WBC začal výhrami Nizozemska a Panamy


Tolik očekávaný turnaj World Baseball Classic byl zahájen. Poprvé se v něm utká hned 20 týmů (dříve 16), ze čtyř skupin po pěti účastnících postupují dále první dva. Reprezentace, které obsadí 3. a 4. místo ve skupině pak mají jistou účast v dalším ročníku WBC. Vítězství obhajují USA, druhé skončilo v roce 2017 Portoriko a třetí Japonsko. To zatím dokázalo vyhrát dvakrát, jednu výhru má Dominikánská republika.

Vzhledem k termínu, v jakém se turnaje hraje (před začátkem sezóny), platí na něm velmi omezená pravidla pro nadhazovače (základní část):
50+ = nesmí házet 4 dny
30+ = nesmí házet jeden den
Nesmí hodit více než 65 nadhozů v utkání
Nesmí házet více než dva dny po sobě
V platnosti je také pravidlo o předčasném ukončení utkání z důvodu vysokého rozdílu skóre:
rozdíl o 10 bodů = ukončení po 7.směně
rozdíl o 15 bodů = ukončení po 5.směně
V případě tie-breaku mohou mít týmy na pálce běžce na 2. metě.

Skupina A (Taichung): Tchaj-wan, Nizozemsko, Kuba, Panama, Itálie
Skupina B (Tokio): Japonsko, Korea, Česko, Čína, Austrálie
Skupina C (Phoenix): USA, Mexiko, Kolumbie, Kanada, Velká Británie
Skupina D (Miami): Portoriko, Venezuela, Izrael, Dominikánská republika, Nikaragua.

V úvodním duelu turnaje si ve skupině A poradilo Nizozemsko s Kubou 4:2. Jeden z pěti evropských zástupců tak úspěšně vykročil minimálně k obhajobě 4. příčky z let 2013 a 2017. Kuba, za níž mohou na tomto turnaji hrát i hráč, kteří opustili ostrov nelegálně, byla nejúspěšnější v roce 2006, kdy obsadila 2.místo. Utkání přitom začal lépe kubánský tým, když v první směně naplnil mety a ve druhé se dostal do vedení 1:0. Nizozemsko ale zabralo v dohrávce 6.směny a po singlech Palaiose a Trompa stáhlo celkem 3 body.

Více než čtyři hodiny trval duel mezi domácím Tchaj-wanem a Panamou, ve kterém zvítězila Panama jasně 12:5. Panamě se povedla čtvrtá a šestá směna, ve kterých získala dohromady 11 bodů. Zaplněné hlediště ale své hráče stále hlasitě podporovalo, a ti se jim odměnili třemi body v závěru utkání, díky kterým došel zápas až do 9.směny. První homerun na turnaji, a hned za 2 body, odpálil Nien-Tinga Wu. Domácímu týmu nestačilo k lepšímu výsledku ani 13 hitů, Panama jich měla 14.

Ve čtvrtek pokračuje skupina A zápasem vítězů, tedy soubojem Nizozemska s Panamou a utkáním mezi Kubou a Itálií.

Rozehrána bude i skupina B, kde hrají také čeští hráči. Jako první se v Tokyo Domu Austrálie a Korea, následovat bude duel mezi domácím Japonskem a Čínou.

Přehled zápasů, které můžete vidět na ČT sport a ČT sport Plus zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací