Mistrovský titul U18 berou Draci Brno


MČR U18 probíhalo v termínu 16.9.-19.9. na hřištích Tempa Praha a SaBaT Praha. Úvod šampionátu a následné vyhlídky se nesly v duchu nepříznivých klimatických podmínek. Po úvodních utkáních mezi Hrochy Brno a Sokolem Hluboká (3:7) a pražských Kotlářky s Eagles (1:5) musela být následná utkání cca v polovině pro déšť přerušena.

Pátek byl z hlediska zápasů velmi nabitý. Na obou hřištích se měly odehrát čtyři zápasy. Po nočních srážkách odvedli pořadatelé v obou areálech výbornou práci a hřiště tak byla připravena na první utkání. Během pátku se s obavami sledovala předpověď počasí, protože i krátká přeháňka mohla narušit rozpis následných utkání a formát celého turnaje. Naštěstí se však počasí umoudřilo a zápasy byly odehrány. Po druhém hracím dni tak měla skupina B na SaBaTu určené konečné pořadí skupiny. Vítězem skupiny se stali Draci Brno před pražským týmem Eagles Praha. Na třetím místě skončil domácí tým SaBaT Praha před městským rivalem z Kotlářky.
Ve skupině A na Tempu bylo pořadí ve skupině stále otevřené. Především domácí tým Tempo Praha měl ještě před sebou utkání s Arrows Ostrava a tie-break s Hrochy Brno, který nebyl odehrán pro nedostatečné světelné podmínky za stavu (9:9). 

Úvod soboty se nesl v duchu pokračování rozehraných zápasů ze čtvrtečního dne. Na SaBaTu se dohrávalo utkání mezi Draky Brno a domácím týmem, které nakonec ovládl SaBaT Praha 5:2. Zápas Tempa Praha a Arrows Ostrava pokračoval za stavu 3:0 pro pražský tým. Utkání měli v rukou nadhazovači a obrany obou týmů, po hrací době byl konečný výsledek 5:1. Po skončení zápasu a úpravě hřiště se dohrával tie-break čtvrtečního  zápasu Tempo Praha vs. Hroši Brno. Oba týmy hrály o vítězství ve skupině B. Po balku nadhazovače Tempa se následně tým Hrochů ujal vedení, na které Tempo v dohrávce neodpovědělo. Utkání tak skončilo 10:9 a rozhodlo tak přímo o vítězi skupiny B.

V prvním utkání dolní skupiny proti sobě nastoupily týmy Kotlářka Praha a Sokol Hluboká. Za Sokol Hluboká odházel skvělé utkání Martin Jiránek, který držel pálkaře pražského týmu bez bodu až do dohrávky poslední směny. Utkání skončilo vítězně pro jihočeský tým v poměru 9:1. Ve druhém utkání proti sobě nastoupily týmy Arrows Ostrava a SaBaTu Praha. Na obou stranách měli zápas ve své režii nadhazovači obou týmů Matyáš Pjontek (Arrows) a Martin Sobotka (SaBaT). Utkání rozhodla čtvrtá směna, kdy tým SaBaTu dokázal skórovat a utkání skončilo 1:0 pro pražský tým.

Prvním utkání semifinálové skupiny byl duel mezi pražskými Eagles Praha a brněnskými Hrochy Brno. Utkání dominoval výkon nadhazovače Alberta Pražáka (Eagles), který odházel no-hitter game a za výkon si odnesl cenu pro nejlepšího nadhazovače turnaje. Zápas skončil rozdílem skóre po 6směně s výsledkem 12:1 pro Eagles.
Ve druhém utkání proti sobě nastoupily týmy Tempo Praha a Draci Brno. Draci trpělivě sbírali body proti nadhazovači Nicolasi O`Rourke a k vidění byl i sólo HR Milana Prokopa (Draci). Tempo nenašlo recept na skvěle házejícího Dominika Polgára a utkání skončilo vítězstvím brněnského týmu 3:0. 

V neděli se odehrály zápasy o konečné pořadí týmů na šampionátu.
V zápase o sedmé místo mezi Arrows Ostrava a Kotlářkou Praha ukončil pražský tým zápas po 5směně s výhrou 11:1, kdy ostravské pálkaře udržel nadhazující David Křeček.
V zápase o páté místo mezi Sokolem Hluboká a SaBaTem Praha rozhodla 4 směna, kdy tým SaBaTu skóroval 12x. Utkání skončilo výsledným skóre 15:9 pro SaBaT.
V zápase o třetí místo se utkalo domácí Tempo Praha s týmem Hrochů Brno. V první směně oba týmy shodně doběhly pro jeden bod. Utkání bylo vyrovnané až do 4. směny, kdy tým Hrochů dokázal čtyřmi doběhy zvrátit vývoj utkání ve svůj prospěch. I přes snahu domácího týmu se mu nepodařilo v následujících třech směnách utkání otočit a bronz putuje do Brna.
Ve finálovém utkání se střetli Draci Brno a Eagles Praha. Draci se ve třetí směně ujali vedení (2:0), na které Eagles v následující pálce odpověděli (1:2). Eagles se pak podařilo na začátku 6 směny srovnat utkání na 2:2. Draky k vítězství nasměroval Michal Šindelka po svém sólo homerunu. Ve stejné směně pak Draci připsali ještě další 4 doběhy, na které pak v 7. směně nedokázali pálkaři Eagles reagovat. Utkání tak skončilo 10:2 pro brněnský tým.

Draci Brno tak vystřídali svého finálového soupeře Eagles Praha na pomyslném trůnu a stali se Mistry ČR kategorie U18 pro rok 2021.

Individuální ocenění hráčů:
nejlepší nadhazovač: Albert Pražák (Eagles Praha) – no-hitter SF zápas Eagles Praha - Hroši Brno
nejlepší pálkař: Kryštof Lukavský (Tempo Praha) – 1. BA, 1. OBP, 3. OPS
MVP: Milan Prokop (Draci Brno) – 1. SLG, 1. OPS, 2xHR, 2. RBI

Závěrem je nutné podotknout, že i přes nepříznivé počasí se podařilo dodržet hrací formát turnaje. Trpělivost prokázali vedoucí týmů, kteří museli především během sobotního dne vyřešit logistické přesuny svých týmů mezi oběma hřišti. Odložená utkání se podařilo dohrát zásluhou práce obou pořadatelů turnaje.
Za vyzdvihnutí stojí výkon týmu Sokol Hluboká, který turnaj absolvoval s 11hráči. U všech týmů byl vidět kvalitní baseball na vysoké úrovni a diváci museli být spokojeni s krásnými odpaly a kvalitními obranými zákroky srovnatelnými s mužskou kategorií. 

Pevně věříme, že i následující MČRU15 pořádané na hřištích Tempa a Kotlářky přinese skvělé baseballové zážitky a diváci jsou srdečně zváni do Prahy na další baseballová klání nejlepších týmů ČR kategorie U15.

autorem fotografií je Richard O'Rourke, více zde

 

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací