil, ale naštěstí jsme stihli v domácích soutěžích odehrát všechno podstatné. Velké mezinárodní akce, to byl boj. Dva poháry na ČBA za Pražský baseballový týden a Puerto de la Cruz Baseballweek je malý zázrak. Reprezentace se mohly sejít pouze několikrát a plánovaný program žádné z nich nemohl být naplněn. Byly zrušeny všechny oficiální akce typu ME a MS, neodehrály se ani oddílové poháry. Koneckonců odložena byla i Olympiáda v Tokiu.

Co bude dál, nikdo přesně neví. Odeznívá druhá vlna (snad), přiblížila se vakcína, ale to je tak vše, co lze teď říct. Masové testování může fungovat na těch nejvýznamnějších akcích, na druhou stranu, řada zemí začíná zavádět omezující opatření až do jara roku 2021.
Zajímavé také bude, jak se rok 2020 promítne do výkonnosti reprezentačních týmů všech věkových kategorií na mezinárodních soutěží. Bude to zajímavé srovnání.

Jak jsme na tom teď? Vše připravujeme na rok 2021, počítáme s tím, že se vše uskuteční. Máme termínovou listinu a kalendář akcí 2021 (zde), v informačním systému baseball.cz je možné zadávat přihlášky do soutěží a turnajů 2021. Zásadní komplikací je rozpočet na další rok. Financování převzala Národní sportovní agentura, a zatím pro Svazy vypsala program Významných sportovních akcí. Do konce roku čekám tři rozhodující programy – Organizaci sportu, Reprezentaci a Talentovanou mládež. Čeká se úprava klíče a celková finanční kondice státu státu může mít na vše také zásadní vliv. Pro nás je to ale další obtíž v přípravě roku 2021. Vy nezapomeňte na možnost podání žádosti NSA o dotaci „Provoz a údržbu“. O všem pravidelně informujeme předsedy klubů.

Uzavíráme rok, účtujeme a snažíme se vše uzavřít, a bez restů vstoupit do dalšího roku. Pomůžete nám, když všechny své závazky vyřešíte nebo na ně alespoň upozorníte. Čím se nám to společně podaří, tím dříve budeme moci naplno připravovat rok 2021.

Co se dá čekat do konce roku? Opatření vlády povolují od čtvrtka 3.12. trénink v opravdu malých skupinách 10 sportovců. V těchto dnech jsme měli startovat přípravu na novou sezónu jak v klubech, tak na reprezentační úrovni. Do konce roku to zcela jistě nepůjde, a velké otazníky již visí i nad lednovými příp. únorovými akcemi. Některé byly již nyní zrušeny, některé přesunuty.

Rok 2020 uzavřeme na Baseball Czech Gala v neděli 20. prosince v 18 hodin, které bude symbolicky celé on line na našem YouTube kanále baseballczech. Rádi bychom Vás všechny viděli, ale není to možné. Věříme, že se s vámi sejdeme alespoň symbolicky u obrazovek notebooků a mobilních telefonů. Dobrou zprávou je, že opět připravujeme baseballový kalendář. Už se na něj moc těšíme, objednávat si ho můžete na sekretariátu ČBA. Formát i cena budou stejné jako vloni, tedy 200,- Kč za jeden kus.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací