Pavel Chadim: "Jsme malá baseballová země s velkými cíli…"


Mužský národní tým prochází výraznou generační obměnou. Nový head coach Pavel Chadim s ním ale má velké ambice a jeho hlavním cílem je medaile z evropského šampionátu. Základní myšlenky k fungování realizačního týmu na cestě za vysněnou metou prozradil Pavel v úvodním rozhovoru, jehož celé znění si můžete přečíst na webu baseball.cz zde. A jak jsme slíbili, v dnešním článku fanouškům představí konkrétní systém přípravy a dlouhodobé vize českého baseballu.

Reprezentaci čekají první dvě akce, kterými jsou zimní soustředění v Jeseníkách a spring trénink na Tenerife. V nominaci (zdese objevila řada nových jmen a věkový průměr spadl na 24 roků. To je celkem zásadní změna…

S novým realizačním týmem jsme přistoupili k nominacím na konkrétní reprezentační akce. V podobném duchu, jako je zvykem ve většině ostatních kolektivních sportů. A důvodů k tomu je hned několik.

Prvním je fakt, že téměř třetina nejlepších hráčů působí v zahraničí. Druhým a neméně důležitým je snaha dát možnost více hráčům, především mladým, aby okusili pocit reprezentovat svoji zemi v nejprestižnější kategorii. S nominací často zamíchají také zranění či kolísání formy, proto je důležité mít co nejširší kádr. Každý kdo se prosadí v naší Extralize, jejíž úroveň považujeme za jednu ze tří nejlepších lig v Evropě, má velkou šanci hrát za národní tým. A mám-li ještě více představit naši vizi užitečných hráčů tak jsou to především univerzálové. Jak v poli (hráči, kteří mohou hrát na více pozicích), tak na nadhozu (nadhazovači schopni se vyrovnat s nasazením kdykoliv v průběhu zápasu).     

Jaké tedy budou další kroky při výběru konečné sestavy?

Další nominace by měla být na All star game a Pražský baseballový týden. Tyto dvě akce by na sebe měly navazovat během jednoho týdne na koci června (viz rozpis). A podle toho, jak se bude hráčům dařit na těchto akcích, v naší Extralize či kvalitních ligách, budeme dělat závěrečnou nominaci na dva klíčové turnaje letošní sezóny. Těmi jsou Super Six v Barceloně a kvalifikace World baseball classic v Regensburgu.

Exhibiční sérii utkání s Itálií na Sicílii v říjnu a listopadové soustředění na Tenerife bude mít také vlastní nominaci. Na Tenerife pojedou jen mladší hráči do 26 let, pro které by to měla být velká šance, jak na sebe upozornit rok před vrcholem našeho snažení. A tím je mistrovství Evropy 2023, které se bude konat v České republice.

Růst kvality národních týmů se neobejde bez dlouhodobých vizí a cílů pro celý český baseball. Které jsou podle tebe ty klíčové?

Vize, které jsem představil vedení České baseballové asociace, stojí na čtyřech základních pilířích. Těmi jsou silná Extraliga, kvalitní domácí turnaj s týmy na úrovni TOP 20 světového rankingu, fungující Národní baseballový program se zaměřením na nadhazovače a catchery, a v neposlední řadě věrná fanouškovská obec, aby bylo pro koho hrát.

Můžeš to pro lepší představu trochu rozvést?

Určitě. Věřím, že pro vysoký standard hry národního týmu je klíčová úroveň a počet zápasů na nejvyšší úrovni. Do mužského věku musí přicházet talentovaní hráči dostatečně připravení a musí mít motivaci pro někoho hrát. Jinými slovy tedy vyšší procento vyrovnaných utkání mezi nejlepšími týmy v extralize a přivedení světové špičky na náš nejlepší turnaj PBT, který je v současnosti nejstarším evropským turnajem. Aby čeští diváci viděli komu fandí a vytvořit pro ně podporující podmínky v rámci Fan clubu.

Zmiňoval jsi také Národní baseballový program…

Osobně považuji za vrcholný turnaj současné doby Premier 12, na který se kvalifikuje dvanáct nejlepších týmů světového rankingu. Za posledních deset let přinesla do tohoto žebříčku České republice nejvíc bodů reprezentace do 23 let a žákovský výběr se svými opakovanými umístěními v TOP 10 na světových turnajích.

Proto je důležité, abychom měli co nejkvalitnější mládežnický systém, aby nám tyto výběry dál přinášely body do rankingu, do Extraligy přicházeli dobře připravení mladí talenti a mužský tým se mohl nejen díky svým výsledkům kvalifikovat na toto neoficiální mistrovství světa.

Jaký výsledek, turnaj či zápas mužského národního týmu z posledního desetiletí považuješ za nejpřínosnější?

Je to samozřejmě úhel pohledu a není jednoduché srovnávat. Výsledkově možná nejlépe vypadá čtvrté místo na ME nebo třetí příčka v olympijské kvalifikaci. Ale z mého pohledu byla pro český baseball za posledních deset let nejcennější výhra s Německem na kvalifikaci World baseball classic. A to i přesto, že nám ji pomohli získat hráči bez českého pasu. Tato výhra totiž přinesla českému baseballu nejvíc bodů do světového žebříčku a hlavně pozvánku na WBC kvalifikaci letos v září.

Prozradíš nám, jestli je něco, co by sis chtěl v baseballu kromě již zmíněných cílů mužské reprezentace splnit? Máš nějaké tajné přání?

Samozřejmě, že každý chce vyhrávat velké turnaje typu mistrovství Evropy či světa a přivážet z nich medaile. Ale od doby, kdy jsem jako divák poprvé viděl zápasy a zažil atmosféru v Holandsku na Haarlemském turnaji, tak od té doby jsem si tajně přál, abych tam někdy viděl hrát český tým.

A co na závěr vzkážeš baseballovým fanouškům?

Asi, že jsme malá baseballová země s velkými sny a že i oni jsou nedílnou součástí našeho světa. Bez jejich podpory a zájmu nebudou naše výsledky a hra plnohodnotné.

Nechceme hrát jen pro sebe…

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací