"Náš cíl je být nejlepší a nejhezčí"


 Vendulka Vaněčková (dříve Nesvadbová) bude na nadcházejícím baseballovém ME žen, které se koná od 3. do 6.8. ve Francii, patřit k nejzkušenějším hráčkám. Společně s dalšími třemi spoluhráčkami – Denisou Józsovou, Pavlou Mikšovou a Evou Ventrubovou, se zúčastnila v českém dresu předchozího šampionátu v roce 2019, na kterém tým získal bronzovou medaili.

To, ještě nastupovala jako nadhazovačka a hrála softball. „Z nadhazování jsem se přesunula do zadního pole. Takže tam vnímám to, že vidím celou hru a je zajímavé to celé sledovat. Je to pro mě zvláštní, protože vždy jsem se pohybovala ve středu hry na nadhozu.“ V mezidobí se stala matkou dcery Jasmíny, a také skončila se softballem. „Díky delší a dobré přípravě jsem se určitě zlepšila i na pálce. Já i holky jsme přestaly hrát softball a je to mnohem lepší, když vidíme pravidelně míč pouze z jednoho směru.“

Trenér Richard Kania naordinoval svému týmu kromě pravidelných tréninků také přípravné zápasy s muži, což si všechny hráčky moc pochvalovaly. „Hrajeme proti sobě, ale to není stejné. Chybí tam ten adrenalin. Zápas je něco jiného, člověk je pod tlakem, je tam rozhodčí. To je dobré, když vidíme pořádně strike zónu. Kdybychom mohly hrát pravidelně nějakou nižší ligu bylo by to super pro náš vývoj a budoucí lepší výkony. Ta zápasová praxe nám chyběla,“ pochvaluje si Vendulka.

Tým, který odcestoval do Francie je velmi různorodý jak baseballovými zkušenostmi, tak také věkem. Nechybí tam Kristýna El Ghannam, věkem kadetka, jež čerstvě získala zlato z ME kadetek v softballu, má zlato z ME kadetů v baseballu a chystá se kromě ME žen také na MS baseballových kadetů do Mexika. Je v něm také Petra Kolkusová velezkušená hráčka ale také softballová trenérka. „Jsme tři party – starý a matky, mladý, a střed. Je to skvělé, je sranda. Když tě něco bolí jsi buď 30+ nebo matka. Mladý nemají nárok, aby je něco bolelo. Funguje to skvěle,“ usmívá se bývalá hráčka pražské Kotlářky.

Na historicky prvním ME získaly v konkurenci tří týmů bronzové medaile. Tentokrát k pořádající a titul obhajující Francii a minulému finalistovi z Nizozemska přibude navíc Velká Británie. „Příprava byla mnohem lepší, trvala vlastně od roku 2021. Mnohem více jsme trénovaly, zejména nadhoz, což byl na minulém turnaji náš největší kámen úrazu. Nebyly jsme schopné dobře házet. Jinak úroveň dalších činností byla mezi týmy stejná.“

Děvčata odjela na turnaj s velkým odhodlání a vírou ve vlastn síly. "Chceme vyhrát. Na minulém ME se nám to nepodařilo, takže i když  vyhrajeme jen jednou, tak budeme lepší, než v roce 2019. Náš cíl je být prostě nejlepší a nejhezčí."

Další informace k turnaji zde
Streamy zde
Fotogalerie z přípravy zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací