Pavel Chadim: "Aklimatizační kemp splnil cíl"


Především dobrá aklimatizace, ale také fyzický i herní trénink, regenerace, pozitivní psychické naladění hráčů, příprava taktiky, týmový aspekt. To byly cíle soustředění českého baseballového týmu ve městečku Aošima nedaleko Mijazaki na jihu Japonska. Skvělé zázemí v režimu Major League Baseball, luxusní bydlení, fantastické podmínky na trénink, tým měl na programu také čtyři přípravné zápasy, dva se silnými soupeři. „Jsme připraveni,“ hlásí kouč reprezentace Pavel Chadim.

Baseballisté se sjížděli do Japonska postupně, předposlední přijel hasič Martin Schneider z Olomouce a už druhý den nadhazoval v přípravném utkání, poslední přicestoval z USA Daniel Padyšák a rovněž hned další den jej čekalo tréninkové klání. Tým přípravu přečkal bez zdravotních potíží, jedinou patálii řešil Arnošt Dubový, povoláním učitel, který si přivezl ze soustředění z Valencie nalomený palec u nohy. „Už jsem pálil, tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet v dalších dnech,“ věřil Dubový, že se do turnaje nakonec zapojí. „Snad ho využijeme,“ doufal Pavel Chadim.

Tým absolvoval před odletem do Tokia soustředění ve Španělsku, kde si zvykal především na teplejší počasí, v Mijazaki se jedná zejména o časovou aklimatizaci. „Jsme tady o týden dřív, abychom dohnali ty hodiny. To je to nejcennější, proč jsme sem jeli. Zlepšujeme se každým dnem, je to na dobré cestě,“ pochvaloval si trenér Pavel Chadim. Tým ladí poslední detaily, chce hrát uvolněně a připravuje se na první zápas s Čínou 10. března.

I proto si naplánoval poslední dva přípravné zápasy pod umělé osvětlení, neboť Tokyo Dome je zastřešený stadion. „Tam moc sluníčka nebude, všechno se bude hrát pod světly, musíme si na to zvyknout. Já jsem třeba nikdy v takhle v zavřeném stadionu nehrál, jsem zvědavý, jak bude vidět balón. Je to důležité, pod světly vypadá všechno trochu jinak,“ vysvětloval Martin Červenka, společně se zámořskou posilou Ericem Sogardem patrně nejlepší z českých hráčů. „Budeme agresivní, budeme bojovat a uvidíme, co se stane,“ plánoval před turnajem Červenka.

Hráči čelili už při přípravě obrovskému zájmu japonských médií. Televizní štáb byl v Aošimě po celou dobu jejich pobytu, největší zájem měli o někdejšího hráče MLB Sogarda či Červenku, který měl z Čechů nejblíž do MLB. Na letišti ale domácí Japonci poznali také Martina Schneidera. „Hello Šnajdy!“ pokřikovali na něj fanoušci, jež český tým a hasiče z Olomouce znali z dokumentu, který natočil v Praze tým Major League Baseball. O Schneiderovi psali dokonce v New York Times.

„Je to něco, co nikdo z nás nikdy nezažil. Je o nás obrovský zájem a nás to těší. Věřím, že to pomůže získat víc fanoušků, dětí a ukáže se, jaký skvělý sport baseball je,“ pochvaloval si mediální pozornost trenér Pavel Chadim, třebaže to znamená větší časové zatížení zejména jeho samotného, ale také některých nejobletovanějších hráčů. Už na přípravných zápasech byly desítky fanoušků, kteří čekali dokonce na podpisy. „Normálně dáme jeden rozhovor za rok,“ usmíval se Chadim.

V týmu je na čtyřicet mužů a podle kouče je to občas složitější. „Ze všech kluků stříká testosteron, takže každý den řešíme nějaké ty drobnůstky. Bylo by to asi moc jednoduché, kdybychom procházeli rajskou zahradou, takže není to tak, že se všichni usmíváme od rána do večera, to je totiž misson impossible,“ usmíval se Chadim, ale ujistil, že baseballisté jsou na turnaj připraveni. „Držíme při sobě, se vším se umíme vyrovnat, jdeme krok za krokem. Budeme bojovat, jsme maximálně odhodlaní,“ dodal trenér.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací