Nominace na ME žen ve Francii


Baseballovou reprezentaci žen čeká historicky druhé Mistrovství Evropy. Hraje se opět ve Francii, tentokrát v městě Montpellier a to od 3. do 7.8.2022.

Z přechozího ME si ženská reprezentace přivezla bronzové medaile, které získala v konkurenci Francie a Nizozemska, když se jí však ani jednou nepodařilo vyhrát. Jednalo se o vůbec první účast ženské baseballové reprezentace na takovémto mezinárodním turnaji.
Další ME čeká ženy za pár dnů, a účastní se ho vedle Česka ještě Francie, Nizozemsko a Velká Británie. Turnaj se měl původně odehrát v roce 2021, ale byl kvůli COVIDu, podobně jako další turnaje, odložen.

Tým pod vedením Richara Kaniy tak měl více času na přípravu, což si pochvaluje i Vendulka Vaníčková, jedna ze čtyř hráček, jež startovaly také na minulém ME. „Příprava byla mnohem lepší, trvala vlastně od roku 2021. Mnohem více jsme trénovaly, zejména nadhoz, což byl na minulém turnaji náš největší kámen úrazu. Nebyly jsme schopné dobře házet. Jinak úroveň dalších činností byla mezi týmy stejná.“

Poslední soustředění před odjezdem do Francie absolvovala děvčata v Chocni, kde kromě tréninků sehrála rovněž dvě přípravná utkání s muži místních Orlů Choceň. Hráčky absolvovaly celý program téměř v plném složení, ale realizační tým Richard Kania, Tomáš Cahlík a Moustafa El Ghannam bohužel nebyl kompletní: "Závěrečná příprava byla, bohužel, narušena pracovní vytížeností a také covidem u trenérů, takže jsme neudělali vše, co jsme chtěli. Velké díky patří Chocni za nezištnou pomoc i vytvoření dobrých podmínek. Ale hlavně Tomáši Cahlíkovi, který oddřel celé soustředění s holkama sám," okomentoval situaci hlavní trenér Kania.

Prvním soupeřem českého týmu na ME bude Velká Británie, nováček ME žen. Dalším poté domácí Francie, která obhajuje titul z roku 2019, když ve finále porazila nizozemské baseballistky 5:2. A právě Nizozemsko, které má zkušenosti i ze startů na ženském MS, bude posledním soupeřem českých hráček. Turnaj se hraje systémem každý s každým a první dva týmy, které z těchto soubojů vzejdou se utkají ve finále. "O soupeřkách toho moc nevíme, jen to, co máme od hráček, které byly na posledním ME. Čekají nás silné soupeřky a velká neznámá z Velké Británie, kde prý probíhá pravidelná ženská soutěž. V každém případě jsou holky zvyklé bojovat i proti silným soupeřům, což ukazovaly v zápasech proti mužům Chocně. Přece jen mužský soupeř je silově i zkušenostmi daleko lépe vybaven, ale na naší hře se dalo najít dost pozitivních věcí," řekl k soupeřům na MS Kania, který má bohaté trenérské zkušenosti nejen z českých soutěží, ale také z Izraele.

Nominovány na ME ve Francii pak jsou tyto hráčky:

1 Karolína Blažková
2 Kristýna El Ghannam
3 Veronika El Ghannam
4 Denisa Józsová
5 Petra Kolkusová
6 Vendula Kolkusová
7 Tereza Kudláčková
8 Kateřina Marková
9 Kateřina Maříková
10 Pavla Mikšová
11 Nika Peerová
12 Kateřina Petroušková
13 Kateřina Popelková
14 Tereza Stejspalová
15 Miluška Šprdlíková
16 Tereza Šustrová
17 Vendulka Vaněčková
18 Eva Ventrubová

„Vzhledem k tomu, že jsou naše finanční i dopravní možnosti omezené, stáhli jsme nominaci na 18 hráček. Rád bych vzal všechny, které na vlastní náklady absolvovaly celou přípravu, takže mě mrzelo, že jsem musel pět hráček vyřadit,“ doplnil Kania.  

Fotogalerie z Chocně zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací