První rok Národního baseballového programu

nbp, 29.01. 2021 Aktuality

Rok 2020 byl velice náročný a specifický především koronavirovou krizí. Jeho sumarizace z pohledu Národního baseballového programu měla vypadat úplně jinak. Ale i tak se vloni, v roce plném vládních omezení, pár věcí povedlo:

Finanční podpora Sportovních ředitelů, Akademií a Tréninkových center
Finančně jsme prostřednictvím NBP podpořili v roce 2020 10 sportovních ředitelů EXL klubů na základě počtu vybraných hráčů do programu NBP, 3 Akademie (Praha, Brno a Ostrava) a 11 tréninkových center, které splňují tréninkové podmínky NBP.
Extraligové kluby získaly na základě počtu svých hráčů zařazených do reprezentací, akademií a regionálních turnajů LL, JL finanční podporu pro své sportovní ředitele.
Akademie (Praha, Brno a Ostrava) získaly finanční podporu na materiál, pronájmy, trenéry a pořádané akce.
Tréninková centra, která jsou založena extraligovými kluby pod danými oddíly, získala finanční příspěvek na koupi materiálu nebo na pronájmy prostor.

Vznik edukačních videí Národní baseballový program „ABECEDA“
Na první koronavirovou krizi jsme se snažili zareagovat co nejlépe. Pod hlavičkou NBP se povedlo natočit videa pro trenéry a hráče. Připravili jsme inspirativní videa, která byla v momentě nouzového stavu určena pro hráče k domácímu tréninku. Videa byla rozdělena do několika kategorií (U10, U11-U15, U18) a najít je můžete na YT kanále BaseballCzech pod #HODINA DENNĚ. Edukační videa trenérská ABECEDA pak byla určena přímo pro program NBP. Základním cílem a přáním bylo vytvořit tréninkové „osnovy“ a spojit jimi trenéry v jejich názorech a drilech.

Změny v trenérských licencích
Ve spolupráci s TMK ČBA jsme poupravili kategorie trenérských licencí a snažíme se všechna absolvovaná školené trenérů zpřehlednit online. Záleží na získané trenérské třídě a letech praxe. Podle těchto dvou kritérií je trenér zařazen do dané licenční kategorie („F“ – Family, „T“ - Trenér, „C“ – Coach, „M“ – Manager a „MS“ – Master). Trenér se musí vzdělávat a získávat dané kredity, aby mu nebyla přidělena nižší licenční kategorie. Odkaz na samotný článek ZMĚNY V TRENÉRSKÝCH LICENCÍCH

Reprezentace
Program NBP se dotkl také reprezentací. Při výběrech hráčů do dané reprezentace, každý hráč podstoupí jednoduchou a jednotnou baterii testů, které se zapíšou do sdílených excelovských tabulek. Na základě tohoto testování a evidence budeme již od reprezentace U12 vědět veškeré informace o hráči, jeho progresi a posunu až po jeho přesun do mužské kategorie.
Každá reprezentace obdržela tablet, do kterého byl nahrán cloud, kam reprezentační trenér zapisuje veškeré informace (výsledky testů, statistiky z utkání) a může rovněž natáčet kvalitní videa a dělat z nich následně potřebný rozbor švihu, hodu atd.

Výjezdy Hlavního trenéra ČBA
Tento rok, jak již bylo zmíněno, byl atypický ohledně vládních nouzových stavů. Bohužel se tak nepovedlo objet všechny kluby v Česku, jak bylo v plánu. I tak se ale hlavní trenér ČBA Petr Baroch vydal na představení programu NBP do několika EXL klubů (Kotlářka, Tempo, Eagles, Sabat, Draci, Arrows, Technika, Nuclears a Hroši), do akademií (Praha, Brno a Ostrava , na skaut) a také na skautování na MČR (U15 a U18). Velké plány NBP v zimním období, tedy návštěvy klubů napříč republikou, pomoc a dohled na mládež 15+, které jsme měly, zatím bohužel nebylo možné realizovat.

Online semináře NBP
Vzhledem k situaci bylo toto objíždění alespoň částečně nahrazeno online semináři. Ty jsou proto zařazeny jednou za 14 dní a je možné je sledovat online. Jsou určeny pro trenéry s licencí Trenér, Coach, Manager a Master. Jedním z prvních seminářů byl 4.12.2020 Antidoping a Sportovní psychologie. Po tomto úspěšném úvodu následovala Pálkařská ABECEDA, Výživa sportovců, Házecí Program a na trenéry ještě čekají polařské ABECEDY (IF, OF) a další díl sportovní psychologie. Semináře mají za účel trenéry spojovat a ukazovat společnou cestu, kterou směřujeme do dalších let. Na všechny se můžete podívat na YT BaseballCzech

Podpora hráčů na USA školách
V roce 2020 se v rámci rozpočtu NBP podařilo také finančně podpořit hráče na školách v zahraničí. Jedná se o tyto tři mladé reprezentanty: Martina Zelenku, Vojtěcha Menšíka a Daniela Padyšáka.

 

 

 

 

 

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací