Pavel Chadim přebírá seniorský národní tým: "Nejde mít jiný cíl než medaili."


Medaile z evropského šampionátu zůstává dál snem a hlavním cílem pro baseballovou reprezentaci mužů, která letos pod vedením hlavního trenéra Mike Griffina z Kanady obhájila na ME pátou příčku z posledního mistrovství. Po devíti letech působení u seniorského nároďáku střídá Griffina ve vedení týmu Pavel Chadim. Padesátiletý head coach bude historicky teprve čtvrtým Čechem v čele mužské baseballové reprezentace. Sám před lety zažil jako hráč postup do A skupiny ME, za svůj nejcennější sportovní úspěch v roli trenéra pak považuje 5. místo na mistrovství světa v roce 2014 na Taiwanu s týmem do 23 let. Nového trenéra jsme se zeptali na další směřování seniorského výběru. Podrobnější životopis Pavla Chadima - zde.

Po letošním evropském šampionátu mužů ohlásila svůj konec v reprezentaci většina zkušených veteránů, bude to znamenat výrazné omlazení týmu?

Nejdřív bych chtěl říct, že to, co tito hráči obětovali baseballu při své práci, studiu či rodině za poslední roky, je obdivuhodné a patří jim za to ohromný respekt a velké poděkování.       

Je jasné, že každý stát se musí starat o to, aby jeho mladí hráči sbírali zkušenosti, neztráceli motivaci a byli připraveni kdykoliv za národní tým hrát. Na druhé straně věk není limit, plánujeme na vrcholných akcích typu ME a WBC hrát s nejlepšími hráči, kteří budou schopni pomoci týmu k vítězství a budou mít dostatek motivace.

Přestože se říká, že každý jsme nahraditelný, tak myslím, že nejméně dva z končících hráčů plnohodnotně nahradit nelze.

S jakými pocity a cíli vstupuješ do své nové role?

Nejvíc u mě asi převládá pocit odpovědnosti. Jak k baseballovému hnutí, sportovnímu prostředí, tak také ke všem českým trenérům, kteří, stejně jako všichni čeští hráči, chtějí pro svou zemi dosáhnout maxima.

Po třech desetiletích marných bojů o medaili z ME nejde mít jiný cíl než medaili. Sám jsem byl součástí generace první dekády, která se o to pokoušela. Dvě pátá místa nejen nám byla málo. Zvlášť, když postupně za posledních 30 let získalo medaili z ME těžko uvěřitelných 11 jiných evropských reprezentací včetně Německa, Francie, Belgie, Ruska nebo Švédska…  A samozřejmě, že tajným snem je kvalifikovat se na Premier 12, turnaj, který nahradil mistrovství světa.

Cítíš se být dostatečně připravený?

Jako jestli je člověk v padesáti letech dostatečně zkušený? V posledních dvaceti letech většinou přebírali národní tým trenéři před třicátými narozeninami, takže spíš doufám, že nejsem už přestárlý.

U mužské reprezentace tě fandové baseballu v roli trenéra už jednou vidět mohli, nepletu se?

Ano, byla to taková krátká epizoda. V roce 2010 jsme s reprezentačním týmem do 21 let vyhráli pro Českou republiku poprvé ME této kategorie, porazili Italy, Francouze a ve finále Rusko s jejich legendárním Lobanovem. Zároveň Arnošt Nesňal končil u seniorského týmu a český baseball dostal pozvánku na poslední ročník prestižního Interkontinentálního turnaje. Mezi deseti týmy čtyř kontinentů jsme nakonec skončili osmí, a i tento výsledek pomohl českému baseballu poprvé se prosadit do TOP20 světového žebříčku.

Obměna realizačního týmu po devítiletém působení kanadského kouče byla oznámená už před rokem, dalo se za tu dobu na něčem pracovat?

Ano, podařilo se využít kontaktů pro soustředění na Kanárských ostrovech, myšlenky se díky situaci s covidem chopilo i minulé vedení a proběhly tam 2 kempy se zápasy. Předběžně jsme se také domluvili na výraznější spolupráci s Italy i pokračování spolupráce se Španěly. Uvidíme, co vše se podaří zrealizovat. Připravili jsme harmonogram akcí pro rok 2022 s prvním lednovým soustředěním. Naťukli jsme také možnosti užší spolupráce s asijským baseballem a oživili proces získávání českého občanství. Po domluvě s Mikem Griffinem se podařilo rozšířit scoutingované materiály našich největších soupeřů a věřím, že i trochu popostrčit vznik Fan clubu české reprezentace. A také trochu připravit rodinu a práci na časovou zátěž spojenou s národním týmem…

Na co se v přípravě plánujete hlavně zaměřit?

Chceme s ostatními trenéry zintenzivnit práci s nadhazovači. Věřím, že máme potenciál mít stejný počet nadhazovačů, kteří háží nad 140 km/h jako Holanďané či Italové. Stavět na dobré obraně je základ. Stran útoku jsme se domluvili na spolupráci s hitting instruktorem Kansas City Royals Drew Saylorem. Jestli to covid dovolí, v lednu by měl na delší dobu přiletět.

Kdo další by ještě měl být v realizačním týmu?

O nadhazovače se bude starat John Hussey, na třetí metě bude coachovat David Winkler. V době kdy Drew nebude v České republice se o pálkaře bude starat Alexander Derhak, jako technický vedoucí by měl pracovat David Nevěřil, který se výborně uvedl u týmu do 23 let. Ještě uvažujeme o bullpen coachi, zvláště v případě, kdy bychom využili i Johnových nadhazovačských schopností a jeho nově nabyté české občanství. Jako fysioterapeut pokračuje Joe Truesdale a pak jsme se na spolupráci domluvili s pár externisty, které představíme na prvním společném lednovém horském soustředění. Je mezi nimi zkušený kondiční trenér, sportovní psycholog, specialisté na výživu a neurovisální trénink. Na spolupráci stran PR týmu a spolupráci s nově vznikajícím Fan clubem jsme se domluvili s Lukášem Ercolim.

V těchto dnech je už jasný i harmonogram akcí reprezentace mužů pro příští rok. Na co se můžou hráči a fanoušci těšit, se dozvíte v další části rozhovoru, ve které nový hlavní trenér Pavel Chadim představí také dlouhodobé vize českého baseballu.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací