MČR U15 přineslo titul Tempu Praha


Osm nejlepších 15letých týmů se utkalo o letošní titul v Praze na hřištích Tempa a Kotlářky. Vzhledem ke kovidem zaviněné absenci celorepublikového jarního poháru šlo o jediné, a o to zajímavější letošní setkání „na nejvyšší úrovni“.

Skupina „A“ se sice odehrávala na Kotlářce, ale jen s malou nadsázkou by se mohla jmenovat „brněnská“; setkali se v ní totiž kromě pořadatele už jen zástupci „štatlu“, Hroši, Draci a Technika. Pátek byl ve znamení divokých výsledků. Kotlářka porazila Draky 10:0, když čisté konto udržel Max Lukeš, a potom Hroši „naložili“ Technice 21:2, aby v posledním zápase ochutnali podobnou medicínu od Draků, 2:19. Nejvyrovnanějším zápasem dne byl tedy na Markétě souboj Kotlářky s Technikou (13:10). Bylo jasné, že v sobotu ráno pomůže Hrochům do semifinále jenom drtivá výhra nad Kotlářkou nebo pomoc od Techniky. To první se nedostavilo, Kotlářka odešla s nejtěsnější prohrou 2:3 a tím i jistotou play-off. Hroší prapor ale pak dlouho drželi nahoře hráči Techniky, kteří ještě před dohrávkou poslední směny vedli 5:2 nad Draky! Tento výsledek by poslal do semifinále Hrochy, dokonce z prvního místa, a Draky by odsoudil naopak na místo poslední. Ti ale blamáž nepřipustili, vzepjali se k velkému útoku a otočili na závěrečných 6:5 ve svůj prospěch.

Ve skupině „B“ kralovalo na svém hřišti pražské Tempo. Proletělo ji s celkovým skóre 31:4 a od začátku dávalo svými výkony najevo, že se hraje „jenom“ o druhé postupové místo. A bylo to docela drama, protože v pátek třebíčští Nuclears porazili 10:8 Blesk Jablonec, ale prohráli 5:7 s Klasikem Frýdek-Místek. V sobotním mači mezi Bleskem a Klasikem tedy bylo vše otevřené a vyrovnanost boje o semifinále potvrzoval i výsledek po 6. směně už po časovém limitu – 2:2. Před tie-breakem mohl paradoxně Blesk litovat, že je domácí, protože k postupu potřeboval vícebodové vítězství, a to se v kategorii s minimem homerunů vyrábí v dohrávce těžko. Nakonec to ale stejně dopadlo obráceně, Klasik své dva borce z met domů dotlačil, jablonečtí ne, takže výhra 4:2 poslala Klasik do play-off a Blesk odsoudila k zápasu o 7. místo.

Semifinále tedy odehrály v sobotu odpoledne oba pražské týmy z pozice vítěze skupiny na svém hřišti. Ani jedno semifinálové utkání nepřineslo velké drama, pokaždé ovšem v jiném gardu. Zatímco Tempo potvrdilo proti Drakům roli favorita a ziskem 3 bodů v 1. i 3. směně nepřipustilo žádné komplikace. Drakům nepomohla výhra na hity, na body odešli poraženi 2:7. Zato Kotlářku si pro semifinále pronajali „Klasici“. Na kopec poslali dominantního Jana Kozla (5.2IP, 2H, 8K, 1ER až za stavu 10:0) a sami pálili jako bitevní křižník (po 2 směnách 5:0, v polovině 6. inningu 10:0, celkově za zápas 10H, 7BB, 2K). S tímto soupeřem neměla Kotlářka sílu hrát vyrovnaně a výsledek 12:4 mluví sám za sebe.

Zápasy o umístění přinesly v neděli ráno dva hezké a poměrně vyrovnané zápasy. Na Kotlářce si zajistila 7. místo Technika výhrou 9:5 na Bleskem, který tak přes velmi sympatické výkony zůstal bez vítězství. Na Tempu si o 5. místo zahráli Hroši s Nuclears a po 5bodové smršti ve 4. směně vyhráli 8:5.

V zápasech o medaile už bylo na všech čtyřech týmech znát, že únava z pěti zápasů ve 3 dnech se více projevuje na obranných dovednostech než na pálce, takže se „střílelo“ jako u Verdunu. V boji o bronz padlo celkem 18 hitů (vyrovnaně 9:9), ale lépe se je podařilo poskládat Kotlářce. Ta sice po 2 směnách prohrávala 1:3, ale ve 3. i ve 4. stáhla 3 body a zdálo se být rozhodnuto. Jenže Draci jsou bojovníci, v dohrávce 4. inningu udělali 2 „body naděje“ a potom v 5. směně na další bod Kotlářky odpověděli čtyřmi svými a rázem vedli 9:8. Byla to ale už jejich labutí píseň, Kotlářka kontrovala svými 4 body v „šestce“ a v posledním inningu stanovila posledním doběhem na závěrečných 13:9.

Finále se až do půlky 3. směny zdálo být v jednoznačné režii favorita. Tempo (jako host) pokaždé bodovalo, vedlo 7:0 a na kopci vypadal celkem jistě Matyáš Landa. Jenže borci od Ostravice zbraně neskládají, 4 body v dohrávce „trojky“ a další dva o inning později vyhnaly Matyáše a hlavně snížily na nejtěsnější ztrátu 6:7. Ovšem do 5. směny už limit nepustil jejich startéra Adriána Mücka a Tempo toho využilo a 4 body se už definitivně utrhlo. Bod Klasiku v poslední dohrávce už jen upravil na konečných 7:11 (na hity 8:13) a byl zaslouženou odměnou poraženým za jejich statečný boj.

Celkově tedy zůstaly dvě sady medailí v Praze, kromě zlata pro dominantní Tempo se radovala i bronzová Kotlářka. Stříbro odcestovalo zaslouženě do moravsko-slezského dvojměstí. Jižní Morava tentokrát vyšla naprázdno, což se už hodně dlouho stává spíše ojediněle. Finalisté se podělili i o individuální ceny; nejlepším pálkařem se stal spolehlivý Adam Cyprian z Tempa (BA .800, 9RBI, ve finále 3/3+1BB), nejlepším nadhazovačem „démon semifinále“ Jan Kozel z Klasiku a MVP turnaje univerzál Dominik Marani z Tempa (BA .438, ve finále 2/4 plus 2IP na kopci jako closer s 1ER).

Jiří Votinský
TK turnaje

Fotografie od Pavla Chorobika zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací