Po 4. kole je v čele 1.ligy Blesk, v závěsu Olympia a Kotlářka

Ivo Kučera, 03.05. 2022 Aktuality

Po dalším kole První ligy si Blesk upevnil první příčku a de facto už pouze teorie by ho mohla připravit o první čtyřku. Olympie se dvěma výhrami dostala na bilanci W-L 6-2 a je na tom stejně jako Kotlářka. Hippos naopak porážky komplikují postup do TOP4. Remízová série mezi Kotlářkou a SaBaTem udržela Kotlářku s přehledem na postupových pozicích, SaBaT bude muset ještě zabojovat. Dvě důležitá vítězství pro postu do Nadstavby o Extraligu si připsali Skokani Olomouc.

Pelikans Bučovice vs. Blesk Jablonec 1:12, 3:18
Hosté nenechali nikoho na pochybách, od první směny se do Pelikánů zakousli a po dvou směnách vedli již 5:0. Jirka Hikl odházel precizní zápas, za sedm směn umožnil domácím pouze čtyři odpaly (3x Jareš) a dvě volné mety. Jablonečtí nastříleli 11 hitů, z toho 3 homeruny (Fous, Kubina, Šulc) a třemi body v sedmé směně dosáhli rozdílu a utkání ukončili.
Druhé utkání bylo výsledkově vyrovnané pouze v úvodní směně (1:1). Pelikáni sice v úvodu druhé dvakrát bodovali, ale Blesk odpověděl 15 body během tří směn a bylo po utkání. Zápas byl ukončen po páté směně pro patnácti bodový rozdíl po páté směně a domácí nadhazovači v druhém utkání pokračovali v bilanci z minulého víkendu, když dokázali ke 13 odpalům darovat za pět směn 11 volných met a tři trefení.
Doslova žhavou pálku měl v sobotu Matyáš Fous, který zažil neuvěřitelný pálkařský den 8 startů, 8 hitů, 1x2B, 1xHR, 1xBB, 7 RBI, ze spoluhráčů mu nejvíce sekundoval Radek Šulc 4 hity ze 7 startů, 1xHR a 8 RBI.

Hippos Brno vs. Olympia Blansko 3:6, 2:3
Tak jak bývají série Blesku o doslova brutální palebné síle, tak série Olympie se vyznačují výbornými výkony nadhazovačů a ne příliš velkou ofenzivní podívanou.
První utkání důležité série mezi Hippos a Olympií odstartovali Vojta Papež a Kuba Kostka. Domácí šli do vedení, Olympia otočila, ale Hippos okamžitě srovnali a po třetí směně bylo skóre 2:2. Rozhodnutí přišlo v páté směně, kdy Blansko pomocí ulívky a sebeobětovacího odpalu stáhlo třetí bod á následně na dva auty dokázalo ještě třikrát bodovat a odskočit na 2:6. Hippos už jen korigovali v 8. směně jedním bodem, poté už unaveného Kostku vystřídal Farkaš a utkání uzavřel.
Podstatně dramatičtější průběh mělo druhé utkání, které dospělo až k tie-breaku. Blansko nasadilo na kopec Svobodu a Hippos Kucina. V prvních dvou směnách si oba týmy získaly každý jeden bod. Oběma týmům se v následném průběhu sice dařilo dostávat na mety, ale svoje snažení nedokázaly dotáhnout do konce. Pouze v páté směně Hippos po trefení pálkaře na dva auty a následným doublem dokázali skórovat a strnout vedení na svoji stranu. V osmé Blansko místo Svobody nasadilo čerstvého Blažka a Hippos nechali ve hře stále Kucina a možná to se jim stalo osudným. Kucin trefil Klimeše, následný double Kabeše znamenal obsazenou druhou a třetí bez autu. Po prvním autu Olympia zvolila squeeze play, kdy Havlíček svojí ulívkou umožnil Klimešovi vyrovnat. V deváté směně proti střídajícímu Hřibovi Olympia opět obsadila druhou a třetí, ale neskórovala. V tie – breaku Hippos neskórovali, zatímco Blansko zahrálo dvojitou krádež a Kabeš svým walk-off hitem získal třetí bod. 4 hity z 8 startů získali Fabian a Farkaš. Kostka si připsal 9xSO, Svoboda 8xSO. U Hippos Kucin za 8 směn 8xSO a Novotný, který dohazoval první zápas za 4 směny umožnil pouze 1 odpal.

Kotlářka Praha vs. Sabat Praha 4:8, 15:0
Pražské derby bylo dalším soubojem, který mohl výrazně ovlivnit souboj o čtyřku. Nakonec se však oba týmy rozešly smírně.
V prvním utkání dokázal odházet complete game Kryštof Dupal, když za celý zápas umožnil 8 hitů, dvě volné mety a dvě trefení a obdržel čtyři body. Rozdal 7 strikeoutů a jelikož jeho spoluhráči dokázali skórovat 8x, připsal si první vítězství v sezoně. Sabat dokázal bodovat ve čtyřech prvních směnách, celkem šesti body, v šesté přidal další dva a výhru už nepustil. Velký podíl na výhře měl Kavan, který měl 3 odpaly ze čtyř startů, z toho dva dvojmetové a připsal si 4 RBI.
Ve druhém utkání v úvodu odskočila Kotlářka 4 body. Sabat se proti výborně házejícímu Vlachovi nedokázal prosadit a tak Kotlářka mohla ve čtvrté směně přidat další dva body a zvýšit na 6:0. A jelikož v páté přišel doslova kolaps defenzivy Sabatu, který přinesl Kotlářce 9 bodů, bylo utkání po této směně pro rozdíl patnácti bodů ukončeno.
Vojta Vlach umožnil za pět směn pálkařům Sabatu pouhé tři odpaly a položil základ vítězství. V součtu obou zápasů si 4 hity z 8 startů připsal Tomáš Bílek.

Klasik FM vs. Skokani Olomouc 3:7, 1:4
Poslední série se odehrála v neděli mezi Klasikem a Skokany ve Frýdku Místku. Pro Klasik šlo, po ne příliš úspěšném vstupu do sezony, o zachování naděje na první čtyřku. To by však znamenalo zvítězit v obou utkáních.
Skokani nasadili do prvního zápasu domácího odchovance Marka Vykoukala a ten se na „domácí“ půdě „odvděčil“ dalším výborným výkonem. Odházel complete game, umožnil domácím pouze třikrát skórovat a položil základ olomouckému vítězství. Skokani si svůj bodový náskok vypracovali hned v úvodu utkání a trenér Jakub Voják nechtěl v útoku nikoho vyzdvihovat. Ocenil týmový výkon a zejména kvitoval dobrou obranou hru v obou zápasech, která s výbornými výkony startérů přinesla důležitá vítězství.   
V odvetném zápase se Skokani ujali vedení po dvou chybách Klasiků ve druhé směně. V čtvrté po kombinaci volné mety a chyby pole přidali Skokani druhý bod. V šesté se Klasikům podařilo obsadit druhou a třetí, ale bez úspěchu. Bodu se Klasik dočkal v sedmé směně a po stejném průběhu jako předtím na druhé straně. První pálkař volná meta, poté chyba pole. Skokani však ihned kontrovali, při obsazené první a druhé metě Chroust odpálil double a zařídil dva body na 4:1 pro Skokany. V deváté směně snahu Klasiku zastavili Skokani rozhodujícím autem na domácí metě. Výborně si vedli oba startéři. Petr Charvát odházel 7 směn a jeden aut a připsal si vítězství, Šimon Urban odházel 8 směn a přes porážku podal výborný výkon.

Olomouc si připsala v sérii dvě velmi důležitá vítězství a upevnila si čtvrtou pozici a podle Jakuba Vojáka má vše ve svých rukou. Zvládla obě série s Klasiky i se Sabatem, kteří jsou v tabulce za nimi a nyní se bude soustředit na pravděpodobně rozhodující sérii s brněnským Hipposem. Pokud by Skokani následující zápasy zvládli, tak při předpokládaných vítězstvích Blesku nad Sabatem by mohla být podoba první čtyřky definitivní a případné změny už pouze v oblasti teorie… V souboji týmů z konce tabulky se ve Frýdku Místku utkají domácí s Bučovicemi.  Souboj loňských extraligových celků a přímá bitva o druhé místo v tabulce bude k vidění 7.5. na Strawberry Field v Blansku, kam zavítá Kotlářka.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací