Český baseballový pohár U15 „Čechy“ 2021


Už úvodní dva páteční zápasy svými výsledky 22:1 a 22:2 naznačily, že česká část „open“ Českého poháru U15 přilákala do Krče pestrou paletu týmů. Od těch, které si zatím spíše zvykají, jak to na dospělém hřišti chodí, až po ty s reálnými mistrovskými ambicemi. Projděme si je tedy postupně.

Ze západočeské metropole dorazili borci z Baseball Plzeň. Oddíl, který zatím musí za všemi zápasy na velkém hřišti zajíždět do Spáleného Poříčí (ale už se blýská na lepší časy!) sice v turnaji radost z výhry neokusil, ale ostudu rozhodně neudělal. Několik odpalů daleko na trávu ukázalo pálkařský potenciál, a až přestane skřípat obrana, bude za Západočechů nepříjemný soupeř. Kotlářka byla nad jejich síly (2:22), ale pak přišly přijatelné porážky se SaBaTem (2:8) a Bleskem (0:5). Nejvyrovnaněji zahráli Plzeňáci v dolním semifinále s Hlubokou (5:7) a turnaj zakončili na osmém místě po porážce od Miners (9:13).

Horníci z Miners Kladno se nejdřív museli oklepat ze dvou závalů (1:22 s Eagles a 3:16 s Tempem). Do zápasu o 3. místo ve skupině nasadili na kopec proti Hluboké svoji jedničku Filipa Kučeru a rubali a rubali, až vyrubali vedení 8:0 v polovině 6. směny. Jenže v dohrávce musel Filip kvůli limitu dolů a slabou lavičku Hlubočtí potrestali s přehledem – jeden aut jim stačil na obrat na 9:8. Kladenští pak v malém semifinále nedostali šanci proti SaBaTu (1:16 po 2. směně, nakonec 8:18), ale závěrečným zápasem proti Plzni si spravili chuť a dosáhli na 7. místo.

Sokol Hluboká se na úvod otrkával (2:12 s Tempem), ale v souboji dravců už nedali sokoli orlům nic zadarmo, Eagles nakonec vyhráli 3:1, když na hity to bylo dokonce 9:5 pro Sokol. Třetí zápas ve skupině, již zmíněný obrat proti Miners, poslal Hlubokou do malého semifinále s Plzní. To ovšem nebyla žádná selanka – rozhodla 3. směna, ve které na 3 plzeňské body odpověděli Jihočeši body pěti, a celkově nakonec vyhráli 7:5. Zápas o 5. místo jim už ovšem hrubě nevyšel, ranec 4:18 od SaBaTu se asi vezl domů dost těžce.

SaBaT Praha si prohrál postup do semifinále, jak se později ukázalo, hned ve svém prvním zápase v pátek proti Blesku (3:7), kdy mu byla osudnou 3. směna a v ní inkasovaných 6 bodů. V sobotu totiž borci z Tróje porazili Plzeň (8:2) a pak sice statečně, ale marně doháněli 1. směnu (0:4) s Kotlářkou (nakonec 5:7). V malém semifinále proti Miners to šlo víceméně samo (18:8) a další stejný bodový příděl dostala v zápase o 5. místo Hluboká (18:4).

Domácí Eagles Praha vstoupili do turnaje impozantně (22:1 s Miners), ale pak jako by jim rychle začal docházet dech a snad i odvaha. Na výhru s Hlubokou to ještě stačilo (3:1 díky 2 bodům z 1. směny), ale pak přišla „sebeobětovací“ darda s Tempem (5:25). Ta možná pocuchala orlům peří víc, než si byli ochotní připustit. Semifinálový úvod proti Kotlářce byl tragický (2:6 po prvním, 4:10 po druhém), celkově nakonec 4:12. A chuť si Krčští nespravili ani v boji o bronz proti Jablonci. Ve třetí směně bodovali Eagles jednou, ale Blesk 5x, a potom ve 4. směně přidal ještě bod, který se ukázal být klíčový. Eagles totiž ještě stáhli z 1:6 na 5:6, ale to bylo vše a z domácího turnaje odešli bez medailí i bez poct.

Naopak Blesk Jablonec se zařadil mezi spokojené týmy turnaje. Pomohla k tomu úvodní výhra nad SaBaTem (7:3) a vlastně i velmi čestná porážka s Kotlářkou (3:4). Pak už stačilo jen potvrdit postup do semifinále výhrou nad Plzní (5:0). V něm hrálo Tempo přece jen trochu jinou ligu (2:12), ale to Blesky nezlomilo a ve svém pátém utkání (všechny hráli Severočeši na dolním hřišti) si v bitvě proti domácím zajistili bronzové medaile (6:5). Jan Novák si k ní přibalil i cenu pro nejlepšího nadhazovače turnaje.

Kotlářka Praha se sice uvedla jak se patří (22:2 s Plzní), ale další dvě těsné výhry ve skupině (4:3 s Bleskem a 7:5 se SaBaTem) mohly před semifinále budit trochu rozpaky. Každopádně se očekával lítý boj s domácími Eagles, který se nakonec nekonal. Kotlářka totiž využila dokonale nadhazovací nejistoty Eagles, po 2 směnách vedla 10:4 a na žádný zvrat už neměli zelení sílu (nakonec 12:4). Finále proti Tempu ovšem od začátku potvrzovalo výkonnostní rozdíl mezi oběma soupeři. Tempo udělalo 5 bodů hned v první směně a postupně navyšovalo na závěrečných 11:4. Kotlářka ale prohrála se ctí a stříbrné medaile pro tým doplnila cena pro nejlepšího pálkaře Davidu Křečkovi.

Dominantním týmem turnaje bylo Tempo Praha. Celkové skóre 76:16 mluví samo za sebe. Ve skupině příliš nevzdorovala Hluboká (12:2) ani Miners (16:3). Očekávaný souboj s Eagles o vítězství ve skupině se nekonal, orli vyklidili pole (25:5). Další rozdíl přineslo semifinále (12:2 s Bleskem) a jedinou nerozdílovou výhru tak Titáni zapsali až ve finále (11:4 proti Kotlářce). Zlato je ve správných rukou a Aleš Zhao (pálka BA .467, nadhoz ve finále ERA 0.00 / 3.2 IP) získal cenu MVP turnaje.

Tempo a Kotlářka si svým umístěním zajistily účast na podzimním Mistrovství republiky. V moravské části se totéž podařilo Hrochům a Třebíči. Blesk, Eagles, SaBaT a Hluboká budou bojovat o zbylá čtyři místa v kvalifikaci s Draky, Frýdkem, Technikou a Chocní.

 Jiří Votinský
TK turnaje

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací