Start Extraligy se blíží. Letos s pozměněným formátem a úpravy v pravidlech


Již v pátek 12. dubna se rozehraje prvními zápasy letošní sezóna české baseballové Extraligy. Ta letos nabídne několik změn ve formátu soutěže, ale také v pravidlech.

Snad nejzásadnější změnou ve formátu Extraligy je zrušení TOP 6. To znamená, že v letošním roce nebudeme svědky krátké základní části, ale každý tým v ní sehraje 35 utkání. S každým soupeřem se potká v jedné třízápasové sérii a jedné dvouzápasové.

První čtyři týmy po základní části postoupí rovnou do semifinále. Zbylé čtyři pak budou hrát baráž s dvěma nejlepšími celky z První ligy. V baráži pak každý klub odehraje 15 utkání. První čtyři z baráže si pak zajistí místenku v Extralize v roce 2025.

Právě v baráži si v minulém roce vybojovali návrat do Extraligy baseballisté Kotlářky Praha. Pražský klub je jediným týmem z hlavního města, který dokázal získat mistrovský titul. Jinak v nejvyšší soutěži vždy dominovaly pouze týmy z Moravy, v čele s čtyřiadvacetinásobným mistrem Draky Brno. „Po dvou letech v První lize Kotlářka prošla velkou obměnou. Pod trenérem Jakubem Vančurou kluci udělali obrovský progres,“ říká nadhazovač Lukáš Ercoli, který se po dvou letech vrátil do pražského klubu. „Cílem je odehrát co nejvíce dobrých zápasů, dát hodně prostoru mladým klukům a uvidíme, jak se s tím poperou. Věřím, že jsme dobře připraveni a že se s Kotlářkou bude muset počítat.“

 

V letošním ročníku Extraligy musí týmy počítat s novými úpravami v pravidlech. První zásadní novinkou je povinnost ve druhém utkání série nasadit pouze české nadhazovače nově nejen v základní části, ale také v playoff. „Již loni měl největší dosah český zápas. Tam je vidět, kdo jak pracuje s českými hráči. Hlavně v playoff se v těchto zápasech bude lámat chleba,“ říká před startem soutěže Jakub Kubica z Arrows Ostrava.

Další zajímavá změna přichází pro nastavení. Od desáté směny již nebudou týmy nasazovat dva běžce na mety, ale po vzoru MLB pouze jednoho na druhou metu.

../../../img/upload/2024/04/Loni Martin Červenka pomohl vyřadit Hrochy v semifinále. Letos bude oblékat jejich dres © Lenka Brožová.jpg

V zimě již tradičně došlo k mnoha změnám také na hráčském trhu. Snad největší přestupovou bombou je přestup nejlepšího českého baseballisty současnosti Martina Červenky z Tempo Praha do brněnských Hrochů. „Myslím si, že se zvedli naše šance na titul. Jiný hráč jeho kvalit u nás není,“ nechal se slyšet Marek Krejčiřík z Hrochů. „Vždy to bylo tak, že jsme k sobě měli blízko. Jsme jako rodina. S příchodem Martina Červenky a znovu Matěje Menšíka, tak budeme mít letos velmi silnou pálku. Máme i nabitý bullpen. Letos to je dobře poskládané z obou stran.“

Protože v letošním kalendáři chybí vrcholná akce typu Mistrovství Evropy, tak se finálová série rozehraje až ve druhé polovině září. Nejpozději bychom měli mistra Extraligy poznat 28. září.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací