Česko bude hrát v září Kvalifikaci World Baseball Classic


Česká baseballová asociace obdržela v minulých dnech od Major League Baseball a Asociace hráčů MLB oficiální pozvánku na zářijový turnaj Kvalifikace World Baseball Classic, který se uskuteční v německém Regensburgu od 16. do 21. září 2022. „Celý turnaj beru jako dar, který jsme dostali v sezóně bez výrazného vrcholu na naší cestě k domácímu Mistrovství Evropy v roce 2023,“ okomentoval pozvánku manažer národního týmu Pavel Chadim. Velké nadšení neskrýval ani nadhazovač mužského národního týmu Ondřej Satoria: „Těším se strašně moc. Snažím se na tenhle turnaj dostat už dost dlouho a jsem rád, že letos dostanu šanci si zahrát nejprestižnější baseballový mezinárodní turnaj na světě.“

Česko bylo zařazeno do Evropsko-Africké kvalifikační skupiny společně s Německem, Španělskem, Francií, Velkou Británií a Jihoafrickou republikou. Původně se měl turnaj uskutečnit v březnu 2020 v USA, ale nakonec byl kvůli situaci s C-19 zrušen pár dní před jeho začátkem. „Na turnaji budeme hrát proti velice kvalitním týmům a zjistíme tak, jak na tom jsme, a co musíme zlepšit do příštího roku, kdy nás čeká Mistrovství Evropy na domácí půdě,“ okomentoval vysokou kvalitu turnaje univerzál Marek Minařík.

Turnaj se hraje opět systémem na dvě porážky (tzn. double elimination). Novinkou je, že si účast na hlavní turnaji World Baseball Classic 2023 zajistí dva nejlepší týmy kvalifikace. Navíc při výše zmíněném systému dvou porážek na turnaji musí být při šesti týmech týmy nasazené do druhého kola. A těmito nasazenými týmy je právě Česko a pořadatelské Německo. „Je to poprvé kdy MLB udělala nasazení týmů podle světového rankingu. I z toho je vidět, jak důležitá je práce s mládeží, postupy mládežnických reprezentací na Mistrovství světa a umístění v TOP10, což se nám v posledních osmi letech již pětkrát podařilo. Díky tomu držíme výrazně lichotivou 14. příčku celosvětového žebříčku,“ neskrýval Pavel Chadim překvapení z nasazení České republiky do druhého kola turnaje. „Teď toho musíme jen využít a vyhrát první dva zápasy na turnaji a zajistit si tak historický postup na hlavní turnaj,“ dodal hráč pražského Tempa Marek Minařík.

Na rozdíl od Mistrovství Evropy, má WBC odlišná pravidla pro možnou reprezentaci hráčů dané země. Zatímco na Mistrovstvích Evropy musí mít hráč státní občanství dané země, na WBC jsou pravidla benevolentnější. Jako dostačující je například místo narození, trvalý legální pobyt, nebo jen dokázání občanství rodiče hráče. To otevírá nové možnosti také manažeru Pavlu Chadimovi, který na otázku na jaké nové tváře se můžeme těšit v reprezentačním dresu odpověděl následovně: „Nejvíce úsilí jsme věnovali možnosti posílení týmu o Erica Sogarda a Jeffa Barta. Šance je u Johna Straky a Mika Cervenaka, ale ti již nehrají profesionální baseball. Malá šance je u nadhazovačů Mitche Horáčka a Anthonyho Slámy.“

Češi vstoupí do turnaje v sobotu 17. září od 13:00. Soupeřem jim bude vítěz pátečního duelu mezi Španělskem a Jihoafrickou republikou. V případě vítězství čeká národní tým druhý zápas až v úterý 20. září od 19:00. Naopak v případě prohry v sobotním zápase český národní tým nastoupí již v neděli od 13:00 a nebude moci již na turnaji zaváhat. „Ještě před týdnem jsem za hlavní favority považoval Španěly, po návštěvě Haarlemského týdnu, kam z Londýna přilétli činovníci MLB si myslím, že hlavním favoritem je tým Velké Británie, kterému se dle jejich informací podařilo získat všechny nadhazovače úrovně AAA, o které usilovali,“ předpovídá favority kvalifikace Pavel Chadim.

Fanoušci se mohou těšit na baseball té nejvyšší světové úrovně kousek za hranicemi České republiky. Regensburg, neboli Řezno je vzdáleno od Prahy pouhých 260 km, z Brna 450 km a od česko-německých hranic necelých 100 km. „Chceme posunout, nebo minimálně udržet úroveň baseballu, který předváděl národní tým na poslední kvalifikaci v Mexiku v roce 2016. Navíc máme dost omlazený a hladový tým, takže si troufám říct, že se bude na co koukat,“ zve fanoušky na kvalifikační turnaj nadhazovač Arrows Ondřej Satoria. Vzkaz fanouškům také posílá Marek Minařík: „Jestli chtějí vidět jedny z nejlepších týmu světa hrát proti sobě na největším baseballovém turnaji, tak ať si to nenechají ujít. Přijdete nám fandit a pomoci k postupu na WBC!“

Druhá kvalifikační skupina se hraje v Panamě od 28.9. do 5.10. a o postup na hlavní turnaj budou usilovat Panama, Nikaragua, Brazílie, Argentina, Pakistán, Nový Zéland.
Hlavní turnaj World Baseball Classic se uskuteční od 8. do 21. března 2023, kdy jedna skupina se odehraje v Japonsku, druhá na Tchaj-wanu a zbylé dvě v USA, konkrétně na Floridě a v Arizoně.

Vstupenky si můžete koupit zde 
Fotogalerie z roku 2016 zde

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací