11. Klinika rozhodčích


První březnový víkend patřil v pořadí již 11. Klinice rozhodčích, která se vrátila po covidové pauze v novém kabátu a pod vedení velice zkušených lektorů, ve složení (abecedně) David Kulhánek, Marek Vičar a Zdeněk Židek.

První dvacítka rozhodčích dorazila do Sportovního centra Nymburk v pátek ráno, kde je čekal dobrovolný program rozšiřující kliniku. Každý rozhodčí byl přidělen do tříčlenné crew, které měly, stejně jako v profesionálních soutěžích, svého crew chiefa. Crew chief byl vždy velice zkušený rozhodčí, který měl na starost své dva kolegy, zodpovídal jejich případné otázky a prováděl je klinikou.

Páteční program byl věnován mechanice tří rozhodčích, práci za domácí metou a umění game managementu. Každá z šesti crew dostala právě jednu situaci, kterou musely, stejně jako v reálném zápase, rozhodnout a následně vykomunikovat s manažery týmů. K večeru začali přijíždět i ostatní rozhodčí. Po zahájení kliniky proběhla interaktivní přednáška o očekávání hráčů, manažerů a komise rozhodčích od rozhodčích a očekávání rozhodčích od výše zmíněných.

Sobotní dopoledne bylo věnované signalizaci, kdy se posluchači v hale naučili a prakticky vyzkoušeli vyhlašování, zejména méně tradičních situací, které k baseballu patří. Po praktické části proběhla přednáška game management navazující na páteční program. Po obědové pauze se rozhodčí vrátili zpět do tělocvičny, kde se věnovali mechanice dvou rozhodčích a její klíčové složce, komunikaci. Před večeří čekala účastníky 11. Kliniky rozhodčích ještě jedna přednáška, zaměřená na poskytnutí první pomoci od paní doktory z kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Plzeň. Na závěr přednášky si rozhodčí vyzkoušeli resuscitaci na figuríně. Ve večerních hodinách byl ve Sportovním centru Nymburk přítomný také Martin Hovora z Honigs Europe, kde si zájemci mohli před sezónou nakoupit nové vybavení a doplňky.

V neděli proběhla přednáška o úpravách pravidel, zejména o novém „Ohtani rule“, následované krátkou diskusí o pravidlech. Poslední praktickou částí byl znovu game management, kde si rozhodčí mohli vyzkoušet nově nasbírané informace z přednášky a přenést je do praxe.

Celkem se 11. Kliniky rozhodčích zúčastnilo 41 posluchačů, mezi nimiž byli jak zkušení extraligoví rozhodčí, tak i nové tváře.

Viktor

Bartoš

Ondřej

Beneš

Matěj

Dědek

Jan

Dittrich

Roman

Drápal

Mikuláš

Draxler

Martin

Hadzima

Filip

Havlík

Jan

Herget

Kristian

Honek

Michal

Chodák

Petr

Janda

Mojmír

Jankovič

Jiří

Janoušek

Jaroslav

Jeřábek

Radomír

Kachtik

Miroslav

Kaigl

Marek

Karlovský

Ondřej

Konvalinka

Jiří

Kroupa

František

Kučera

Václav

Mach

Jan

Maňas

Jakub

Martinčák

Roman

Matulík

Lukáš

Nakládal

Ondřej

Němec

Milan

Nováček

Jiří

Novota

Maroš

Pavlík

Pavel

Podhájecký

Jan

Pokorný

František

Přibyl

Aleš

Rak

Vladimír

Richter

Martin

Rumler

Tadeáš

Rypar

Jiří

Šiman

Sebastian

Šlenc

Tomáš

Špilauer

Matouš

Zbožínek

Martin

Živný

Více fotografií z kliniky rozhodčích najdete ve fotobance ČBA, video dokumentace je dostupná na Instagramu @umpiresbaseballczech ve stories, najdete ji ve výběru Nymburk.

Děkujeme všem lektorům, mezi kterými byli, v abecedním pořadí, David Kulhánek, Marek Vičar a Zdeněk Židek, velký dík patří také Milanovi Nováčkovi za dokumentaci celého programu. Rovněž také Komisi rozhodčích a ČBA za umožnění této kliniky a všem účastníkům za účast.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací